Reklama
Řidičův chleba

Oblíbený offroad lze ukrást neakceptovatelně snadno. Slabou ochranu mají zejména japonská auta

Britská pojišťovna otestovala osmnáct vozidel podle toho, jak odolávají pokusům o krádež

Na odolnost vozidel proti krádeži se zaměřila společnost Thatcham Research, která je jediným britským neziskovým pojistitelem na tamním trhu. Letos prošlo jejími testy dohromady 18 vozidel, jejichž přehled s hodnocením bezpečnosti, které získali, přinášíme ve fotogalerii výše.

Pozor na klíče u dveří

Nejhůř v testu odolnosti před vloupáním dopadlo Suzuki Jimny, které dostalo známku "neakceptovatelné". U jednoduchého offroadu víceméně na mechanické bázi všeho včetně zámků se ostatně není čemu divit. Problémem v tomto případě tedy nebyl bezklíčový systém - ten testované vozidlo ani nemělo. Za špatný výsledek v tomto případě mohlo celkově slabé zabezpečení vozidla.

Dalších devět vozidel dostalo známku "slabý", protože nejsou odolné vůči útoku právě prostřednictvím zneužití bezklíčového systému odemykání, resp. startování. Zbývajících osm aut dostalo hodnocení "prvotřídní". V těchto případech automobilky udělaly dostatečná opatření, aby se bezklíčový systém nedal zneužít.

Zloději nejčastěji kradou auta v noci, kdy prostřednictvím jednoduchého zařízení zesílí signál z klíče, ukrytého za dveřmi domu. Někteří výrobci proto zavedli technickou novinku. Klíč automaticky přestane vydávat signál, pokud se s ním nehýbe nějakou dobu (například 30 sekund). Zloději tak v noci nezachytí signál z klíče. Dalším řešením je přechod na jiné bezdrátové technologie jako Ultra Wide Band (UWB) a Bluetoooth Low Energy (BLE). Neodkládejte tedy klíče na noc hned za vchodovými dveřmi.
Reklama

Nejsou klíče jako klíče

Nepleťme si ale bezklíčový systém s běžným dálkovým ovládáním centrálního zamykání. Dálkové ovládání umožňuje odemknout auto jen po stisknutí příslušného tlačítka na klíči. V případě bezklíčového systému nemusíte mačkat žádné tlačítko na klíči, stačí se s ním přiblížit k autu a položit ruku na kliku. Standardně se v tomto případě vozidlo ani nestartuje klasicky klíčem, ale tlačítkem.

Nejsnazším řešením ochrany bezklíčově odemykaného auta je proto namontování externího zabezpečovacího systému. Zlodějům netřeba usnadňovat práci tím, že necháte klíče/kartu (s bezklíčovým systémem) hned za vchodovými dveřmi k bytu nebo domu. Dávejte je na místo, ke kterému se potenciální zloděj nemůže snadno přiblížit.

Jaký dosah má váš klíč, můžete zjistit u svého prodejce. Stejně je dobré zjistit, zda se bezklíčový systém dá deaktivovat. Pokud ano, je dobré jej na noc vypínat.  U těch nevypínatelných je dobrou pomůckou signál blokující pouzdro, které se dá běžně koupit přes internet.
Reklama

Na objednávku i na díly

Krádeže aut lez obecně rozdělit do dvou hlavních skupin. Jednak jde o auta, která jsou odcizována za účelem získání náhradních dílů a jednak ta, která si u kriminálníka někdo přímo objedná. V prvém případě je ukradené auto co nejdříve rozebráno na prvočinitele, v tom druhém naopak obratem putuje k novému "majiteli" - zpravidla daleko na východ.

V případě krádeží vozidel, určených na rozprodání, je samozřejmě poptávka zejména po modelech v specifických provedeních. Často se jedná o vozidla klasických značek ve sportovní výbavě jako třeba Octavia RS nebo starší vozy, na které už se hůř shání náhradní díly.

V případě krádeží na objednávku jde podle britských statistik zejména o vozy německých prémiových značek plus třeba Lexus, Toyotu, Mazdu nebo Hondu. Nejméně případů krádeží bylo naopak zaznamenáno u značek Volvo, Chrysler, Dodge nebo SsangYong. Dá se předpokládat, že podobná struktura v otázce "popularity" jednotlivých modelů u zlodějů bude i u nás.

Diskuze

Martin - 05.06.2020 12:01:53
V Japonsku se nekrade, ty zámky tam dávají jen proto, aby netáhlo do auta.
Pavel - 05.06.2020 12:44:53
Jimmi alias lentilka se nezabezpečuje, bo to nikdo nechce ani zadarmo....alespoň u nás v práci

Řídíte automobil značky BMW? Tak to podle studie srovnávače pojišťoven patříte mezi nejhorší řidiče

Bezohlednost, rychlá jízda, nepoužívání směrovek. To jsou jen některé z mnoha prohřešků řidičů BMW.
20.05.2020 10:22
|
14
Reklama

Parkoval neoprávněně v modré zóně a pokusil se zabránit odtahu manuálním zabezpečením. Nefunguje to

Pražští městští strážníci řetězy před odtažením auta často nestříhají. Tentokrát ale nebylo zbytí
06.03.2020 11:10
|
3

Revoluce v oblasti mechanických zabezpečení! CONSTRUCT STEERING

Nová generace mechanického zabezpečení CONSTRUCT STEERING reaguje na poslední vývoj v automobilovém průmyslu, kdy výrobci čím dál častěji nahrazují tradiční podobu řadicí páky elektronickým joystickem. U takového vozu není možné využít zámek převodovky, který česká společnost CONSTRUCT úspěšně nabízí již od roku 1991. Novinku CONSTRUCT STEERING využijí také vozy, které mají volič převodovky pod volantem
20.03.2018 13:10
|
0

Všechno dobré jednou končí: Volkswagen Passat s karoserií sedan už v příští generaci nebude

Spolu s klasickým modelem skončí také celá řada Arteon. Passat kombi bude pokračovat
03.12.2020 15:43
|
0

Protektory nejsou pro každého. Může to být ale dobrá volba pro motoristy, kteří jezdí klidně a málo

Protektorované pláště bojují proti přílivu laciných pneumatik z Číny. Zaslouží si pozornost
03.12.2020 10:41
|
3
Reklama

Oheň ve formuli 1 není nic nového. Grossjeanovi předchůdci ale většinou tolik štěstí neměli

Souhra okolností při děsivé nedělní havárii zachránila Romainu Grossjeanovi život
01.12.2020 10:55
|
0

Odsun výroby Superbu na Slovensko zachránil Fabii Combi. Dostane nástupce, potvrdila Škoda

Informace se nejprve objevila ve firemním odborářském časopisu. Novinka se představí příští rok
27.11.2020 19:54
|
9
Reklama
Autosalon TV