Reklama
Řidičův chleba

Záruka na nové auto nemusí nic znamenat. Těmito špatnými návyky jej odrovnáte mnohem dřív

Ignorujete červené a oranžové kontrolky nebo máte spojkový pedál za trnož? Pak nastražte oči

Vytáčení za studena

Zdroj: Honda

Nečekej na mě a jeď!

Známé pořekadlo praví "jen mu dej, dokud je studenej." Pro pohonnou jednotku ale tohle legrace rozhodně není. Pokud začnete studený motor vytáčet hned po startu, nadměrně namáháte některé jeho části, nemluvě o tom, že zcela studený olej postrádá dostatečnou viskozitu a do některých míst mazacího okruhu se dosud ani nedostal. Opotřebení se zkrátka rapidně zvyšuje, v extrému hrozí i úplný exitus motoru.

Z hlediska prohřátí motoru ale není dobrý nápad ani nastartovat auto a jít například posnídat. Nejde ani tak o škodách na motoru, jako spíš o nadměrně spálené palivo a zbytečné emise. Také převodovku stáním rozhodně nezahřejete.

Styl brzda - plyn

Zdroj: Chrom a Plameny

Prudké rozjezdy a brzdění

Plynulost při rozjezdu i zastavení šetří motor, palivo, pneumatiky, spojku, převodovku, brzdy a spoustu dalších věcí. Je třeba si uvědomit, že auto v sériovém stavu není stavěno na okruhové závodění, kde stačí přežít přinejlepším jednu sezónu, ale pro slušné používání na běžných silnicích. V opačném případě takhle třeba záhy přijdete o brzdové destičky, brzdová kapalina dostoupí bodu varu a vy - nezastavíte. Ano, v některých situacích je pro únik do bezpečí nezbytné pořádně šlápnout na plyn, ale ani start se "zapálenými" gumami by neměl být normou. 

Stání na spojce

Zdroj: Petr Bača

Připraven vyrazit

Tohle je typický zlozvyk lidí, kteří nemají potuchy o technice a současně jeden z těch, na které nováčky v autoškole většinou neupozorní, a když tak bez dalšího osvětového výkladu. V praxi jej provozují zvláště méně zkušení nebo nervózní a spěchající řidiči. Jenže spojka je konstruována tak, že aby v nesepnutém stavu, tedy se sešlápnutým pedálem, trávila jen nezbytné minimum času nutné pro splnění svého úkolu - rozjezd auta a plynulou změnu rychlostního stupně. V opačném případě přítlačný talíř spojky řidiči rozhodně nepoděkuje, respektive se poděkuje velmi záhy. Dobré není ani udržování auta "na spojce" při stání v mírném svahu bez brzd - to je zase oheň na mlýn pro spojkové obložení.

Nezatahování parkovací brzdy

Zdroj: Petr Bača

Přece si neochodím ručku

Ohledně používání parkovací brzdy najdete řadu různých názorů. Její zavilí odpůrci tvrdí, že pokud jí pravidelně zatahujete, vytaháte si lanovody nebo vám v zimě zamrzne. Může být, i když o přimrznutí brzd už jsme dlouho neslyšeli. Zbylé opotřebení je nutné považovat za běžný spotřební materiál stejně jako olej nebo žárovky. Když ale zajistíte auto s manuální převodovkou při zaparkování jen zařazením jedničky a automat polohou "P", celá hmotnost vozu se opírá pouze o řadicí mechanismus, což mu opravdu dobře nedělá, nehledě to, že nemusí celou váhu vozu vůbec udržet. Poškození převodovky může být v tomto případě tou menší škodou.

Přetěžování

Zdroj: Policemadras.id

To se tam vejde...

Zvláště při balení na dovolenou nebo při odvozu materiálu ze stavebnin na chatu mívá často řidič vozu nebo člen jeho posádky velké oči, pokud jde o to, kolik nákladu ještě automobil snese. Řekněme si rovnou, že přetížení o pár desítek ba i o metrák ještě není žádná tragédie a čas od času to udělá každý - nosnost některých i rozměrných aut není právě velká. Je ale potřeba pamatovat na to, že s přetížením se razantně zhoršují jízdní vlastnosti, potřebujete více času na akceleraci i brzdění, oslňujete jiné řidiče, opotřebováváte podvozkové komponenty i pneumatiky, motor má vyšší spotřebu a mnoho dalších příjemností.

Ruka na řadicí páce

Zdroj: Martin Mičánek

Vždy připraven do akce

Vždy nás pobaví, když vidíme řidiče rozvaleného fešácky za volantem s jednou rukou z okénka a druhou na voliči automatu. Jenže tomu zrovna tohle pózování nevadí. Připravenost ruky na páce by snad mohla mít logiku u manuálu, hlavici šaltpáky si ale nelze plést s opěrkou. U některých převodovek může nastat situace, kdy i jemně stlačená řadicí páka vychýlí vidlice v převodovce, následkem čehož dochází ke stálému tření o synchronizační objímku. Neříkáme, že podobný problém musí mít každá převodovka, ruce ale každopádně patří na volant. Stejně tak není ani spojkový pedál trnoží pro momentálně nepotřebnou nohu - i zde může při opření nohy docházet k zbytečnému klouzání a tedy opotřebovávání spojky.

Ignorování varovných kontrolek

Zdroj: Chrysler

Pozor na pečené kuře!

Když se rozsvítí kontrolka malého množství paliva v nádrži, řidiči většinou zpozorní, protože se už naučili, že když ji budou ignorovat, auto se prostě zastaví a hotovo. Řadu motoristů ale nechávají chladnými pro životnost auta mnohem důležitější varovné symboly a upozornění. Hrůzné případy, kdy se v servisu objeví vozy s přelepenou kontrolkou motoru, protože řidiče obtěžovala se skutečně čas od času stávají. V dnešní době je dalším problémem, že řidič přesný význam mnoha kontrolek vůbec neznají. Zatímco ještě docela nedávno postačovaly tři čtyři varovné symboly (olej, brzdová kapalina, dobíjení, voda), dnes jich existuje nesrovnatelně víc. Někdy se samozřejmě stane, že se elektronika "zblázní" a kontrolky se rozsvěcí bez opodstatnění, přesto by měl ale člověk k varovné signalizaci přistupovat s maximální obezřetností.
Reklama
Autosalon TV