Reklama
Řidičův chleba

Zájem o řidičáky pouze na automat roste. Do auta s manuálním řazením pak ale takový řidič nesmí

Kurs je dražší než klasický. Případné pozdější rozšíření na plný rozsah se ale moc neprodraží
Zdroj: BMW

Ještě před pár lety byla manuální převodovka naprostým standardem. Automat patřil pouze do dražších, spíše prémiových aut. Dnes tomu začíná být naopak. Za automatické převodovky už se nepřiplácí tolik jako dříve, experti na spotřebu vysvětlují, že automat umí být i ekonomičtější a milovníci rychlosti už jistě ví, že některý automat je při řazení mnohem rychlejší než lidská ruka. Dávno je pryč doba třístupňových automatických převodovek, dnes už je standardem šest, ale objevuje se i devět, nebo deset stupňů. Takové převodovky umí i při vyšších rychlostech držet otáčky motoru na nízké úrovni, čímž šetří palivo.

Přidejte k tomu plus v podobě pohody na palubě, kdy řidič nemusí šlapat na spojku a správně řadit a z té rovnice vyjde právě onen zvyšující se počet automatů na trhu nových aut i na silnicích. Věděli jste ale, že existuje i řidičák jen pro automatické převodovky? Má ale svá omezení, a navíc je dražší.
Reklama

Jen u některých autoškol

Chcete-li si autoškolu a následný řidičský život ulehčit o absenci řazení, pak hledejte autoškolu, která nabízí výuku ve voze s automatickou převodovkou. Spíše uspějete ve větších městech. Podle Asociace autoškol jezdí takových výukových aut v Praze asi 15. Mimo hlavní město toto číslo výrazně řídne. Ondřej Horázný, předseda Asociace autoškol pak řekl: „Kurz jen na automatickou převodovku je o něco dražší. Obvykle se připlácí 1500 – 3000 Kč. Zájem o takovou výuku ale neustále roste. V roce 2001 bylo například v Praze jediné výukové auto. Dnes je to mnohem lepší.“

V řidičském průkazu má úspěšný absolvent takového kurzu napsanou skupinu: B-automat.

Auto s manuálem je problém

Jak už jsme naznačili výše, vlastnictví řidičáku jen na auta s manuálem má svá pravidla. Dle vyhlášky 31/2001, která se věnuje řidičským průkazům, nesmí držitel řidičáku na automat sedat za volant auta s manuálem. Naopak to ale problém není. Kdo tedy má řidičák bez omezení převodovky, učil se v autě s manuálem, může řídit jakýkoliv druh převodovky.

Koho policista při kontrole přistihne, že s řidičákem jen na automat sedí za volantem auta s manuální převodovkou, bude to s ním řešit jako přestupek. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že na takového řidiče je pohlíženo tak, jako kdyby ani žádný řidičák neměl. Miroslav Šimeček, rada Policejního prezidia k tomu řekl: „Za tento přestupek je ve správním řízení uložena pokuta od 25 000 Kč do 50 000 Kč. Řidiči je také možné uložit zákaz řízení a to na dobu od jednoho roku do dvou let. Tento přestupek není možné řešit na místě v blokovém řízení.“

Obdobně na to pohlíží pojišťovny. Veronika Nová, tisková mluvčí České asociace pojišťoven, k tomu dodala: „Pokud viník nevlastní řidičský průkaz, což je platné i v případě řízení auta s manuální převodovkou s oprávněním na automat, a způsobí škodu, pojišťovna ji poškozenému zaplatí. Ovšem, následně ji po viníkovi bude vymáhat. Pokud by oním „nedržitelem“ řidičského oprávnění byl poškozený, musela by se zkoumat míra spoluzavinění, tedy příčinná souvislost mezi vznikem škody a touto skutečností.“

Doplnění zkoušky

Jak to celé vyřešit? Vlastně úplně jednoduše. Držitele řidičáku jen na vozidla s automatickou převodovkou, který zatouží po autě s manuálem, se musí vrátit do autoškoly. Ondřej Horázný z Asociace autoškol potvrdil, že si stačí udělat takzvanou doplňovací zkoušku v rozsahu praktické zkoušky z jízdy, což vyjde na pár sto až tisícikorun. Po úspěšném absolvování zkoušky bude řidičák oficiálně rozšířen.
Reklama

Diskuze

Tom - 09.07.2022 08:34:27
Já bych to udělal i obráceně s řidičákem na manuál nesmíš řídit automat abi to bilo fér.
Patrik N. - 06.07.2021 15:37:44
Tak je to správně. Kdo dělá řidičák pouze na automatu, ať si automat řídí. Manual je přecejen trošku těžší a v autoškole ho na to nikdo neučil, tak ať taky neohrožuje ostatní. A automat je sice budoucnost, ale někomu to řazení prostě bude chybět.

Video: Z pneumatiky nic nezbylo, po ráfku chtěl jet ještě sedm kilometrů. Skončí bez řidičáku

Pražské strážníky upoutal tím, jak ničí své auto i vozovku. Naměřili mu více než 1,5 promile
03.01.2020 12:50
|
0
Reklama

Parádní komfort, skvělý automat, línější motor. Řídili jsme nový Peugeot 2008 na českých silnicích

Ceník nového malého SUV konkurujícího Škodě Kamiq zveřejní české zastoupení značky před Vánoci
01.12.2019 08:00
|
0

Video: Muž bez řidičáku ujížděl policistům. Zastavily ho až varovné výstřely a drsné zpacifikování

Řidič byl za volantem pod vlivem drog a myslel si, že se ztratí ve tmě. Spletl se
29.08.2019 13:20
|
1

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
7
Reklama
Autosalon TV