Reklama
Řidičův chleba

Mladí řidiči jsou nebezpeční. Ministerstvo dopravy připravuje řidičák na zkoušku

Novela zákona už je v připomínkovém řízení. U prvořidičů by mohla výrazně snížit nehodovost
Zdroj: MDČR

Koncem října uspořádala platforma Vize 0, která se věnuje dopravní bezpečnosti, společně s několika dalšími odborníky na dopravu a nehodovost setkání na téma řidičských průkazů na zkoušku. Chtěla tím vyvolat diskuzi o tom, jestli by systém řidičáku na zkoušku, který byl už před lety úspěšně zaveden v sousedním Rakousku, nepomohl snížení nehodovosti mladých a nezkušených řidičů. A taková diskuze je zjevně potřeba. Statistiky totiž říkají, že mladí řidiči ve věku od 18 do 24 let jsou na silnicích nejrizikovější skupinou.

Jen mezi lety 2014 a 2018 vinou mladých a nezkušených řidičů do 24 let na silnicích zemřelo 505 lidí. 2013 jich pak bylo vážně zraněno. Ani letošní čísla nejsou moc pozitivní. Do konce září letošního roku vinou těchto mladých řidičů na českých silnicích zemřelo 58 osob. Pro srovnání, za celý loňský rok to bylo 94 osob.

Nutná změna v přidělování řidičáků

Ministerstvo dopravy připouští, že u prvořidičů je potřeba změnit systém výuky a nakonec i provádění závěrečných zkoušek v autoškolách. Na tom se shodli i všichni odborní účastníci setkání Platformy Vize 0, přičemž její zástupce k tomu řekl: „Nastal čas podniknout odpovídající kroky, které by postupně vedly k tolik potřebné změně ve vzdělávání mladých řidičů. Věříme, že je nutné sestavit kompaktní řešitelský tým složený z odborníků na autoškolství, provádění zdokonalovacích kurzů řidičů, dopravní psychologii a legislativu“. Jak vypadají současné testy, si můžete vyzkoušet na tomto odkaze.

Zeptali jsme se na Ministerstvu dopravy na to, jestli má v plánu podpořit zavedení řidičáků na zkoušku, což nám tisková mluvčí Lenka Rezková potvrdila. A dodala: „V rámci prvořidičů opravdu chystáme v novele bodového systému, v současné době již řešíme připomínky odborné veřejnosti, takzvaný řidičák na zkoušku. To znamená, že po dobu dvou let bude mít začínající řidič místo současné 12bodové hranice poloviční, tedy 6bodovou, po jejímž dosažení může přijít o řidičský průkaz“. Zatím ale není jasné, od kdy bude zákona, která bude kromě řidičáku na zkoušku obsahovat i změny v bodovém systému, platit.
Reklama

Co si myslíte vy?

Souhlasíte s tím, že by mladí řidiči měli mít řidičák s přísnějšími pravidly? Pomohlo by to podle vás snížení nehodovosti? Jak dlouho si myslíte, že by měl zkušební řidičák platit? Dejte nám vědět v komentářích!

Inspirace v Rakousku

Aby bylo zavedení řidičáku na zkoušku co možná nejplynulejší a bez problémů, navrhují odborníci inspirovat se v Rakousku nebo Velké Británii. Právě v Rakousku se během tří let od zavedení tohoto řidičáku snížila nehodovost mladých řidičů o 30 %.

Nutno říct, že v Rakousku je získání plnohodnotného řidičáku hodně náročné. Zkušební doba pro mladé řidič je tříletá. Po zhruba dvou až čtyřech měsících po vydání dočasného řidičáku musí řidič absolvovat jízdu s učitelem autoškoly. Nejde o žádnou zkoušku, spíše o vyladění jeho řidičských schopností, kdy učitel posuzuje řidičův jízdní styl a snaží se mu pomoci odstranit případné nedostatky nebo počínající zlozvyky.

Nácvik defenzivního stylu i úsporné jízdy

Následně musí čerstvý řidič na výcvik krizových situací na uzavřené ploše. Nejde tak úplně o školu smyku, spíše o výuku defenzivního stylu jízdy a předvídatelnosti. Čerstvý řidič se také dočká skupinového sezení s dopravním psychologem, který s ním probere všechny možná nebezpečí, která na něj v provozu mohou čekat. Vysvětlí, jak se zbavit rozptýlenosti, jak moc je důležité dodržení bezpečné vzdálenosti a jak předejít únavě. Právě na tomto sezení pak musí zvládnout i sebehodnocení a přiznání toho, co možná dělá špatně a jak to má v plánu napravit.

Ovšem od roku 2008 úřady přidaly ještě jednu povinnou jízdu s učitelem autoškoly. Ta je ale zaměřená na ekonomickou a ekologickou jízdu, kdy je nutné šetřit pohonné hmoty, ale i životní prostředí. V případě vážného deliktu prvořidiče se pak zkušební doba prodlužuje o rok. Mezi takové průšvihy patří jízda na červenou, požívání mobilu nebo vysoká rychlost.
Reklama

Diskuze

Lenka - 06.11.2019 16:17:19
Já bych to poupravila.Ne mladí řidiči ale začínající řidiči. Sama mám RP krátce a není to žádná sranda. A nejsem zrovna mladý řidič. My začátečníci bychom měli být opravdu obezřetní,zodpovědní a hlavně přemýšlet
Hans - 06.11.2019 17:17:59
Je to blbost.. Tak budou méně jezdit aby o něj nepřišly a budou ještě méně vyježděný než normálně... Daleko větší hrozbou jsou senioři a víkendový jezdci..

Ministerstvo dopravy připravuje zákaz vjezdu kamiónů na silnice druhých a třetích tříd

Mýtné pro nákladní auta se zřejmě objeví i na dalších silnicích prvních tříd. Zatím je čeká dohled
02.10.2019 06:10
|
10
Reklama

Video: Muž bez řidičáku ujížděl policistům. Zastavily ho až varovné výstřely a drsné zpacifikování

Řidič byl za volantem pod vlivem drog a myslel si, že se ztratí ve tmě. Spletl se
29.08.2019 13:20
|
1

Řidiči se snaží za každou cenu nezasahovat do pruhů pro cyklisty. Je to nebezpečný nesmysl

Po zakreslení cyklistického pruhu má pruh pro auta zůstat stejně široký, ale někde to neplatí
20.10.2021 07:23
|
10

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
0
Reklama

Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce

Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem
18.10.2021 07:31
|
13

Blikají na opačnou stranu, než by měla. Kia a Hyundai svolávají svá auta kvůli kuriózní chybě

I když se to na první pohled zdá směšné, jde o nebezpečný problém. Zatím se ale nestala žádná nehoda
15.10.2021 11:31
|
6
Reklama
Autosalon TV