Reklama
Nová auta

Nový Ford Puma umí jezdit jako dravec, ale řidič musí často řadit. Pak zapomeňte na nízkou spotřebu

Testovali jsme dalšího konkurenta Škody Kamiq. Malé SUV poháněl motor 1.0 EcoBoost mHEV
Zdroj: Autosalon

B-segment, což je označení pro malá auta, zažívá invazi SUV vozů. Mladoboleslavský Kamiq to ani v Česku rozhodně nebude mít jednoduché. Model 2008 od Peugeotu už zatíná na našem trhu svůj dráp stejně jako nová generace veleúspěšného Renaultu Captur. A své si k tomu bude chtít říct i novinkový Ford Puma, který jsem měl možnost projet na španělských silničkách v okolí Málagy.

Automobilka Ford se tímto autem chce odrazit ke světlejším zítřkům. Investovala do něj velké úsilí i peníze. Stejně jako do rumunského závodu v Craiově, kde se montuje. A v duchu doby je připraven na elektrifikaci. Jeho konstrukce počítá s bateriovým pohonem bez spalovacího motoru. Na startu ale bude nabízen jako mild-hybrid s litrovým benzinovým EcoBoostem. Vyzkoušeli jsme silnější verzi Ford Puma 1.0 EcoBoost mHEV/114 kW (155 koní).
Reklama

Jak to funguje?

Fordův litrový přeplňovaný benzínový agregát už sklidil spoustu cen. Jako tříválec totiž nabízí slušné dynamické parametry a celkem kultivovaný chod. Tituly motor roku už u něj nemá cenu počítat.

Jak ale funguje po spřažení s mild-hybridní technologií 48 voltů, která pomáhá snižovat spotřebu, ale umí zároveň navýšit okamžitý výkon? Tato novinka spojuje EcoBoost s řemenem poháněným integrovaným startér-generátorem s výkonem 11,5 kilowatů nahrazujícím běžný alternátor. Při brzdění a jízdě setrvačností rekuperuje energii, která dobíjí lithium-iontovou baterii chlazenou vzduchem. Startér-generátor zároveň funguje jako elektromotor a v případě potřeby posiluje při akceleraci spalovací motor.

Dynamika závislá na způsobu jízdy

Předně, nejsem příznivcem snižování objemů motorů a jejich dopování turbem. A už vůbec ne přechodu ze čtyřválcových na tříválcové motory. Objem prostě ničím nenahradíš!

Byl jsem tedy zvědavý, jak se bude chovat testovaná puma v horách při drápání se nahoru po prudkých klikatých silnicích. A jak se to projeví na spotřebě.

V autě jsme seděli s kameramanem a měli něco naloženo v kufru. Prostě asi 230 kilogramů navíc.

Než jsme ale nechali crossover od Fordu stoupat, prověřili jsme ho na dálnici, kde se choval agilně a celkem tiše i při rychlostech okolo 130 kilometrů v hodině. A to také zásluhou šestistupňové manuální převodovky s hladkým chodem. Už tady se ale občas projevovala nutnost při potřebě okamžité akcelerace podřadit a nechat motor pořádně vytočit. Což pochopitelně znamená nižší zvukový komfort posádky.

Horší to ale bylo v horách, kde o sobě hlavně při nižších rychlostech litrový tříválec dával hlasitěji znát. Právě v kopcích se projevoval nižší objem mnohem víc. Jenže, jak často se budete s pumou drápat do krpálů? Na běžné cestování to bez problémů stačí. Na dálnici si mild-hybrid vzal 6,5 litru, na státovkách v kopcích potom o litr víc.Výrobce ale udává laboratorní spotřebu 4,4 až 4,5 l benzinu na 100 km.
Reklama

Propracovaná stylovka

Na rozdíl od Peugeotu 2008 nesází Puma na hrany, ale na kulaté tvary a´la Porsche. Stylem teď patří jak „dvatisíceosmička“ tak i SUV od Fordu k nejpovedenějším menším vozům.

Puma ale dává přece jen něco navíc. Vyšší užitnou hodnotu díky zavazadelníku se základním objemem 456 litrů, který je největší ve své třídě. Jeho krycí plato konstruktéři důmyslně uchytili přímo pod sklem pátých dveří, takže si ho ani nevšimnete a vůbec při nakládání nepřekáží. Pod spodním platem podlahy, které se dá „zavěsit“ ve dvou výškách, se ukrývá skvělá vychytávka. Vana, do které můžete bez starostí odložit špinavé věci, květináče nebo třeba zabahněné holínky. Vana se totiž dá díky odolnému materiálu vymýt vodou, která se v ní neusazuje. Na dně je totiž špunt, kterým ji snadno vypustíte. Jednoduché, ale přitom geniální!
Reklama

Vyšší cena a dvě verze

Ten, kdo si Ford Puma objednal v předprodeji, neprohloupil. Za testované auto dal 484 900 korun. Startovací cena už ale neplatí.

Na českém trhu se prodávají dvě verze s litrovým EcoBoostem. Ta silnější testovaná s mild-hybridní technologií a slabší jen se spalovacím motorem o výkonu 125 koní, která je zároveň v úrovni výbavy Titanium nejlevnější variantou s cenovkou 513 900 korun. Zkoušený mild-hybrid pořídíte od 552 900 korun.

Celkem sebevědomé ceny. Ovšem vyvážené užitnou hodnotou, moderními technologiemi a výrazným designem.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Slavný terénní kovboj z 60. let Ford Bronco se vrátí v závodní i sériové podobě. Bude to drsňák!

Vzkříšení zatím avizuje závodní verze "R". Sériového modelu se dočkáme již na jaře
09.01.2020 18:06
|
0
Reklama

Ford přivezl do Česka tři nová více či méně elektrická SUV. Malou Pumu, velkou Kugu a obří Explorer

Ford Puma a Ford Kuga se budou prodávat i s klasickými motory, Explorer pouze jako plug-in hybrid
22.11.2019 19:50
|
0

Ford Mustang Mach-E. Už i z legendárního sporťáku udělali elektromobil

Začne se prodávat koncem příštího roku. Má zvládnout až 600 kilometrů na jedno nabití
18.11.2019 16:21
|
0

Chystá se změna v tankování LPG. Motoristy už nemá zdržovat volání obsluhy

Podle České asociace LPG není důvod, aby čerpání propan butanu mělo jiná pravidla než CNG
17.01.2022 18:30
|
11

Nové SUV Renault Austral testují pod kamufláží i v Evropě. Technici se zaměřují hlavně na jednu věc

Novinka dostala speciální maskování. Můžete ji potkat ve čtyřech evropských zemích
11.01.2022 14:37
|
0
Reklama

Automobilky neplní kvůli koronaviru sliby. Emise nových aut v Česku nečekaně stouply

Emise oxidu uhličitého dokázala srazit v porovnání let 2020 a 2021 jediná značka z dvaceti!
10.01.2022 15:17
|
15

Podvody s ojetými auty se dají odhalit i na základě seznamu výbavy. Ten z výroby je určující

Pokud autu chybí nějaký zásadní prvek původní základní výbavy, dejte od něj ruce pryč
10.01.2022 10:34
|
4
Reklama
Autosalon TV