Reklama
Řidičův chleba

Strašák řidičů a řidiček vypadá jako grilované kuře. Co dělat, když svítí, bliká, nebo nefunguje?

Rozsvícení zlověstného oranžového symbolu poruchy motoru nemusí vždy znamenat katastrofu. Naopak
Zdroj: shutterstock

Motor je o hodně komplexnější pojem, než si si laici myslí. Kromě samotného kovového bloku se jím samo sebou rozumějí i písty, vstřikovače, různé ventily a desítky dalších komponentů. Když tedy zasvítí kontrolka motoru, špatně může být prakticky cokoliv - což ale není ta negativní stránka celé problematiky, jde naopak o pozitivní zprávu.

Při prvním rozsvícení kontrolky motoru zachvátí většinu řidičů, kteří se s tímto jevem dosud nesetkali, panika, jestli s autem ještě vůbec mohou pokračovat v jízdě. Díky četným varováním v manuálu k autu i obecně tradovaným "pravdám" se popravdě řečeno ani nelze divit. Na uklidnění ale můžeme uvést hned několik argumentů, proč nemusí být vždycky hned tak zle.
Reklama

Hlavně klid

Ještě v autoškole jsme se učili, jaký význam mají barvy jednotlivých indikátorů. Zatímco zelené kontrolky vás jen informují o určitých funkcích vozu, červené, které se rozsvítí za jízdy, hlásí vážný problém a je nutné za jejich záře co nejdřív vozidlo odstavit, v případě kontrolky oleje skutečně neprodleně.

Tou střední kategorií jsou symboly oranžové. Ty vyžadují řidičovu pozornost a řešení problému, ne však okamžitý zásah. Většinou. Typickým příkladem je hladina vody v ostřikovačích. Pokud ji šofér nedolije, autu se nic nestane. Podobným případem je ve většině situací i kontrolka motoru. Je oranžové barvy a indikuje nějakou poruchu, na kterou neexistuje samostatná ikonka.

Většinou jde o drobnosti v motoru, jako například nestandardní hodnoty některých ukazatelů. Jinými slovy, pokud by šlo o skutečně kritický problém, rozsvítí se zpravidla červená kontrolka s konkrétním problémem a nikoli obecný oranžový indikátor.

Rada tedy zní: Po rozsvícení oranžové kontrolky je třeba jezdit opatrně a motor extrémně nenamáhat. Sledovat jeho projevy a pokud by se něco vymykalo normálu, s návštěvou servisu určitě neotálet. Takovou změnou může být například snížený tah motoru, větší klepání, zvláštní zvuky. Pokud nic podobného nenastane, návštěva servisu chvíli počká.

Kdy je to opravdu vážné?

Při startování auta se nejprve rozsvítí všechny kontrolky, které následně zhasnou. Tento proces si už většina řidičů ani neuvědomí. Pokud se však kontrolka motoru (nebo jakákoliv jiná) v této fázi nerozsvítí, zbystřete. Pravděpodobně jde o poruchu samotné kontrolky, která ale může zabránit odhalení větší poruchy.

Také tato nefunkčnost nevyžaduje okamžitou opravu, ale ani delší odklad. Problém, který je třeba řešit rychleni, se pozná podle toho, že kontrolka motoru bliká. Opět ale není nutné auto odstavit neprodleně. Může například vynechávat jeden válec. To už by měl ale každý trochu zkušenější řidič vnímat.
Reklama

Co když se rozsvítí "grilované kuře"?

Chování kontrolky po startu Co to znamená? Co s tím?
zasvítí a zhasne proběhla běžná kontrola nic, všechno je v pořádku
nesvítí porucha kontrolky vyměnit kontrolku
zůstane svítit něco je špatně pozorovat chování motoru a objednat se do servisu
začne blikat větší problém honem do servisu
Reklama

Diskuze

PICHAV - 24.02.2020 21:49:15
MALOKTERE NEZNE KURE UMI BYT SPORTRIDICKA JAKO TEHDY VE FRANCII !!!!! TO JESTE BYLY CASY !!! 99,99%% ZENSKYCH NA TO PECE ZE JE KURE UZ SPALENE !!!! A MY CHLAPI SE HLAVNE NAZEREM !!! PROTOZE RIDIL BRIDIL KAZDY KDO MA HLAD !!!! TRUMPETY NA CHODCE XXKRAT !!!
Nereknu - 27.02.2020 18:31:11
Mazďaci to znají moc dobře. Stalo se mi to opakovaně u nového auta. Mazda to ale neresi. A Ted se to stává dokonce pravidelně kazdych 10 tis KM a interval se zkracuje. https://www.poradte.cz/auto-moto/34467-nekale-obchodni-praktiky.html#1

Svolávacích akcí automobilek bylo loni rekordní množství. Nejčastěji musely do servisu mercedesy

Řešil se jiný barevný odstín levé a pravé svítilny, ale častěji airbagy, motor, podvozek či brzdy
08.01.2020 08:07
|
0
Reklama

Auta sama hlásí servisu, že je čeká problém. Ten kontaktuje řidiče ještě před rozsvícením kontrolky

Prozkoumali jsme detaily takzvaného Proaktivního servisu u nových škodovek
24.11.2019 20:47
|
7

Český trh má nového lídra, přitom jde o výběhový model. Na paty škodovkám šlape Hyundai i30

V první desítce nejprodávanějších aut bylo v únoru sedm škodovek, dva hyundaie a jeden volkswagen
04.03.2021 15:44
|
0

Srovnávací test Škoda Octavia RS iV vs. Škoda Octavia Combi iV: Elektřina dává smysl jenom u jedné

Nezbytná elektrifikace nabídky nutně přináší i specifikace, u kterých je na místě otázka: Proč?
02.03.2021 19:21
|
0
Reklama

Sedmimístné kombi za 200 000 Kč: Dacia Logan MCV pokračuje jinde a pod jiným jménem

Oblíbený model méně majetných rodin prošel dokonce i velkou modernizací. Jenže ne pro nás
02.03.2021 16:30
|
0

Lada Samara předběhla Škodu Favorit, s jejím vývojem pomáhalo Porsche. S wankelem jela přes 200 km/h

První ruské auto s předním pohonem nebylo špatné. Zmíralo ale na humpolácké zpracování a korozi
28.02.2021 18:55
|
8
Reklama
Autosalon TV