Reklama
Nová auta

Auta sama hlásí servisu, že je čeká problém. Ten kontaktuje řidiče ještě před rozsvícením kontrolky

Prozkoumali jsme detaily takzvaného Proaktivního servisu u nových škodovek
Zdroj: Škoda Auto

Životnost brzdového obložení se pomalu blíží ke konci. Situace zatím není tak špatná, aby se rozsvítila žlutá kontrolka na přístrojích, ale automobil přesto informuje o této situaci pomocí vzdáleného přístupu svůj domovský servis. Ten pověří svého pracovníka, aby kontaktoval majitele auta. Vlastník vozu je tak vyrozuměn o potřebě navštívit v nejbližší době servis ještě několik dní před tím, než se kontrolka skutečně rozsvítí. Má dostatek času, aby eliminoval například to, že bude bez auta v době, kdy by ho nejvíc potřeboval.

Sci-fi? Situace za pět či deset let let? Nikoli, tohle dokáže už dnes řada nových automobilů. A dokonce i škodovek. Na workshopu, který Škoda Auto zorganizovala v plzeňském Autocentru Jan Šmucler, jsme zjišťovali možnosti a také prozatímní limity takzvaného Proaktivního servisu.
Reklama

Nově jde o součást modulu eCall

Zásadní novinkou u škodovek je Proaktivní servis jako součást modulu eCall. Tento systém tísňového volání je povinný u všech nových automobilových modelů homologovaných v Evropské unii po 1. dubnu 2018. Zajišťuje informaci o poloze automobilu při jeho havárii záchranným složkám i tehdy, je-li majitel natolik indisponován, aby si je zavolal sám.

Proaktivní servis tak již nyní funguje u nových modelů Škoda Kamiq a Scala, u čtvrté novodobé generace Octavie a nejpozději v průběhu příštího roku se rozšíří i do modelových řad Fabia, Karoq, Kodiaq a Superb. "Jediné auto, u kterého eCall nebude, je Škoda Citigo e iV, protože se zhomologovalo již dříve podle příbuzného modelu e-Up!," upřesňuje vedoucí servisních služeb Škoda Auto Česká republika Karel Starý.

Ale zpátky k Proaktivnímu servisu. Co všehno v současné podobě umožňuje? V případě potřeby servisního zásahu zasílá vozidlo informace do centrálního systému koncernu VW, odkud jsou data dále přenášena pomocí aplikace Service Lead Inbox (SLI) do „domovského“ servisu. Jde o servisní místo, který si zákazník sám zvolí při aktivaci služby či změní později v rozhraní Škoda Connect. Proaktivní servis se aktivuje, pokud vůz detekuje blížící pravidelnou servisní prohlídku nebo závadu.

Dostali jsme unikátní možnost pozorovat, jak takový signál neboli "lead" vyslaný vozem do systému vypadá poté, co jsme nasimulovali několik závad. Je to něco jako email, který obsahuje obecné informace o problému (například která oranžová kontrolka se rozsvítila) a základní data o automobilu jako je typ, počet ujetých kilometrů nebo servisní historie.

Zatím pouze na "oranžové problémy"

Proaktivní servis patří rozhodně mezi přínosy, ale zatím je přece jen v plenkách. To se projevuje na spoustě omezení. "Zatím funguje pouze na problémy, při kterých by se rozsvítily oranžové kontrolky, nikoli ty červené. Červená kontrolka totiž znamená, že řidič musí vůz okamžitě odstavit, a my zatím nemáme takové kapacity, aby někdo reagoval tak rychle a zajistil, že šofér s autem už opravdu nepojede," vysvětluje Starý.

Ze zprávy, kterou auto vysílá, navíc není možné vysledovat konkrétní problém. Ten musí odhalit až mechanik v servisu. Hláška je v obecné rovině přibližně odpovídající symbolu kontrolek. Tedy že se problém týká například brzdového obložení, airbagu nebo některého asistenčního systému.

Také s proaktivitou to už servismani Škody Auto tolik nepřehánějí. Dříve totiž volali majitelům aut i dva týdny před skutečným rozsvícením kontrolky, že by měli navštívit servis, a ti se nedůvěřivě domnívali, že je chce servisní partner oškubat. Nyní tedy majitele vozu informují pouhé dva dny před rozsvícením kontrolky.

Každopádně je proaktivní servis jednou z mnoha veřejnosti dosud nepříliš známých benefitů, které vznikají díky prudce se rozvíjející konektivitě neboli stálému online připojení čím dál více nových vozů. Už nyní navigace těchto automobilů například pracují s aktuální dopravní situací, vozy zveřejňují třeba aktuální ceny pohonných hmot na trase, varují před nepříznivým počasím nebo dokáží vyhledat volná parkovací místa.
Reklama

Diskuze

Pavel - 02.01.2021 19:55:55
Jenom mě znepokojuje kam až tohle elektronické ovládání dojde. Jenom, aby auto samo nezačalo rozhodovat kdo při havarce přežije a kdo ne.
honzafi - 25.11.2019 21:40:42
Špiclování horší jako za komančů. Tohle je fakt blázinec. Všemožná sci-fi se stávají realitou.

Test MG eHS: Levné rodinné čínské SUV na benzin i do zásuvky jede jak z praku, má ale i své mouchy

Poměrem ceny a výbavy překonává všechny konkurenty. Zato podvozek se houpá a benzinový motor žere
05.08.2022 18:44
|
1

První test Nissanu Ariya: Zjevil se nečekaný král rodinných SUV. Odpůrcům elektřiny je ale zapovězen

Stojí trochu víc než Škoda Enyaq i další konkurenti. Výbavou a luxusem je však dalece překonává
28.07.2022 10:07
|
2
Reklama

Test Volkswagenu California Beach: Nejlepší dovolená je ta, kterou plánujete až v jejím průběhu

Malý, ale praktický obytný vůz nás na cestě přímo šokoval nízkou spotřebou
26.07.2022 10:16
|
5

Test Nissanu Qashqai e-Power: Elektromobil, co si veze elektrocentrálu, funguje lépe než hybridy

Jezdili jsme se spotřebou 5,0 l benzinu na 100 km. Na auto má zájemce čekat jen tři měsíce
15.07.2022 19:01
|
2
Reklama
Autosalon TV