Reklama
Řidičův chleba

Motoru neškodí jen nedostatek oleje, ale i jeho přebytek. Následky přelévání mohou vyjít hodně draho

Nejhorší je přebytek maziva u dieselových motorů s filtrem pevných částic
Zdroj: ProfiAuto

Hlavním úkolem oleje je snížit tření mezi různými komponenty motoru. Přiměřená viskozita maziva i jeho další vlastnosti přispívají k dobré funkci pohonné jednotky. Oleje jsou přitom různé a každý z nich má o jiné vlastnosti ve srovnání s ostatními. Výrobci proto doporučují pouze konkrétní typy a druhy. 

Nedostatek oleje v motoru může mít neblahé následky. V lepším případě se jednoduše doplní, v horším dojde k předčasnému opotřebení dílů, které bude buď nutné vyměnit nebo je jejich poškození tak definitivní, že v praxi dříve či později způsobí celkový kolaps motoru. Podobně nebezpečné ale může být i přeplnění motoru olejem.

Jak správně kontrolovat?

Nejprve je dobré si říct, jak vlastně správně hladinu oleje změřit. V tomto směru totiž existuje velké množství různých velmi nebezpečných zaručených rad a návodů, jak na věc.

Předně - místo, kde zastavíme měřené auto, musí být rovné, tedy ne v kopci. V opačném případě bude měření nepřesné. Po vypnutí motoru stojí za to počkat alespoň čtvrt hodiny - tedy do doby než všechen olej stihne odtéci do olejové vany. Po otevření kapoty najdete nejčastěji žlutou ale třeba klidně jen kovovou rukojeť olejového bajonetu - prostě měrku.

Vytáhněte ji, pečlivě otřete po celé délce a zasuňte zpět. Následně ji vytáhněte a podívejte se, kam až sahá olej. Musí být mezi zřetelně označenými hodnotami MIN a MAX. Každá odchylka směrem dolů či nahoru je krajně nežádoucí.

V případě nadměrně vysoké hladiny oleje v motoru je takovou příčinou problému například lidská chyba při výměně, dolévání hladiny, ale také problémy s filtrem pevných částic v naftových motorech. Někdy narazíme na neopatrného mechanika, který při výměně změří potřebnou dávku oleje pouze od oka. Udělat chybu v množství je pak velmi jednoduché.

Podobný nežádoucí efekt můžeme dosáhnout i přidáním oleje svépomocí - plnění tedy provádějte raději pomalu a v závěrečných fázích nalévejte už jen malé dávky. Po každém naplnění počkejte ideálně až několik minut a zkontrolujte hladinu na měrce. Vždy se řiďte se doporučeními výrobce, dobré je také vědět, kolik oleje se do motoru konkrétního auta vůbec vejde.

Všeho moc škodí

Nadměrná hladina oleje v motoru může vést k závažným poruchám, protože po zahřátí olej zvětší svůj objem, s čímž souvisí celá řada procesů. V situaci, kdy je v mazacím systému příliš mnoho oleje, dochází k únikům vlivem jeho vysokého tlaku. Následně se do spalovacích komor dostane příliš mnoho maziva, což může vést k poškození motoru. Zadřít se může bez ohledu na to, že je mazivem doslova přeplněn.

Mnohem závažnějším problémem je nadměrné množství motorového oleje v naftovém motoru s filtrem pevných částic (DPF). Při regeneraci filtru spalováním dochází ke vznícení většího objemu nafty a může docházet k pronikání nafty a oleje. Následné smíchání paliva s olejem se projeví drastickým snížením mazacích vlastností a zvýšením tlaku v celém systému, což vede k netěsnostem. Řešením tohoto problému je důkladná kontrola celého systému.

Podcenění tento závady vede k degradaci celé pohonné jednotky a náklady na opravu vstřikování common-rail a přeplňování turbodmychadlem mohou přesáhnout stravitelné meze. Připomeňme si, že některé poruchy motoru jsou častokrát tak drahé jako samotné staré auto, proto případná větší oprava ani nestojí za to. Alternativním řešením je samozřejmě koupě a montáž použitého motoru, což s sebou ale nese další komplikace.
Reklama

Co když už jsem přelil

Jediným řešením v případě zjištění příliš vysoké hladiny oleje je jeho pomalé odsávání pomocí větší stříkačky a gumové hadice. Takto se za pár minut zbavíme rizika a následně komplikací. Důrazně nedoporučujeme vytahovat olej pomocí hadičky, jejíž druhým koncem olej nacucnete - motorový olej je v případě požití extrémně zdraví nebezpečný.

Bez ohledu na to, zda máte novější nebo starší vozidlo, měli byste čas od času kontrolovat stav hladiny motorového oleje. Můžete tak předejít vážným poruchám ještě dříve, než budou mít příležitost dávat o sobě vědět. Nepodceňujte kontrolu vlastníma očima ani poté, co vám olej vyměnili v servisu, protože i tam se mohou zmýlit, neboť tyto úkony provádějí vždy pouze lidé - typické je třeba doplnění nesprávného množství nového oleje při výměně.

Diskuze

DušanV - 03.11.2020 09:48:20
Ježíšmarjá, copak je takový problém při případném přelití oleje do motoru, znovu lehce otevřít vypouštěcí zátku na olejové vaně a tak to přebytečné množství dostat ven. Proč to nějak složitě odsávat, když to jde takhle jednoduše!!!! Tyhle Vaše rady.....
PICHAV - 03.11.2020 23:02:32
JA TED NEVIM NA CEM JSEM PANE STABNI !!!!! VY JSTE DVA !!! TEN DRUHEJ DUNI A PIJE PORAD VOLEJ !!!!!!!

Ruský youtuber se naštval na servis. Jako pomstu zapálil svůj Mercedes-AMG GT 63 S

Jeho auto mělo neustále nějaké technické problémy a servis s ním odmítal komunikovat. Divíte se?
26.10.2020 15:15
|
4
Reklama

Autoškoly a prodejci aut musí kvůli koronaviru zavřít. Servisy zůstaly otevřené

Vládní nařízení je platné od 22.10. od půlnoci. Zatím není jasné, na jak dlouho
21.10.2020 17:27
|
5

Polovina kupců ojetin se chová, jako by si pořídila nový vůz a nepočítá se servisem. Tak moc se mýlí

Vybrali jsme nejprodávanější typy aut z druhé ruky v Česku. A zjistili, co se na nich musí udělat
24.08.2020 18:43
|
3

Český trh má nového lídra, přitom jde o výběhový model. Na paty škodovkám šlape Hyundai i30

V první desítce nejprodávanějších aut bylo v únoru sedm škodovek, dva hyundaie a jeden volkswagen
04.03.2021 15:44
|
0

Srovnávací test Škoda Octavia RS iV vs. Škoda Octavia Combi iV: Elektřina dává smysl jenom u jedné

Nezbytná elektrifikace nabídky nutně přináší i specifikace, u kterých je na místě otázka: Proč?
02.03.2021 19:21
|
0
Reklama

Sedmimístné kombi za 200 000 Kč: Dacia Logan MCV pokračuje jinde a pod jiným jménem

Oblíbený model méně majetných rodin prošel dokonce i velkou modernizací. Jenže ne pro nás
02.03.2021 16:30
|
0

Lada Samara předběhla Škodu Favorit, s jejím vývojem pomáhalo Porsche. S wankelem jela přes 200 km/h

První ruské auto s předním pohonem nebylo špatné. Zmíralo ale na humpolácké zpracování a korozi
28.02.2021 18:55
|
8
Reklama
Autosalon TV