Reklama
Řidičův chleba

Kdo natankoval omylem benzin do dieselu, neměl by ani otvírat dveře u řidiče. Hned je oprava dražší

V některých případech stačí špatné palivo zředit tím správným
Zdroj: pixabay.com

Možná si myslíte, že zkušenému motoristovi se nic takového nemůže stát. Jenomže žijeme ve velmi zrychlené době, kdy máme málo času na úplně všechno. Někteří řidiči navíc častěji střídají auta, třeba v rámci své práce, a pak je k natankování špatného paliva jen krůček. Ve skutečnosti se prostě jen stačí při tankování zamyslet nad něčím jiným a problém je na světě. Když už se to stane, je důležité si to uvědomit co možná nejdřív. Nastartování motoru, který je nucen pracovat se špatným palivem, může znamenat jeho absolutní destrukci.

Jen lehké „cmrndnutí“

Pokud se vám stane, že jste se zamysleli, sáhli po špatné tankovací pistoli a do nádrže natankovali třeba jen litr nebo dva špatného paliva, ještě si nic dít nemusí. Zaplaťte palivo, přikupte kvalitní aditivum a dotankujte plnou nádrž tím nejkvalitnějším správným palivem. Ta trocha nafty v benzinu nebo naopak nebývá velký problém, ale pamatujte, že čím novější auto máte, tím spíš se to motoru nebude líbit. U nových aut hlídá kvalitu paliva řídící jednotka, která s tím může mít problém. Proto je dobré do nádrže přidat ono aditivum, které zvýší kvalitu paliva a uleví motoru a všem jeho částem. Následně pak dotankujte palivo po každých asi 100 ujetých kilometrech. To proto, aby se špatně zvolené palivo naředilo co možná nejrychleji.
Reklama

Plná nádrž benzinu u naftového motoru

V případě, že jste natankovali více litrů benzinu do dieselového auta, je to opravdu problém. Dieselové motory s benzinem pracovat nezvládnou a v tomto konkrétním případě důrazně doporučujeme volat odtahovku. V žádném případě nestartuje, ani neotáčejte klíčem v zapalování. Dokonce není dobré ani otevřít dveře řidiče, protože společně s nimi se aktivuje palivové čerpadlo a špatné palivo natáhne do motoru.

Pokud nenastartujete, ale palivo se do motoru dostane, je to ta levnější varianta. Petr Novák, vedoucí příjmu opravu společnosti Invelt vysvětluje: „V tomto případě je potřeba vyčištění palivového systému a výměna palivového filtru.“ Pokud ale nastartujete, je problém větší a dražší.

Doplňuje Petr Novák: „Po nastartování dochází k vydření a odmaštění vysokotlakého čerpadla, přičemž se následně do palivové soustavy dostanou kovové špony. Takto znečištěná soustava je poté na kompletní výměnu od palivové nádrže a to až po vstřikovače paliva. V takovém případě se ceny opravy pohybují v závislosti na modelu od 10 000 Kč do 300 000 Kč.“

Nafta v benzinovém motoru

Čistě teoreticky by se vám toto nikdy nemělo stát, protože benzinová auta mají užší hrdlo nádrže a tankovací pistole do něj nejde zasunout. U starších aut tomu tak ale nutně být nemusí a tak je i tato nedoda možná. V tomto případě je potřeba vyčerpat nesprávné palivo, vyměnit svíčky, propláchnout celý systém a přidat aditiva. Takový servisní zásah se například u BMW pohybuje kolem 10 000 Kč, ovšem znovu záleží na modelu.
Reklama

Existuje pojištění?

Zeptali jsme se Veroniky Nové, tiskové mluvčí České kanceláře pojistitelů na to, jestli po takové chybě nějak pomůže povinné ručení. Odpověděla takto: „Pokud se jedná o vlastní auto, tak takovou věc nepokrývá žádné pojištění vozidla, tedy ani povinné ručení nebo havarijní pojištění. To proto, že se nejedná ani o škodu způsobenou třetí straně provozem vozidla (jako je tomu u povinného ručení) a ani vyloženě havárii vozidla a tak vzniklé škody (ty kryje havarijní pojištění). Pokud se člověku něco takového stane, samotnou škodu mu pojišťovna z povinného ručení nebo z havarijního pojištění nemůže pokrýt.“

Dále dodala: „V případě, že jde o služební vůz, tak potom by byla taková škoda pravděpodobně krytá pojištěním odpovědnosti zaměstnance. To si zaměstnanec buď platí sám, nebo mnoho firem platí toto pojištění svým zaměstnancům jako benefit.“

Povinné ručení vám ale může pomoci s odtahem auta do servisu. Proto v každém případě do pojišťovny zavolejte a na odtah se zeptejte. Stejně tak vám pojištění pomůže s odtahem v případě, že s autem, do kterého jste natankovali špatné palivo, zvládnete od čerpací stanice odjet, a motor se zastaví až později. Pomoc vám může takzvaná pojistka na blbost, záleží ovšem na podmínkách, jaké máte v pojistné smlouvě. Pokud ji máte uzavřenou, určitě do pojišťovny zavolejte a zjistěte, jestli opravu auta toto pojištění nepokryje.

Diskuze

Martin - 09.11.2023 18:59:20
Zdravím, dnes jsem jel natankovat a místo nafty jsem tam nalil asi 14l benzínu měl jsem tam ještě 13 litrů naftym... a když jsem zjistil že tam liju benzín tak jsem tam okamžitě nalil dalších 20l nafty poradíte co dělat?
Kupsimě - 09.03.2022 22:46:25
Vyhledejte si tento článek o ecomobilech, když nedělají emise při normální jízdě tak si to vynahradí svojí výrobou a opravdu jen občas to chytne. Článek: S požáry elektromobilů budou patálie, vzniká při nich spousta jedů

Elektromobilitu v Česku zařízli poskytovatelé elektřiny. Některé jejich ceny jsou dražší než benzin

Aby mělo dobíjení alespoň částečně finanční smysl, je nutné se upsat jednomu dodavateli
16.07.2020 09:23
|
64
Reklama

BMW se chystá vyrábět benzin ze vzduchu. Nápad, který by obrátil trh naruby, myslí smrtelně vážně

Mnichovská automobilka investovala do amerického start-upu, který přichází s revoluční metodou
12.06.2020 19:55
|
20

Zmatkující řidič se zapíchl do budovy čerpací stanice u dálnice D46. Byl střízlivý

Způsobil škodu převyšující milion korun. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění
27.05.2020 19:28
|
4

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
9
Reklama

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6

Retro: Trabant a Wartburg se čtyřtaktními motory přišly pozdě. Pád Berlínské zdi jen zkrátil agónii

Východoněmecké automobily bez modrého dýmu z výfuku byly jako vodňanská kuřata bez hlavy
03.02.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV