Reklama
Řidičův chleba

Na auto spadl sousedův nebo obecní strom. Z jejich pojištění odpovědnosti ale pojišťovna nic neplatí

Když vozidlo poničí následky vichřice, je potřeba mít připojištění na přírodní živly
Zdroj: Hasiči Středočeského kraje

V posledních dnech část Evropy včetně Česka trápila silná vichřice. Pojišťovny evidují velké množství škodných událostí, ve kterých hrají hlavní roli auto a spadlý strom. Jde o velmi nepříjemnou situaci, kterou je potřeba okamžitě řešit. Vysvětlíme krok za krokem, jak v takové situaci postupovat, čeho se úplně vyvarovat a na co rozhodně nezapomenout. Nejdůležitější je znát podmínky své pojistné smlouvy a všechny škody důkladně vyfotografovat nebo natočit. Pomůže také zajištění svědků.

Povinné ručení nepomůže

V případě, že silný vítr shodil na auto strom nebo jen větve, které auto poškodily, je důležité vědět, že jen povinné ručení nepomůže. Je nutné mít sjednáno havarijní pojištění a to ne ladajaké, ale takové, jehož součástí je také krytí živelných škod nebo připojištění na živel k povinnému ručení. Právě tento druh pojistky musí být uveden také v podmínkách havarijního pojištění. Nejste-li si jisti, že vaše havarijní pojištění položku o živelných škodách obsahuje, raději si to zkontrolujte. Případné doplnění pojistky by neměl být problém, jen si připlatíte.
Reklama

Vše důkladně vyfotit

Pokud už se stane, že na svém autě najdete strom, pak hlavně zachovejte klid a zjistěte, jestli se někomu něco nestalo. Pokud ano, okamžitě zavolejte ideálně linku 112, která už na místo vyšle záchranáře, hasiče a nejspíš i policii. V případě pomoci zraněnému postupujte dle instrukcí operátora.

Pokud jde „jen“ o majetek, jako první vše důkladně nafoťte nebo natočte. Čím více materiálu pro pojišťovnu budete mít, tím lépe. Dobré je také k celé události mít svědky, kteří budou schopni popsat, co se stalo. Dále můžete strom odstranit vlastními silami, ale rozhodně až po nafocení! Není-li to možné, volejte hasiče, kteří vám pomohou. Zákon nijak neupravuje to, že je pro úspěšné řešení pojistné události nutné mít záznam od hasičů nebo policie. Záleží ale na pojistných podmínkách jednotlivých pojišťoven nebo na typu uzavřené smlouvy. Některé to jako podmínku uvádějí, vždy se na pojišťovnu raději obraťte nebo si důkladně pročtěte smlouvu a podmínky.

Veronika Nová z České asociace pojišťoven také upozorňuje na následující: „Je potřeba také zabránit vzniku sekundárních škod, zakrýt prasklá okna na autě nebo rozlámanou střechu. To proto, že případné poničení elektroniky nebo zatím nezničených částí auta či jeho interiéru by pojišťovna nerespektovala.“ Stručně řečeno, pojistnou událost řešte hned, jakmile je to možné. Čekat týden na to, až budete mít čas, se nemusí vyplatit.
Reklama

Strom patří sousedovi

Může se stát, že strom, který poškodil váš vůz, patří obci nebo sousedovi. Takovou situaci standardně řeší pojištění odpovědnosti. Veronika Nová ale vysvětluje: „V tomto případě je potřeba upozornit na skutečnost, že ty škody, které vzniknou právě například při orkánu, vichřici a jiných událostech, kde zasáhne tzv. „vyšší moc“, nejsou z pojištění odpovědnosti kryty, protože člověk nemůže tyto situace předvídat a ani za ně nést zodpovědnost. Tudíž je potřeba mít havarijní pojištění nebo připojištění povinného ručení na přírodní živly.“

Diskuze

Olda - 13.02.2020 17:31:19
Je všeobecně známo,že pojišťovny a banky jsou největší zloději pro obyčejné lidi.Neradi za někoho platí škody ale poplatky včetně povinného ručení každoročně navyšují.Hanba fuj...!!!
Pavel - 13.02.2020 17:47:08
Ono pojištění odpovědnosti je dobré hlavně k tomu, že pojišťovna dotyčnému vysvětlí, že vy za škodu vlastně nemůžete.

Řidiče trápí pavouci, kedlubny, útočný skot i tchyně. Sehnali jsme zajímavé historky z pojišťoven

Kuriózní hlášení pojistné události mnohdy pobaví nejen likvidátory. Vybrali jsme ty zajímavé
31.12.2019 08:25
|
4
Reklama

Po nehodě má poškozený nárok na odškodnění. Nemůže hrát fotbal, nebo vařit? I to pojišťovna zaplatí

Radíme, jak získat co nejvíce. Chce to systém, pevné nervy a nevzdávat se
24.09.2019 06:30
|
2

Zlevní pojistné. Změní silnice. Spojují rivaly. Co jste možná dosud nevěděli o autonomních autech

O vozech bez řidiče se hovoří jako o mobilitě budoucnosti, ale jejich historie je už sto let stará
21.07.2019 21:10
|
0

Zimní nehoda na letních gumách se někdy prodraží. Pojišťovny mohou peníze vymáhat zpět

Viníkovi se ale musí prokázat přímá souvislost letního obutí s dopravní nehodou
25.01.2022 07:34
|
0

Nehody pod vlivem alkoholu pojišťovny nezaplatí. Existuje ale jedna výjimka

Opakovaně opilým řidičům mohou pojišťovny navíc vypovědět smlouvu. A nepomůže ani havarijní
24.01.2022 14:37
|
3
Reklama

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
30

Důchodce za volantem kamionu sešrotoval auta a strhl elektrické vedení. Nevěnoval se řízení

Celková škoda jeho destruktivní derby je asi 1,5 milionu. Způsobil i výpadek elektřiny
21.01.2022 07:28
|
46
Reklama
Autosalon TV