Reklama
Řidičův chleba

Někdo vás naboural a policie zabavila techničák poškozeného auta. Jaké náklady dostanete zpět?

Opravu vyřeší pojišťovna viníka. Odtah pojištění asistenčních služeb. Ušlý zisk? Jen výjimečně
Zdroj: Policie ČR

Nedávno jsme informovali, že po nehodě může policie zadržet malý technický průkaz od vozu i tomu, kdo ji nezavinil. Stačí, aby mu viník poškodil vozidlo. Poškozenému nezbyde nic jiného, než auto nechat odtáhnout, opravit, a pak znovu přepravit na STK. Až ve chvíli, kdy kontrolou na STK projde, vrátí mu policie malý techničák. To všechno stojí spoustu peněz a času, často se s tím pojí i dodatečné náklady za ubytování posádky, a zejména u podnikatelů i ušlý zisk. Čtenáře zajímalo, jestli finance a čas může někdo nahradit. Odpověď zní: ano i ne. Záleží na pojišťovně viníka a na tom, zda má poškozený pojištění asistenčních služeb.

Vladimír Srp z pojišťovací společnosti Finkap upozorňuje, že náklady s nezaviněnou dopravní nehodou primárně řeší pojišťovna viníka nehody z jeho povinného ručení.

„Je však velmi nepravděpodobné, že pojišťovna bude chtít řešit případné proplacení STK, odtah vozidla nebo ušlou mzdu. Je teoreticky možné, že v určitých velice specifických momentech by pojišťovna vybrané dílčí náklady uznala a uhradila. Nelze to však paušalizovat a už vůbec ne se na to spoléhat“, tvrdí Srp.

Problém je v tom, že pro pojišťovny nejsou náklady spojené s STK a odtahy, tedy s procedurami nutnými k získání malého techničáku zpět, důsledkem nehody, ale odebrání technického průkazu.
Reklama

Mít jistotu? Buď nové auto, nebo připojištění

Má tedy tenhle problém nějaké řešení? Ano, ale vláště pro majitele starších aut není zadarmo. Podle Vladimíra Srpa je ideální prevence. Nejlepší je sjednat si vlastní pojištění, a to jak s dostatečným krytím, tak s dostatečnou nabídkou asistence. Řada pojišťoven nabízí různé formy asistence, tedy odtah, odvoz posádky nebo ubytování jako součást havarijního pojištění. A ačkoliv mají základ takového připojištění vcelku podobný, v detailech, které jsou následně rozhodující, se velmi liší.

Lépe jsou na tom majitelé nových aut, kteří většinou mají asistenční služby včetně odtahu a ubytování posádky několik let zdarma.
Reklama

A co na to pojišťovny?

"Z povinného ručení viníka lze určitě uhradit opravu nutnou k uvedení vozidla do původního stavu, tedy do stavu, který umožňuje jeho opětovný provoz na pozemních komunikacích a také odtah vozidla z místa dopravní nehody do servisu, pokud je vozidlo nepojízdné. Další popisované náklady již bohužel nejsou škodou ve smyslu občanského zákoníku, ale vyplývají z veřejnoprávních předpisů, které upravují podmínky provozování vozidla. Tyto náklady jdou tedy k tíži provozovatele vozidla," řekla webu autosalon.tv Veronika Exnerová, tisková mluvčí České asociace pojišťoven.

Nekteré pojišťovny hradí podle Exnerové i ušlý zisk, například řidičům taxislužeb, ovšem jen po dobu opravy. V době po opravě, tedy ve chvíli, kdy majitel auta řeší STK a vrácení techničáku, už ne.

Jiná situace nastává ve chvíli, kdy řidič, který nehodu způsobil, není pojištěný nebo od nehody ujede. V takovém případě dle Exnerové hradí Česká kancelář pojistitelů veškeré škody či újmy na zdraví. Ty pak samozřejmě vymáhá po viníkovi. Podle České asociace pojišťoven ale nikdo zatím s pojišťovnou takový případ neřešil.

Diskuze

Michal - 12.06.2022 19:28:43
Kam se mám teda podívat? Na kterém srovnávači pojištění jste to řešil?
Dan - 10.06.2022 00:06:27
Je to cca 4 měsíce co jsem si řešil pojistky na auta, protože mi taky přišlo, že platím hodně. Podařilo se mi sehnat výhodně pojištění přes srovnávač. Je to rychlé a jednoduché, pojistky jsem vyřešil online přes srovnávač.

Video: Špatné držení volantu vedlo ke zbytečné nehodě. Podívejte se, jak se dá v Brně trefit autobus

Jediná správná poloha držení volantu je "tři čtvrtě na tři". Zapomeňte na "za deset dvě"
12.08.2019 14:20
|
4
Reklama

Těžko uvěřitelná nehoda na D11 má dva viníky. Obě ženy pokazily, co mohly

Policie už má jasno o bouračce, kterou způsobil hloupý pokus o pozdní odbočení z dálnice
12.07.2019 19:20
|
12

Budou muset mít elektrokola a osobní přepravníky povinné ručení?

Povinným ručením by, podle vyjádření Evropské komise, měla být pojištěna všechna motorová vozidla určená primárně pro přepravu, bez ohledu na jejich charakter a též na to, zdali jezdí na pozemní komunikaci nebo soukromém pozemku.
12.09.2018 09:52
|
0

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV