Reklama
Řidičův chleba

Někdo vás naboural a policie zabavila techničák poškozeného auta. Jaké náklady dostanete zpět?

Opravu vyřeší pojišťovna viníka. Odtah pojištění asistenčních služeb. Ušlý zisk? Jen výjimečně
Zdroj: Policie ČR

Nedávno jsme informovali, že po nehodě může policie zadržet malý technický průkaz od vozu i tomu, kdo ji nezavinil. Stačí, aby mu viník poškodil vozidlo. Poškozenému nezbyde nic jiného, než auto nechat odtáhnout, opravit, a pak znovu přepravit na STK. Až ve chvíli, kdy kontrolou na STK projde, vrátí mu policie malý techničák. To všechno stojí spoustu peněz a času, často se s tím pojí i dodatečné náklady za ubytování posádky, a zejména u podnikatelů i ušlý zisk. Čtenáře zajímalo, jestli finance a čas může někdo nahradit. Odpověď zní: ano i ne. Záleží na pojišťovně viníka a na tom, zda má poškozený pojištění asistenčních služeb.

Vladimír Srp z pojišťovací společnosti Finkap upozorňuje, že náklady s nezaviněnou dopravní nehodou primárně řeší pojišťovna viníka nehody z jeho povinného ručení.

„Je však velmi nepravděpodobné, že pojišťovna bude chtít řešit případné proplacení STK, odtah vozidla nebo ušlou mzdu. Je teoreticky možné, že v určitých velice specifických momentech by pojišťovna vybrané dílčí náklady uznala a uhradila. Nelze to však paušalizovat a už vůbec ne se na to spoléhat“, tvrdí Srp.

Problém je v tom, že pro pojišťovny nejsou náklady spojené s STK a odtahy, tedy s procedurami nutnými k získání malého techničáku zpět, důsledkem nehody, ale odebrání technického průkazu.
Reklama

Mít jistotu? Buď nové auto, nebo připojištění

Má tedy tenhle problém nějaké řešení? Ano, ale vláště pro majitele starších aut není zadarmo. Podle Vladimíra Srpa je ideální prevence. Nejlepší je sjednat si vlastní pojištění, a to jak s dostatečným krytím, tak s dostatečnou nabídkou asistence. Řada pojišťoven nabízí různé formy asistence, tedy odtah, odvoz posádky nebo ubytování jako součást havarijního pojištění. A ačkoliv mají základ takového připojištění vcelku podobný, v detailech, které jsou následně rozhodující, se velmi liší.

Lépe jsou na tom majitelé nových aut, kteří většinou mají asistenční služby včetně odtahu a ubytování posádky několik let zdarma.
Reklama

A co na to pojišťovny?

"Z povinného ručení viníka lze určitě uhradit opravu nutnou k uvedení vozidla do původního stavu, tedy do stavu, který umožňuje jeho opětovný provoz na pozemních komunikacích a také odtah vozidla z místa dopravní nehody do servisu, pokud je vozidlo nepojízdné. Další popisované náklady již bohužel nejsou škodou ve smyslu občanského zákoníku, ale vyplývají z veřejnoprávních předpisů, které upravují podmínky provozování vozidla. Tyto náklady jdou tedy k tíži provozovatele vozidla," řekla webu autosalon.tv Veronika Exnerová, tisková mluvčí České asociace pojišťoven.

Nekteré pojišťovny hradí podle Exnerové i ušlý zisk, například řidičům taxislužeb, ovšem jen po dobu opravy. V době po opravě, tedy ve chvíli, kdy majitel auta řeší STK a vrácení techničáku, už ne.

Jiná situace nastává ve chvíli, kdy řidič, který nehodu způsobil, není pojištěný nebo od nehody ujede. V takovém případě dle Exnerové hradí Česká kancelář pojistitelů veškeré škody či újmy na zdraví. Ty pak samozřejmě vymáhá po viníkovi. Podle České asociace pojišťoven ale nikdo zatím s pojišťovnou takový případ neřešil.

Diskuze

Pepan - 17.09.2019 21:49:23
Článek je reklama na pojištění a nebo to psal amatér. Především je potřeba si uvědomit, že za škodu odpovídá viník a ne pojišťovna. Co za něj nezaplatí pojišťovna, to zaplatí on. Měl se líp pojistit. Jde jen o to nenechat si nechat nasrat na hlavu....

Video: Špatné držení volantu vedlo ke zbytečné nehodě. Podívejte se, jak se dá v Brně trefit autobus

Jediná správná poloha držení volantu je "tři čtvrtě na tři". Zapomeňte na "za deset dvě"
12.08.2019 14:20
|
4
Reklama

Těžko uvěřitelná nehoda na D11 má dva viníky. Obě ženy pokazily, co mohly

Policie už má jasno o bouračce, kterou způsobil hloupý pokus o pozdní odbočení z dálnice
12.07.2019 19:20
|
12

Budou muset mít elektrokola a osobní přepravníky povinné ručení?

Povinným ručením by, podle vyjádření Evropské komise, měla být pojištěna všechna motorová vozidla určená primárně pro přepravu, bez ohledu na jejich charakter a též na to, zdali jezdí na pozemní komunikaci nebo soukromém pozemku.
12.09.2018 09:52
|
0

Řidič neměl dálniční známku, čtyři roky neplatil pokuty. Celníci použili šroubovák a dluh byl rychle splacen

Náhodná kontrola uhrazeného dálničního kuponu vedla až k zabavení registračních značek
27.05.2022 07:13
|
9

Česká firma umí během 15 minut přeměnit Dacii Jogger v útulné kempinkové auto. Potěší i cena

Set s kuchyní, ale třeba i postelí je navíc lehce vyndavací a v garáži nezabere moc místa
26.05.2022 06:58
|
3
Reklama

Kvůli propadlému řidičáku není nutné chodit na úřad. Ukradený nebo ztracený je ale problém

Týdně elektronické žádosti využijí tisíce lidí. Ministerstvo plánuje od podzimu rozšíření služeb
24.05.2022 07:26
|
6

Řidič kamionu nepochopitelně předjížděl na plné čáře. Vytlačil svého kolegu i policejní auto

Policisté ihned zakročili. Za vážný přestupek hrozí řidiči pokuta, rok bez papírů a sedm bodů
23.05.2022 09:32
|
7
Reklama
Autosalon TV