Reklama
Řidičův chleba

Video: Špatné držení volantu vedlo ke zbytečné nehodě. Podívejte se, jak se dá v Brně trefit autobus

Jediná správná poloha držení volantu je "tři čtvrtě na tři". Zapomeňte na "za deset dvě"
Zdroj: Policie ČR

Policie před několika hodinami zveřejnila video, na kterém je zachycena dopravní nehoda z Brna. Řidič osobního auta se nevěnoval řízení, a navíc zcela špatně držel volant. Kvůli tomu v levotočivé zatáčce přejel do protisměru a naboural do autobusu městské hromadné dopravy, který zrovna odjížděl ze zastávky. Z videa je patrné, že řidič právě kvůli špatnému způsobu držení volantu nemohl včas a správně reagovat. Navíc následně přiznal, že si na okolnosti střetu ani nepamatuje. Naštěstí se nikomu nic nestalo a nehodu odnesly jen plechy.

Ostatní řidiči by si měli z nehody odnést několik ponaučení. Doprava je nesmírně rychlá a často zmatená a nepřehledná, a tak je potřeba se řízení věnovat opravdu naplno. Dle policie by řidiči neměli podceňovat ani únavu, a naopak měli pečlivě dodržovat bezpečnou vzdálenost. Ostatně, o následcích jejího nedodržení nedávno web Autosalon publikoval článek s velký ohlasem, na který najdete níže odkaz.
Reklama

Jak správně v autě sedět a držet volant?

Ještě před několika lety se v autoškolách učilo, že se volant správně drží „za deset dvě“. To už je ale dávno minulostí! Jediným správným a bezpečným držením volantu je „tři čtvrtě na tři“. Proč ta změna? Dříve měla auta velké volanty a naopak neměla žádné posilovače. Na zatáčení tak bylo potřeba více síly a tedy i jiného držení rukou. Dnes je tomu přesně naopak a navíc do aut přibyly airbagy. Kdo volat drží postaru, může mu případný náraz a exploze airbagu nehezky ublížit.

Pomocníkem budiž samotný volant, který svým tvarem přímo nabádá ke správnému držení. Hodně řidičů často mívá jednu roku položenou na horní části volantu a jednu na řadicí páce. Zkuste ale někdy s takovým držením volantu vyhýbací manévr. Nejspíš si vykloubíte zápěstí a s autem se překážce stejně nevyhnete. Jakmile ale budete mít ruce na volantu správně, dostanete najednou k dispozici velký manévrovací prostor.

S trochou nadsázky se dá říct, že i při běžné jízdě třeba jen do krámu nebo do práce musejí spočívat ruce na volantu stejně jako u závodníků. Všimněte si, že ať už jde o jezdce F1 nebo třeba rallye, vždy mají na volantu obě ruce a ve správné pozici.
Zdroj: Tým silniční bezpečnosti

Důležité ale je i správné sezení. Video, které najdete výše a které připravil Tým silniční bezpečnosti, ukazuje jak správné držení volantu, tak správné nastavení sedadla. Ležení v autě s jednou rukou nonšalantně odloženou na volantu opravdu není to pravé ořechové. Sedadlo by mělo být nastavené tak, aby nohy na sešlápnutých pedálech byly stále lehce pokrčené v kolenou.

O opěradlo by se měl řidič opravdu opírat a to celou plochou zad. A ještě jedna rada. Ta je dobrá hlavně pro ženy, které často sedí doslova nalepené na volantu se zcela pokrčenýma rukama. Opěradlo nastavte tak, aby vaše lehce pokrčená ruka byla schopna se zápěstím opřít o horní stranu volantu. Jen tak budete mít šanci reagovat na případný smyk nebo jinou nenadálou situaci.

Diskuze

samoliter - 09.09.2019 11:34:32
A to si představte, že řidič auta strká ruku do volantu, až k přístrojové desce a tam si klepe prsty. celé dlouhé minuty. Tou druhou jen ledabyle má položenou přes volant. Dokonce to už udělal i najednou oběma rukama. Když ho upozorním, tak je arogantní.
honzafi - 14.10.2019 21:46:49
Větší blbost, než "špatné" držení volantu už vašnosti nevymysleli? A to "správné" kdykoliv vidím u nějakého mantáka, co nejdál od něj. Ostatně tzv. správné držení volantu je jen mysliveckou latinou, není nijak zákonem nakázané.

Stačí drobná nehoda, kterou jste nezavinili, a policie vám může zabavit malý techničák

Podívejte se na 13 závad, kvůli kterým můžete přijít o osvědčení o registraci vozidla
07.08.2019 09:10
|
0
Reklama

Radíme, co dělat při dopravní nehodě. Chyby mohou stát život, zdraví, svobodu i velkou část majetku

I když jste ve stresu a máte pocit, že situaci nezvládnete, alespoň zavolejte na 112 a neujíždějte
26.07.2019 09:02
|
4

Žabky na pedálech nebo holka na klíně. Vybrali jsme 10 zlozvyků, které často končí nehodou

V létě se soustřeďte na řízení více než obvykle. Na silnice vyjeli sváteční jezdci, myslete i za ně
16.07.2019 15:15
|
0

Řidič náklaďáku se na železničním přejezdu choval jako pomatený. Tragédii zabránil strojvedoucí

Vjel pod padající závory, zůstal mezi nimi a ohrozil životy lidí ve vlaku. Hrozí mu osm let vězení
06.04.2020 17:32
|
2

Automobilová honička, zneškodnění pachatele, a pak rychle desinfekce. Taková je nyní česká realita

Zfetovaného řidiče v ukradeném autě zastavila až rána do svodidel a policisté s pistolemi
06.04.2020 15:19
|
4
Reklama

Otočil fabii i při minimální rychlosti na střechu. Řidič ze Zlínska se ukázal na prázdném parkovišti

Posílil se půl litrem rumu, a pak nebyl schopen skoro chodit, natož řídit. Teď mu hrozí vězení
04.04.2020 20:00
|
18

Policistům v některých krajích došla trpělivost. Loví rychlé řidiče a vybírají pokuty v rouškách

Šoférů, kteří i v době karantény překračují rychlost, je stále hodně. Dopravních nehod naopak ubylo
03.04.2020 13:34
|
31
Reklama
Autosalon TV