Reklama
Řidičův chleba

Žabky na pedálech nebo holka na klíně. Vybrali jsme 10 zlozvyků, které často končí nehodou

V létě se soustřeďte na řízení více než obvykle. Na silnice vyjeli sváteční jezdci, myslete i za ně
Zdroj: Opel

Zlozvyk číslo 10: Řízení v nevhodném oblečení
Rozumný řidič sedne za volant ve vhodném obleční i obuvi. Vysoké letní teploty a určitá prázdninová ležérnost svádí k porušování těchto zásad. Už jste někdy zkusili řídit v žabkách? Není to žádný med a když se vám zasekne podrážka pod pedálem, může hrozit i nehoda. Podle průzkumu organizace European Automobile Commission Foundation řídí čtvrtina lidí bez trička. Pokud se chcete vyhnout škrábancům od bezpečnostních pásů, raději si otevřete okno nebo pusťte klimatizaci na vyšší stupeň.

Zlozvyk číslo 9: Pojď, vezmu tě na klín!
Auto má obvykle pět míst k sezení, někdy jen čtyři nebo dvě. Ale co dělat, když potřebujete svézt více kamarádů na letní akci a nemáte mikrobus? Schováte šestého do kufru nebo ho vezmete na klín. Je to obvyklý zlozvyk hlavně na kratších cestách, třeba jen mezi vesnicemi. Hrozí však za něj nejen pokuta, ale i nebezpečí úrazu i při lehké nehodě. Raději se pro kamarády ještě jednou otočte.

Zlozvyk číslo 8: Špatné sezení za volantem i na místě spolujezdce
Rozvalíte se na sedadle jako do vašeho oblíbeného ušáku, levou ruku plácnete na vršek volantu a pravou necháte odpočinout na hlavě řadicí páky nebo stehně spolujezdkyně. Neříkáme, že na dlouhé cestě k moři musí člověk zaujmout na celou dobu polohu Fittipaldi, ale čím uvolněněji budete řídit, tím hůř se vám bude reagovat na nenadálé situace. Takže volant držte většinu času hezky obouruč a nejlépe v poloze tři čtvrtě na tři. A když už jsme u toho sezení, pak se týká i spolujezdce. Zejména dámy mají na tomto místě tendenci pokládat si nohy na palubní desku. V této poloze sice nenatékají, ale zkuste si představit, co by se s tělem dělo v případě čelního nárazu. Brr!

Zlozvyk číslo 7: Kouření v autě
České zákony kouření v autě nezakazují. To neznamená, že nejde o špatný zlozvyk. Nejenže tím obtěžujete všechny, kteří s vámi ve voze musí sdílet malý uzavřený prostor. Navíc riskujete, že vám spadne nedopalek do klína a vy v rámci záchrany tepláků ztratíte kontrolu nad řízením. Nemluvě o tom, že volant se má držet oběma rukama, což jde těžko s cigaretou mezi prsty. Mimochodem, v Itálii se nesmí kouřit, když máte ve voze dítě nebo těhotnou ženu.

Zlozvyk číslo 6: Nevhodné rozptylování řidiče
Rozptylování řidiče je do nějaké míry žádoucí. Zejména na dlouhých cestách by ho měl spolujezdec bavit, aby řidič udržel potřebnou pozornost. Pokud máte k řidiči vztah, zkuste ho masírovat a nebo ho i občas pohladit. Ale žádné líbání! To alespoň platí ve Španělsku, kde se za to platí až 80 eur pokuty, jak psal nedávno Seat ve své tiskové zprávě. Ano, i takové informace nám chodí do redakčního e-mailu.

Zlozvyk číslo 5: Subwoofer a tuc tuc k tomu
Hudba je také dobrá k rozptýlení. Není nic lepšího, než si na nekonečné cestě k moři zlepšit náladu společným zpěvem. Ale nedávejte reproduktory na maximum. Platí to zejména pro vyznavače tuningu, kteří se občas chlubí tak výkonnými sestavami, že by mohly ozvučit i koncert Dalibora Jandy. Jednak můžete přeslechnout houkající sanitku nebo autobus varovně troubící do serpentiny, jednak tím obtěžujete všechny okolo sebe. Zejména když jedete se staženým okýnkem po náměstí.

Zlozvyk číslo 4: Nedostatek odpočinku na dlouhé cestě
Cesta je dlouhá, Google mapy ukazují deset hodin, tak ať to tak nějak vyjde! To žene kupředu každého, ale rozumný řidič připočte k cestě ještě další hodinu nebo dvě na odpočinek, toaletu a něco dobrého k snědku. Jinak se z cesty stane noční můra. Autor tohoto článku jezdí dlouhé štreky a má jednoduchý recept: když cestujete alespoň dva, měňte se bezpodmínečně každé dvě hodiny za volantem. Přesně na čas. Pak bude vše v naprosté pohodě.

Zlozvyk číslo 3: Nekoukám kolem sebe
Ano, na dlouhé cestě je problém udržet pozornost, ale snažte se, prosím! Každý den potkáváme řidiče, kteří ani nejedou daleko a přesto nedávají vůbec pozor. Nejen na předpisy a značky, ale i na své okolí. Uvědomte si, že nemůžete zastavit jen tak na kraji silnice, pustit varovná světla a vydat se třeba na nákup. Na silnici, kde je povoleno 90 km/h a dovolují to i podmínky, jeďte alespoň 90. Jinak za sebou budete mít vláček naštvaných řidičů, kteří budou mít tendenci k riskantnímu předjíždění. Zkuste se někdy podívat do zpětného zrcátka a zamyslete se, jestli toho za vámi prostě neobtěžujete.

Zlozvyk číslo 2: Neslušné chování k ostatním
Pravidla se mají dodržovat, ale někdy nejsou k řidičům férová. Určitě znáte nějakou křižovatku, do které když se nenacpete takříkajíc „na Pražáka“, můžete na volno čekat až do večera. Neohleduplnost k ostatním řidičům ve stylu „já jsem na hlavní, tak čekej!“ je bohužel typický český zlozvyk. Co takhle čekajícího pustit, motorkáři uvolnit cestu a když vidím, že někdo potřebuje nutně do mého pruhu, nebránit mu v tom? Zas tolik nás neubude a přijdeme o vteřinu. Občas se navíc dostaví i poděkování v podobě mávnutí nebo bliknutí. Koho by to nezahřálo u srdce! Autor tohoto téměř končícího článku nedávno na skútru projížděl kolonou. Dojel až k mercedesu s velkými zrcátky, takže se kolem něj nemohl proplést. Řidička vykoukla z okénka, autor pokrčil rameny, že počká. Přesto dáma přetočila volant a popojela deset centimetrů. „Šťastnou cestu,“ popřála s úsměvem. Vám taky, milá paní!

Zlozvyk číslo 1: Školení řidičů
Tohle je nejhorší ze všech hrozných zlozvyků, na který jsme si dokázali takhle při úterku vzpomenout. Řidič, který na ostatních vyžaduje svůj styl jízdy a pokud se mu nepřizpůsobí, vydá se je školit. Typickým příkladem je hulvát, který jede na dálnici v levém pruhu 130 km/h se slovy: „Přece nebudu uhýbat, jedu maximální povolenou rychlostí.“ A nebo další, který se vám lepí na zadek, i když vidí, že ta vaše Fabie HTP už rychleji do kopce nemůže. Nakonec vás stejně předjede a vybrzdí, protože jste právě urazili jeho ego. On je pánem silnice, protože má Audi A8 z přelomu tisíciletí a to je přece nejvíc! Jak se zbavit tohoto zlozvyku? My se řídíme heslem: jeď, jak nejlíp umíš a tak, abys tím neobtěžoval ostatní.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


V automobilce Seat hořelo. Ohrožené exponáty muzea se podařilo zachránit.

Požár v závodě Seat v Barceloně ohrozil sbírku historických vozidel značky. Rychlý zásah zaměstnanců společnosti a hasičů zabránil poškození vozidel. Sbírka zahrnuje klenoty, jako je papamobil, předposlední vyrobený vůz 600 nebo první oficiální soutěžní vůz, s nímž jezdil Carlos Sainz.
14.03.2019 13:20
|
0
Reklama

Systém řízení teploty zvýší úspornost automobilů

Na konferenci Global Future Mobility 2018, která se konala v Chang-čou (Hangzhou), představila společnost Continental, zaměřená na nejmodernější technologie, systém inteligentního řízení teploty pro vozidla budoucnosti.
19.10.2018 13:36
|
0

Dokonalá dovolená tam, kam nikdo nejede

Červen - předzvěst prázdnin. V práci je každý z třiceti procent duchem někde u moře. Slaný vítr, vlny, povalování v písku, koktejly, sladké nicnedělání. Teď už jen přežít těch posledních dvacet pět dní, lehce se rozčílit nad vysvědčením dětí ze školy, zabalit kufry, provětrat bankovní konto a tradá. Kam? Do Španělska, Chorvatska, Egypta, na Mallorcu, a nebo třeba do Tuniska. Poslední jmenovaná severoafrická země se aktuálně stala naším autosalonovým rejdištěm
06.06.2018 05:55
|
0

Palubní hodinky za miliony, dřevo či V12 pod kapotou. Toto jsou nejluxusnější SUV světa

Vybrali jsme 10 SUV, které si pořídí jen nejbohatší z bohatých. Většinu z nich potkáte i v Česku
02.01.2020 16:40
|
0

Čtvrteční autosalon vás zahrne luxusem rolls-royců i vily na kolech

Vyzkoušíme neuvěřitelný obytný vůz Morelo či kupé snů Bentley Continental GT
30.12.2019 15:09
|
0
Reklama

Turecký prezident Erdogan chce vyrábět elektromobily. Doma jich ale moc neprodá

Země zatím nebyla ve výrobě vlastních aut úspěšná. Teď má v plánu hned čtyři nové modely
30.12.2019 13:31
|
0

Užitečná i užitková. Taková budou auta v posledním letošním Autosalonu

Sršeň si vezme do parády nadupanou motorku KTM, vyzkoušíme i zvláštní stroj jménem Bureko
23.12.2019 13:26
|
0
Reklama
Autosalon TV