Reklama
Archiv - Zprávy

Dokonalá dovolená tam, kam nikdo nejede

Červen - předzvěst prázdnin. V práci je každý z třiceti procent duchem někde u moře. Slaný vítr, vlny, povalování v písku, koktejly, sladké nicnedělání. Teď už jen přežít těch posledních dvacet pět dní, lehce se rozčílit nad vysvědčením dětí ze školy, zabalit kufry, provětrat bankovní konto a tradá. Kam? Do Španělska, Chorvatska, Egypta, na Mallorcu, a nebo třeba do Tuniska. Poslední jmenovaná severoafrická země se aktuálně stala naším autosalonovým rejdištěm

Projíždíme ji totiž křížem krážem se Škodou Kodiaq Scout. A důvod? Většina lidí ji zná pokřiveným pohledem hotelových doupat. Nanejvýš se odváží podniknout výlet autobusem do nejbližší mediny, která je však připravena lapit turisty podobně jako čtyřhvězdičkový resort. Taková povrchní zkušenost žádnou zemi neodhalí. Proto postavíme všechno naruby. Každý do Tuniska letí, my vyrážíme autem. Směr Itálie a malý přístav Civitavecchia, asi 80 kilometrů nad Římem. Odtud trajekt do města Tunis. Následně prokličkujeme tuto zemi poctivě jako kůrovec šumavský smrk.

Žádné povalování na pláži nebo u bazénu s péčí all inclusive. Každou noc složíme hlavu jinde, každý den se pokusíme objevit nové místo, kam běžný turista nezamíří. Během následujících dní vás na těchto stránkách zahltíme překvapivými událostmi, které možná ovlivní vaši příští dovolenou. Především si ale slibujeme že posílíme ducha dobrodružství, který se schovává někde v koutě vašich povah ubit letáky cestovních kanceláří. Celá expedice Tunisko následně vyvrcholí televizním speciálem vysílaným 28. června na Prima Cool.

Autem do Afriky? Nesmysl, nebo že by ne?

Na první pohled pitomost jako hrom. Vždyť každá mapa odhalí, o jak ukrutnou dálku jde, a hlavně, že přes modrou barvu moře nevede naprosto žádná silnice. Chudák řidič se tak chtě nechtě musí vydat napospas neznámému světu lodní dopravy. A my pro vás máme hned několik rad, jak zmírnit dosud lehce přežívající pirátské manýry společností provozujících trajekty. Protože kupovat trajekt do Tuniska není jako pořizovat zlevněnou letenku kamsi do Londýna. Lodě představují daleko větší džungli, než by člověk čekal.

Internet zahltily obchodníci, co umí prodat plavbu ve Středozemním, Jihočínském moři i Karibiku. Dokonce nabízí uživatelsky vstřícné webové prostředí a možnost okamžité platby. Vy je ale berte pouze jako orientační zdroj informací.

 V případě Tuniska weby vyplivnou hned několik variant cest, povětšinou z italského Janova. Plavba téměř 24 hodin. To znamená vzít si kajutu, zamluvit večeři, snídani a snad i oběd, čímž euroteploměr konečné ceny letí nahoru rychleji než při globálním oteplení. V daný okamžik má člověk chuť se na vše vykašlat, zařadit se do stáda a přetrpět let na dovolenou s nízkonákladovou společností Travex servis. Jenže my vytrvalí hledáme dál… a ejhle! Nemusíme se plavit z Janova! Existuje malý přístav kousek nad Římem jménem Civitavecchia, odkud se dá nalodit taky. Cesta k němu bude delší asi o dvě a půl hodiny, ale projeté palivo, plus italské dálniční poplatky, zdaleka nedosáhnou rozdílu ceny lodních lístků. Pořídit se dají za polovinu! 

Pozor sled užitečných rad pokračuje, protože nejuchejte, nemačkejte - “rezervovat” a rozhodně ne “platit”. Zjistěte si jméno lodní společnosti, která trajekt provozuje. Jděte přímo na její stránky a pokuste se objednat plavbu u ní. V našem případě šla cena dolů o další významnou částku. Řekněme, že desítky až stovky Eur. Jinými slovy, za lístek pro jedno auto z Janova do Tunisu, takzvaně na první dobrou, máme náhle z města Civitavecchia lístky rovnou dva. Jak pro Kodiaq Scout, tak doprovodný automobil s technikou, včetně kajuty pro všechny členy týmu s “byznys” večeří a snídaní. Piráti ostrouhali.

Ovšem ne zcela tak úplně. Lodní společnost patří italskému majiteli. Jeho web se dá nazvat předpotopním. Vyplnit všechny požadované údaje, čísla pasů, jména, espézetky trvá kolegyni v kanceláři asi hodinu a půl. Nejzásadnější zádrhel přichází nakonec. Nelze zaplatit. Respektive bezpečná 3D internetová platba se tváří jakoby proběhla, ale nakonec vypadla hláška “neprovedeno”. Kontaktujeme banku. Z její strany vše OK, problém má zřejmě obchodník v Itálii. Že by zkrachovali, stávkovali? Nebo jde jen o špatně nastavený systém? Voláme na kontaktní číslo lodní společnosti, bohužel nejsou obdařeni jinou řečí než italštinou a po minutě hovoru pokládají telefon. Posíláme email. Odpověď zní: žádnou objednávku z vaší strany jsme neobdrželi, tudíž ani nebylo co kasírovat. Čučíme jako zjara. Ocitáme se ve slepé uličce. Banka radí, zkuste platbu uskutečnit další den. To znamená opět hodinu a půl vyplňovat formuláře a výsledek? Stresující, “nelze zaplatit”. Celá naše snaha se vrací ke svému počátku. Asi budeme muset plout z Janova za pirátský prachy. Zbývá jediná možnost zkusit realizovat platbu přes PayPal, který italská společnost akceptuje. Takže opět formuláře, vyplňování… prst na klávese enter… ťuk a je?… ZAPLACENO! Uffff! Otírám pot z čela. Vzhůru do Tuniska!

Reklama

Pohádka o cestě do Afriky přes Alpy a o trajektu, co se změní v noclehárnu

Už zítra se můžete dočíst, jak probíhala naše cesta z Prahy do italského přístavu Civitavecchia. Co všechno znamená nalodění, kdo s námi plul, jaká byla kvalita jídla a komfort kajuty. A hlavně, jestli Škoda Kodiaq Scout doplula do Tuniska nepomlácená a v pořádku.

Dobrodružství zdar - pokračování zítra.

Autor článku: expert Josef Vrtal


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV