Reklama
Řidičův chleba

Po nehodě má poškozený nárok na odškodnění. Nemůže hrát fotbal, nebo vařit? I to pojišťovna zaplatí

Radíme, jak získat co nejvíce. Chce to systém, pevné nervy a nevzdávat se
Zdroj: Policie ČR

Dopravní nehody jsou bohužel každodenní součástí řidičských životů. Jen za letošní letní prázdniny se stalo 17 821 bouraček, při kterých bylo zraněno 5320 lidí. 118 osob pak nehodu nepřežilo. Je velmi těžké pro pozůstalé v době, kdy jim je nejhůře, začít řešit, jestli mají nárok na nějaké odškodnění. Jenomže právě v tu dobu se dávají do pohybu mechanismy, které rozhodnou o výši odškodnění za následky nezaviněné nehody. Problém podle odborníků je, že až 80 % lidí vůbec neví, že má na nějaké odškodnění nárok. Přitom průměrná částka bývá mezi 730 a 800 tisíci korunami.

Tomáš Beck, zástupce společnosti Vindicia, která se zaměřuje na řešení odškodnění, říká: „Z naší zkušenosti plyne, že lidé vůbec netuší, jaké mají nároky a z čeho se například skládá odškodnění. Ve 40 % případů ho dokonce zaměňují s bolestným, které je přitom jen součástí celkové částky. A ještě zdaleka ne nejvyšší.“

Cesta k doktorovi nebo rodinná omezení

Po nezaviněné nehodě si lidé mohou nárokovat ledacos. Proplaceno může být cestovné k lékaři, ošetřovné člena rodiny, ušlý zisk nebo i plat, ale také kompenzace sníženého společenského uplatnění. To je formulka, za kterou se schovává třeba nutná změna práce v důsledku nehody a zranění za horší, nemožnost pokračovat v oblíbeném sportu a podobně. V případě úmrtí rodiče mají studující děti nárok na výživné až do 26 let.

K dosažené odškodnění je potřeba vše pečlivě dokumentovat, což znamená třeba i fotit jizvy a modřiny nebo jakákoliv viditelná i neviditelná poranění na duši, která mají nějakou souvislost s nehodou. Vše je nutné pečlivě hlásit pojišťovně!
Reklama

Nevzdávejte se!

Možná to bude těžké na psychiku, ale je dobré bojovat. Hodně lidí se bojí jednání s úřady a pojišťovnami a nechtějí řešit zdlouhavé a často komplikované právní spory. Jsou tací, kteří odškodnění za nehodu odmítají řešit, protože ji zavinil některý z příbuzných. Je to ale zbytečné! Nikdo nebude chtít peníze třeba po strýci, který nehodu způsobil. Platit bude pojišťovna!

„Měli jsme případ, kdy vážnou nehodu zavinil příbuzný poškozených. Otec bohužel havárii nepřežil a matka si vážně poranila páteř. Zdravotní pojišťovna žádala, aby léčení matky zaplatil viník, přitom se jednalo o stovky tisíc. Když jsme se do případu vložili my, požadavek se obrátil na pojišťovnu, u které měl viník povinné ručení. Pozůstalí pak získali více než 4 miliony korun jako odškodnění, matka 300 tisíc za bolestné, cestovné, ošetřovné, ušlou mzdu a náklady na léčbu. Přes milion korun bylo za snížené společenské uplatnění,“ vysvětluje Beck.

Jak získat odškodnění?

V první fázi je nutné si zajistit svědky. Svědecká výpověď může být v případě určování viníka klíčová. Pokud to poškozený zvládne, měl by si místo nehody důkladně nafotit.

Důležité je schovat si veškeré dokumenty, které s nehodou souvisí! Lékařské zprávy, policejní posudky, doklady o cestování za nemocným, třeba i účtenky za taxi. V konečném určení výše odškodného bude hrát roli úplně vše.

Do požadavku o odškodnění je nutné zmínit vše, co se týká života. Znemožnila nehoda pokračovat v hraní fotbalu? Nebo snad nemůže poškozená následkem nehody pořádně vařit. I to může pojišťovna uhradit.

Důležité také je nespoléhat se na jediný lékařský posudek. Může se stát, že po týdnech v nemocnici jeden lékař přiklepne odškodnění, se kterým postižený nebude souhlasit, protože ani nepokryje náklady za dobu strávenou na lůžku. V takových případech je dobré si obstarat oponentní lékařský posudek. První návrh na odškodnění se od toho konečného může běžně lišit o stovky tisíc.
Reklama

Diskuze

xaVY - 14.12.2019 11:58:26
Příjde mi, že těch dopravních nehod je čím dál víc, a tak jsem si pro svůj klid raději přes https://www.top-pojisteni.cz/havarijni-pojisteni sjednal havarijní pojištění. Kdyby se mi nedej bože něco stalo, mám alespoň nějaké jistoty.

Šílené předjíždění kamiónu: k nehodě s autobusem a protijedoucím náklaďákem chyběly centimetry

Řidič tiráku se rozhodl předjíždět v zatáčce a přes plnou čáru. Policie ho zatím nevypátrala
10.09.2019 07:55
|
5
Reklama

Skončil s autem v kukuřičném poli, odmítl dechovou zkoušku a tvrdil, že pil až po nehodě

Řidič se mohl vyhýbat obvinění z trestného činu. Nutit k dechové či krevní zkoušce totiž nelze
22.08.2019 08:15
|
0
Reklama

Letošní automobilová sezóna je ve znamení kuriózních nehod seniorů. Co se s nimi za volantem děje?

Starší řidiči mívají pomalejší reakce, hůře vidí a častěji zmatkují. Nejsou ale agresivní
14.08.2019 09:05
|
11

Stačí drobná nehoda, kterou jste nezavinili, a policie vám může zabavit malý techničák

Podívejte se na 13 závad, kvůli kterým můžete přijít o osvědčení o registraci vozidla
07.08.2019 09:10
|
0

Nejen škody na autě. Viník nehody musí zaplatit třeba i zraněné zvíře nebo zrušenou dovolenou

Pomůže pojištění, ale i to funguje jen v některých případech. Rozhodují podmínky pojišťoven
06.03.2021 07:06
|
2

Dálnice zdarma nebudou. Jako kompenzace ale příští rok nezdraží

Aby známky neplatily, musel by být zcela změněn zákon, nebo by to musela rozhodnout vláda
04.03.2021 14:24
|
4
Reklama

Ledová silnice potrápila řidiče u Plzně. Dvě octavie skončily v příkopu, jedna málem srazila hasiče

Zatímco prvního šoféra už vyprošťovali, druhý do příkopu zapadl jen pár metrů od nich
04.03.2021 07:27
|
4

Absolutní nezodpovědnost řidiče náklaďáku. Ohrozil policisty, kteří si pro něj ihned dojeli

Nehodě zabránila jen velmi rychlá reakce policisty za volantem. Řidiči náklaďáku hrozí vysoký postih
03.03.2021 16:11
|
13
Reklama
Autosalon TV