Reklama
Řidičův chleba

Skončil s autem v kukuřičném poli, odmítl dechovou zkoušku a tvrdil, že pil až po nehodě

Řidič se mohl vyhýbat obvinění z trestného činu. Nutit k dechové či krevní zkoušce totiž nelze
Zdroj: Policie ČR

Devatenáctého srpna řešili policisté dopravní nehodu bez zranění, která se stala mezi obcemi Vidice a Mířkov. 37letý řidič šedého fordu mondeo dle informací od policie jel příliš rychle a nezvládl pravotočivou zatáčku, jejíž povrch byl po dešti mokrý. Ztratil nad autem kontrolu, sjel nejprve ke krajnici, která ho následně stáhla do příkopu, odkud se dostal až do kukuřičného pole.

Nikomu se nic nestalo, takže by bývalo šlo o standardní dopravní nehodu bez větších následků. Škoda na autě byla vyčíslena na 20 000 Kč a na kukuřičném poli 5000 Kč. Ovšem ve chvíli, kdy policisté řidiče vyzvali k dechové zkoušce, odmítl. Následně odmítl i odběr krve v nemocnici, načež policistům oznámil, že pil. Ovšem prý až po nehodě a konkrétně mělo jít o čtyři piva.

Taková výmluva ale samozřejmě neobstojí. Vzhledem k tomu, že řidič odmítl dechovou zkoušku, tak spáchal přestupek. Hrozí mu za něj zákaz řízení na dobu jednoho až dvou let a také pokuta od 25 do 50 000 Kč.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích navíc říká: „Řidič, který měl jakoukoliv účast na dopravní nehodě, je povinen zdržet se požití alkoholického nápoje a užití jiné návykové látky po nehodě po dobu, do kdy by to bylo na újmu zjištění, zda před jízdou nebo během jízdy požil alkoholický nápoj nebo užil jinou návykovou látku, vždy však do doby příjezdu policisty v případě, že jsou účastníci nehody povinni ohlásit nehodu policistovi“. Ve zkratce se tedy řidič nesmí napít do doby, než přijedou policisté nehodu vyšetřovat.

Řidiči většinou odmítají dechovou a krevní zkoušku, pokud vědí, že mají v krvi více než promile alkoholu, což by pravděpodobně bylo klasifikováno jako trestný čin. Zákon je k testům nemůže donutit. V případě prokázaného trestného činu u soudu hrozí odnětí svobody až na dobu 3 let, zákaz řízení na dobu od jednoho roku až na 10 let a pokuta v rozmezí od 25 000 Kč do 50 000 Kč - tedy stejná jako v případě odmítnutí zkoušky. I přes odmítnutí zkoušky se ale může stát, že bude opilý řidič z trestného činu stejně obviněn. Například na základě svědectví policistů případně dalších svědků, že vrávoral, byl z nej cítit alkohol nebo se choval stylem, který se s opilostí pojí.

Při nižším množství alkoholu v krvi se řidičům vyplatí místo odmítnutí zkoušky dýchnout. Při alkoholu do 0,3 promile přijde šofér o řidičák na dobu od 6 měsíců do jednoho roku, přičemž k tomuto postihu náleží pokuta ve výši 2500 – 20 000 Kč. Pokud by nadýchal nad 0,3 promile, dostal by 7 trestných bodů a pokutu a odebrání řidičáku v totožné výši jako u limitu do 0,3 promile.

Dle policie je na řidiče, který odmítne dechovou či krevní zkoušku ze zákona pohlíženo jako na toho, kdo před jízdou pil. A to do doby než testy prokáží opak, což někdy může trvat delší čas. Do té doby řidič nesmí řidič sednout za volant. Zajímavostí také je, že dopravu do nemocnice a odběr krve na zjištění přítomnosti alkoholu nebo drog hradí policie jen v případě, že výsledek bude negativní. V opačném případě jdou všechny náklady za provinilým řidičem.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Video: Špatné držení volantu vedlo ke zbytečné nehodě. Podívejte se, jak se dá v Brně trefit autobus

Jediná správná poloha držení volantu je "tři čtvrtě na tři". Zapomeňte na "za deset dvě"
12.08.2019 14:20
|
4
Reklama

Stačí drobná nehoda, kterou jste nezavinili, a policie vám může zabavit malý techničák

Podívejte se na 13 závad, kvůli kterým můžete přijít o osvědčení o registraci vozidla
07.08.2019 09:10
|
0

Řidič felicie srazil 15letou dívku na přechodu a odjel. Náraz ji vymrštil do vzduchu

Policie po řidiči pátrala a díky svědkům už ví, kdo to byl. Hrozí mu pár let za mřížemi
26.11.2021 16:46
|
7

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
25.11.2021 12:42
|
15
Reklama

Kamioňák nepochopitelně předjížděl. Porušil, co mohl a v protisměru ohrozil řadu dalších řidičů

Řidič na místě zaplatil kauci 10 000 Kč. S největší pravděpodobností přijde o řidičák
24.11.2021 09:50
|
5

Kamionu za jízdy na dálnici explodovala pneumatika. Následný náraz do osobáku byl devastující

Neovladatelný náklaďák vymrštil osobní auto do vzduchu. Nehoda dálnici D52 zcela paralyzovala
23.11.2021 10:28
|
4
Reklama
Autosalon TV