Reklama
Řidičův chleba

Elektromobilitu v Česku zařízli poskytovatelé elektřiny. Některé jejich ceny jsou dražší než benzin

Aby mělo dobíjení alespoň částečně finanční smysl, je nutné se upsat jednomu dodavateli
Zdroj: ČEZ

Evropská legislativa nutí výrobce k elektrifikaci svých modelových portfolií, a tak není divu, že elektromobily a plug-in hybridy přibývají i na našem trhu jako houby po dešti. Z poslední várky novinek, které buď na trhu jsou či se na něj chystají, jmenujme například Audi Q4 Sportback e-tron concept, BMW ix3 nebo Cupra el-Born. Podívat se na ně můžete ve vložené galerii pod tímto odstavcem. Přesto se zatím v Česku o hromadném rozšiřování elektromobility nedá mluvit. Na vině jsou i poskytovatelé elektřiny, kteří nasadili nesmyslné ceny na veřejných dobíjecích stanicích.
Reklama

Ceny za veřejné dobíjení elektromobilitě nepřejí

Dostatek zajímavých (a dostupných) vozů na trhu je samozřejmě nutnou podmínkou většího rozmachu elektromobility, nicméně ruku v ruce s ním musí jít i obchodní modely dobíjení těchto vozů od prodejců elektrické energie. V tomto směru to ale zatím docela drhne, zejména při pohledu na veřejnou dobíjecí síť. Ze silné trojky hráčů na trhu (ČEZ, PRE a E.ON ) zvolil každý odlišný způsob "kasírování" zákazníků a najít nějaké rozumné optimum není vůbec jednoduché.

ČEZ
Jde cestou měsíčních tarifů podobně jako u mobilních operátorů. Nejvyšší tarif TAXI stojí měsíčně nemalých 1750 Kč, jedna kWh stojí 3,5 Kč a v tarifu máte zahrnuto 500 kWh. Což mimochodem není žádná kWh zdarma protože 3,5 * 500 = 1750 Kč (stejně to má ČEZ i u dalších tarifů). Tarif Obchodní cestující sice stojí 550 Kč, ale jedna kWh přijde na 4,5 Kč a v tarifu jich je zahrnuto 122. Víkendový řidič může platit měsíčně 200 Kč, ale za kWh pak zaplatí 5,5 Kč a v tarifu jich je 36. ČEZ myslí i na ty, kteří měsíčně paušál platit nechtějí, ale kdovíjak vstřícný k nim není - za jednu kWh totiž zaplatí 7,5 Kč.

"Výrazně příznivější sazby máme při dobíjení z domácí sítě, ke kterému chceme majitele elektromobilů motivovat. Vyšší ceny u veřejných dobíječek máme proto, že většina tarifů stejně nezaplatí ani náklady na jejich údržbu," vysvětluje manažer ČEZ pro čisté energie Tomáš Chmelík.

Obchodní politice měsíčních tarifů lze z pohledu ČEZ rozumět, pro motoristy už to ale zase takové terno není - platíte každý měsíc, ať už jezdíte, či jste třeba na dovolené nebo v daném měsíci nemáte takový nájezd, jaký jste předpokládali. Výší pravidelné měsíční platby si vlastně jen kupujete levnější sazbu za kWh.

E.ON
Obchodní model E.ONu je odlišný. Po registraci do služby E.ON Drive dostanete zdarma čip a neplatíte žádný měsíční poplatek ani sazbu za minuty strávené u nabíječky. Díky čipu pak u dobíječek E.ONu nabíjíte levněji, než neregistrovaní uživatelé. U AC stojanu je cena 3 Kč/kWh, u DC 6 Kč/kWh a u ultrarychlé nabíječky UFC 175 kW, kterých je v ČR jen pár, zaplatíte 9 Kč/kWh. Některé dobíječky E.ONu u obchodních center poskytují i nadále "šťávu" zdarma.

PRE
Zde je nabídka nejjednodušší a také poměrně smysluplná. Zákazník platí kvartální poplatek za čip pouhých 36,30 Kč (vč. DPH) a za každou odebranou kWh pak zaplatí 3,03 Kč. Pokud doba dobíjení překročí 120 minut, platí se ještě 0,24 Kč za každou další minutu. Podobně chce motoristy, kteří zbytečně blokují dobíjecí stanice, penalizovat i ČEZ.

Porovnání dvou nejlevnějších elektromobilů

Porovnali jsme Renault ZOE a Škodu Citigo e iV, dva nejlevnější elektromobily na českém trhu. Podívejte se ZDE. Najdete tam nejen jejich spotřeby, ale i další parametry včetně ceny a prvků standardní výbavy.

Neregistrovaní uživatelé zaplatí "nesmysl"

Pokud se nechcete vázat k jednomu dodavateli energie, přijde vás jízda elektromobilem hodně draho. U dobíječek ČEZu zaplatí neregistrovaný zákazník 9,5 Kč za kWh, u E.ONu pak 9 Kč za AC nabíjení, 11 Kč za DC nabíjení a 13 Kč/kWh za ultrarychlou nabíječku. Neregistrovaní uživatelé sáhnou hluboko do kapsy i u PRE, kde cena za tuto možnost začíná na 60 Kč/hod a liší se podle konkrétní nabíječky.

Uživatel elektromobilu rodinné velikosti s průměrnou spotřebou 15 kWh/100 km při ceně 10 Kč za 1 kW zaplatí za "palivo" 1,50 korun na kilometr. Moderní benzinové turbomotory u nových rodinných aut se spokojí s pěti litry benzinu na 100 km, což při současných cenách beninu u pump kolem 27 korun za litr dělá 1,35 Kč/km. Provoz dieselových aut je ještě levnější, o CNG a LPG nemluvě.

Je jasné, že většina majitelů elektromobilu se k některému z poskytovatelů sítě dobíjecích stanic z ekonomických důvodů zaregistruje, ale v tom případě se samozřejmě zase omezuje počet míst, kde lze elektromobilu dodat šťávu. V případě nouze lze samozřejmě zastavit i u konkurence, ale to skutečně nedává ekonomický smysl.

Naprostým ideálem by tedy byl čip, který by fungoval napříč všemi dobíjecími stanicemi, podobně třeba jako karta CCS a zajišťoval elektromobilistům rozumné ceny za kWh. To však ale vzhledem k povaze našeho trhu nelze v dohledné době očekávat, jakkoliv právě toto musí být do budoucna cesta, jak elektromobilitu otevřít širšímu spektru motoristů, pro něž by dávala elektřina namísto nafty či benzinu ekonomický smysl.

IONITY - tahle dobíječka není pro chudý

U Berouna mají majitelé elektromobilů možnost dobíjet i u rychlodobíječek sítě IONITY, která je výsledkem spolupráce několika automobilových značek. Jenže úplně narváno u jejích stojanů asi nebude - neregistrovaný uživatel zde totiž za jednu odebranou kWh zaplatí skoro až neuvěřitelných 21 Kč a jedinou cestou k úspoře je být zákazníkem spřátelených automobilek BMW, Daimler, Ford, Volkswagen Group, Hyundai či Kia a mít díky nim v peněžence odpovídající kartu, díky níž se ceny za kWh dostanou na akceptovatelnější úroveň. Nabídka se liší i podle výrobce, ale podle dostupných informací se cena za kWh pohybuje kolem 8 Kč. Ani to tedy není žádná láce.

Ekonomicky nejrozumnější alternativou tak zůstává domácí nabíjení, které ale majitele elektromobilu omezuje na jízdy "kolem komína". Kromě toho není nejrychlejší ani při použití wallboxu a v neposlední řadě vystává třeba i problém s dobíjením služebního elektromobilu z domácí sítě a "za svý". Nikomu se nejspíš nebude chtít protáčet domácí elektroměr ve prospěch zaměstnavatele.
Reklama

Diskuze

Hejtr - 16.07.2020 09:49:18
Správně elektromobilita u aut je o ničem
Pandrhola - 16.07.2020 11:44:11
Já nevím čemu se kdo diví.jsme v české republice....a to hovoří za vše.. kdyby auta jezdila na hnůj, zemědělci jsou miliardáři.... chápete???

Konec elektromobilního čekání? S prvními vozy Volkswagen ID.3 odjedou řidiči začátkem září

Několikrát odsouvané dodání zákazníkům je, zdá se. konečně u konce
15.06.2020 16:40
|
0
Reklama

Řídili jsme UFO! Honda e je zbrusu nový elektromobil s robotickým designem a multikinem na palubě

Ve víru velkoměsta jsme prvně otestovali elektrický vůz Honda e. Jezdí stejně dobře jako vypadá
12.06.2020 08:22
|
5

Zahraniční média o Škodě Enyaq iV: Není to žádné Porsche Taycan, ale velké SUV za rozumné peníze

Novináře potěšily minimální náklony prostorné karoserie. Vadily mrtvé brzdy a horší komfort podvozku
11.05.2020 07:45
|
0

Renault 5 se vrátí jako elektromobil. Měl by se vyrábět a prodávat za stejné ceny jako tradiční auta

Na trh by měl přijet během dvou let. Radost udělá i odborářům
25.01.2021 08:02
|
0

Rakousko zvýhodňuje elektromobily výrazně vyšší rychlostí na dálnicích. Nově to mohou využít i Češi

Elektroauta nemusí respektovat ekologický rychlostní limit IG-L. S cizinci byl ale problém
23.01.2021 17:33
|
27
Reklama

Enyaq kupé, facelift Kodiaqu i nová fabia. To jsou plány Škodovky, která v Česku loni posílila

I přes pokles v absolutních číslech získala Škoda v roce 2020 větší tržní podíl
21.01.2021 06:13
|
9

Kompaktní elektrický Mercedes EQA má v hledáčku i Enyaq iV. Jeho parametry vypadají slibně

Letošní přísun elektrických novinek Mercedesu odstartovalo v lednu malé SUV s dojezdem přes 400 km
20.01.2021 14:05
|
0
Reklama
Autosalon TV