Reklama
Nová auta

Zahraniční média o Škodě Enyaq iV: Není to žádné Porsche Taycan, ale velké SUV za rozumné peníze

Novináře potěšily minimální náklony prostorné karoserie. Vadily mrtvé brzdy a horší komfort podvozku

V pošmourném Irsku měla skupina vybraných novinářů možnost blíže se seznámit s prototypy elektrického SUV Škoda Enyaq. Dle automobilky šlo o vozy, které na 60-70 % odpovídají finálnímu produktu, jehož výroba se naplno rozjede v příštím roce. Autosalon.tv zastupoval Radek Vrtal, jehož test jste mohli vidět o víkendu na obrazovkách. Zajímaly nás ale i názory kolegů ze zahraničí, zejména z řidičských velmocí - Německa a Velké Británie. Jak tuto mladoboleslavskou novinku hodnotí ti, pro které není Škodovka domácí značkou s téměř 40% podílem na trhu?  
Reklama

AUTOCAR - Simon Davis

"Na malebných venkovských silničkách s množstvím bláta, které s sebou přinesla bouře Ciara, se Enyaq cítí dobře. Tak nějak, jak byste očekávali, že se elektrická škodovka bude cítit. Pocit z jízdy je veskrze pozitivní, i když při jízdě ve městě mi podvozek připadá tužší. Možná by se na odpružení mělo ještě zapracovat, aby se lépe vyrovnávalo s pohotovostní hmotností."

"Rekuperace při sundání nohy z plynu je poněkud agresivní, ale to předpokládám Škodovka vyřeší, než půjde auto do sériové výroby. To platí i pro brzdový pedál, který pocitově zcela mrtvý."

AUTOEXPRESS - John McIlroy

"Testuji auto s označením iv 80 - tedy model umístěný někde uprostřed nabídky. Od prvního momentu je jasné, že vůz těží ze síly elektromotoru a má solidní zrychlení, které maskuje, že jeho hmotnost se pohybuje ke dvou tunám. Vzhledem k tomu, že toto je verze s jedním motorem, nevidím důvod nevěřit, že nejsilnější varianta bude schopna táhnout přívěs s hmotností až 1200 kg."

"Řízení mi připadá odtažité, ale vývojáři říkají, že jeho odezvu ještě budou ladit s ohledem na všechny jízdní situace, do nichž se auto může dostat."

"Na chvíli jsem si sedl i na zadní sedadla, abych porovnal, jak si Enyaq stojí ve srovnání s Kodiaqem. Výsledek je velmi dobrý - prostorově sice nedosahuje úrovně Superbu, ale i vysoké postavy zde nebudou trpět nedostatkem prostoru pro hlavu ani nohy."

WHAT CAR? - John Howell

"Zkoušel jsem vůz s pohonem zadních kol o výkonu 82 kWh. Není to žádné Porsche Taycan, ale hlavně velké SUV za rozumné peníze. Nabízí podobnou úroveň dynamiky jako Kia e-Niro a je mrštnější než menší Hyundai Kona Electric. Řízení bylo přesné, ale poněkud nekonzistentní a trochu trhavé."

"U elektrických automobilů je kvůli systému rekuperace energie obtížné vyladit brzdy, což se projevilo i na prototypech, u nichž byl problém s dávkováním brzdné síly."

"Enyaq není a ani nechce být nějakým průkopníkem. To ostatně ani není jeho role. Je to auto, s nímž by neměli mít problém jezdit všichni ti, kteří hledají své první zkušenosti s elektromobilem."
Reklama

AUTO MOTOR UND SPORT - Jörn Thomas

"Dálniční režim nebyl na programu dne, ale Enyaq se zadním pohonem si dost užil na klikatých venkovských silnicích. Každý, kdo se teď podivil nad pohonem zadních kol, by měl vědět, že přední pohon má v elektrických autech menší smysl, než u vozů se spalovacím motorem. Baterie o hmotnosti 350 až 500 kg je totiž umístěna centrálně v podlaze a posouvá tak těžiště nejen níže, ale také dozadu, což by zhoršovalo trakci předních kol."

"Pokud jde o jízdní dynamiku, obstál Enyaq dobře. Jeho řízení je přímé a odpružení navzdory absenci adaptivního podvozku, který bude k dispozici později, je rovněž solidní, byť tvrdší kvůli těžké baterii."

AUTO ZEITUNG - Caspar Winkelmann

"Díky svému nízkému těžišti se nová Škoda Enyaq iV v zatáčkách jen minimálně naklání. Řízení je lehké a precizní."

"Enyaq suverénně absorbuje i větší nerovnosti, na čemž mají podíl také přední i zadní víceprvková náprava."

"Enyaq přesvědčuje také nabídkou prostoru na všech místech. Vzadu je excelentní prostor pro nohy i hlavu, a to má přitom kufr standardní objem úctyhodných 585 litrů."
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Auta na zemní plyn jsou podle německých testů ekologičtější než elektromobily. Vyhrála i Fabia

Pouze 6 z celkových 122 zkoušených aut získalo maximální pětihvězdičkové hodnocení
30.04.2020 07:07
|
0
Reklama

Představuje se čistě elektrický Volkswagen ID.4. Jde o SUV, které je sourozencem Škody Enyaq

Český trh se tohoto modelu, který slibuje dojezd až 500 km, dočká počátkem roku 2021
03.03.2020 11:00
|
0

Další boleslavské elektroauto má jméno podle tradičního SUV vzorce: Škoda Enyaq

Jméno je odvozeno z irského slova „enya“ a znamená „zdroj života“
12.02.2020 10:52
|
0

Nejdražší, nejluxusnější, největší - devět modelů SUV, které stojí v garážích boháčů

Všechny patří luxusním značkám a měří přes pět metrů. Takhle vypadá luxus smetánky
21.10.2020 20:25
|
0

Nová generace Dacie Sandero a Logan proti té současné výrazně zdraží, varuje šéf české pobočky

Podstatné zvýšení výrobních nákladů představuje moderní platforma i adaptace na nové emisní normu
21.10.2020 18:46
|
9
Reklama

Bentley Bentayga bude ve středu v Autosalonu skládat reparát. A dočkáme se Sandera kombi?

Uvidíte jedno z nejlevnějších i nejdražších aut, pak nějaké mezi tím a nebude chybět ani motorka
19.10.2020 21:36
|
0

Zloději mají nový a zdánlivě nesmyslný terč. Stará auta vyrobená v devadesátých letech

Ukrást katalyzátor trvá pár minut. Vykupují se maximálně za tisíce, poškozené auto je ale na odpis
19.10.2020 14:19
|
23
Reklama
Autosalon TV