Reklama
Retro

Retro: Východoněmecký Varan byl dvoutaktní smraďoch. Dnes se Wartburg 353 W prodává i za 100 tisíc

Wartburg 353 W byl na socialistickém trhu vítanou alternativou ke škodovkám a žigulíkům.
Zdroj: autowp.ru

V našem pravidelném retrookénku se konečně dobíráme k autu, které bylo mnohem lepší než jeho pověst. Co na tom, že moderní karoserie z roku 1966 seděla na starém podvozku s dvoudobým tříválcem, z jehož výfuku vycházel štiplavý a páchnoucí kouř. Kořeny konstrukce totiž sahaly k německým vozům DKW do dvacátých let. Wartburg, to byl pohrobek poválečné značky EMW, která zase převzala žezlo od BMW, jehož mateřské závody zůstaly po rozdělení Německa na druhé straně Železné opony. 

Od šestiválce k tříválcům

Málokdo ví, že Wartburgy začaly vyjíždět z Eisenachu ze stejné továrny, která před válkou vyráběla pro BMW legendární řadové šestiválce! Po válce se muselo šetřit, a tak bavoráky střídaly dvoutakty odvozené z předválečné DKW, nejprve IFA F9 a pak první generace Wartburgů 311 a 312 s karoserií oblých tvarů.

Ještě v roce 1955 tam ale vyrobili 505 nádherných sportovních šestiválců BMW (nyní EMW jako Eisenacher) typu 327, dalších 13 294 sedanů IFA F9 a prvních 162 Wartburgů 311. Měly ocelovou karoserii na samostatném podvozku z ocelových profilů, jenž nesl vpředu malý dvoudobý tříválec 900 cm3 o výkonu jen 37 koní (27 kW). Wartburgy postupně sílily, k nám se dovážely vylepšené typy s motory zvětšenými na 992 cm3 a výkonem 45 koní (32 kW). Byl to úspěch zrozený z nouze tehdejší Německé demokratické republiky, nakonec se prvních Wartburgů vyrobilo téměř 300 tisíc, což zdaleka neuspokojilo poptávku. Nic nebylo a lidé čekali na vysněný automobil dlouhá léta.

Tou dobou už jezdily i prototypy hranatého nástupce. Dnes bychom jej nazvali zkušební mulou, jenže v tomto případě se technika ověřovala masověji: do plného náběhu výroby typu 353 v červenci 1966 vznikly Wartburgů 312 desetitisíce. Wartburg 353 přebral rám téměř beze změny, takže výrobní závod ze dne na den prostě začal montovat jinou karoserii. Aniž by kdo tušil, že vydrží ve výrobě čtvrt století a dožije se nejen konce NDR, ale i znovusjednocení rozděleného Německa.  

Omezený sortiment

Nový hranatý wartburg se představil v září 1966 na lipském veletrhu. Překvapil moderní, prostornou, střízlivě elegantní pontonovou karoserií s bohatým prosklením, která mezi dobovými konkurenty nižší střední třídy rozhodně nezapadla. Naopak, porovnání s Opelem Kadett B, Austinem 1800 či dokonce Volkswagenem Typ 3 vyznívá jednoznačně pro Eisenach. Hodně prořídla nabídka karoserií.

I když si tvůrci přáli opak, tak pro kupé, kabriolet ani dvě různá kombi už ve výrobním programu místo nezbylo. Sedan, unifikované kombi, malosériová produkce otevřených „kübelwagenů“ a od roku 1983 ještě pár stovek pick-upů muselo stačit. Zůstal technický grunt z DKW F9; podvozek a částečně i motor přežívaly s drobnými evolucemi. Jinak bylo možné, a občas se tak skutečně i dělo, starou „dekáwu“ posadit na kompletní pojezd z posledního wartburgu.

Typu 353W musely nadále stačit jednookruhové bubnové brzdy, převodovka bez plné synchronizace (doplněna v říjnu 1966) a samozřejmě dvoudobý tříválec s vratným vyplachováním.

V době premiéry W 353 sice vykazoval stále ještě nadprůměrné provozní vlastnosti a vynikající kulturu chodu, jenže tou dobou se už blížil konstrukčním limitům. Pověstné modré oblaky z výfuků se zpočátku daly ještě akceptovat, jenže už pár let nato začaly konkurenční „čtyřtakty“ dostávat víceventilové konstrukce, vstřikování paliva a později i katalyzátory.    
Zdroj: YouTube
Dobová reklama na Wartburg.

Dusivý dým i komfortní svezení

A čím konkuroval ortodoxní dvoutakt? V roce 1969 se podařilo zvýšit výkon ze 45 na 50 koní a o čtyři roky později snížit poměr oleje v benzinu z 1:33 na přijatelnějších 1:50. Víc toho bez ventilů a oddělené olejové náplně udělat nešlo. Kdo si pamatuje odér dopravních špiček východoněmeckých měst, pochopí.

Startovních 45 koní sice tunovému autu stačilo tak tak, ale solidní podvozek zaručoval stabilní jízdu a pohodlné pérování. K tomu se přidaly solidní odhlučnění a na svou dobu dobře vybavený interiér. Koncepce „vše vpředu“ v době jeho premiéry ještě zdaleka nebyla samozřejmostí, stejně jako nezávislé zavěšení všech kol s vinutými pružinami, lůžková úprava, výkonné oválné světlomety či bohatě vybavený přístrojový štít.

Průběžná police pod palubkou pojala neuvěřitelné množství věcí, což se hodí, protože jiné odkládací prostory v autě nejsou. Dobová klasika, podobně jako řazení pod volantem či bizarní otevírání dveří: knoflík pod oknem je nahoře, když je zamčeno. Vizuální kontrola je důležtá, protože si můžete snadno zabouchnout klíče uvnitř.

Tříválec startuje na první zhoupnutí a bez škytání je ihned hotov k plné práci – kdo si pamatuje souboje se sytičem u škodovek či moskvičů, už jen za tohle musel wartburga milovat. Trocha modrého dýmu patří k věci, avšak není to tak hrozné. Řazení pod volantem chodí lehce a přesně, jen se na něj nesmí spěchat. Rozjezdy jsou čilé, dech dochází až ve vyšších rychlostech. Takovými se ale s veteránem nejezdí.

Inovace bez legrace

Do roku 1989 vzniklo neuvěřitelných 1,225 milionu vozů včetně kombi Tourist, které dostalo laminátovou výklopnou stěnu zádě, dodávanou z Maďarska. Jak svědčí naše snímky, vývoj probíhal i v aerodynamickém tunelu a uskutečnily se nárazové testy! Wartburgy 353 byly častým zjevem, mnoha rodinám věrně sloužily, dvoutakt sice páchnul, ale pro jednoduchou konstrukci byl levný a spolehlivý. Když v Eisenachu pod vlivem perestrojky představili Wartburg 1.3 s licenční třináctistovkou od Volkswagenu, bylo už pozdě, automobil byl beznadějně zastaralý.

Čtyřtaktů Wartburg 1.3 vzniklo 152 775 kusů do dubna 1991, kdy v Eisenachu začala nová doba. Smlouva s Opelem znamenala přechod na moderní vozy a první Vectra vyjela z továrny 5. října 1990. Za čtyři měsíce byl položen základní kámen nového závodu Opel Eisenach, kam se produkce přestěhovala.

Investiční poklad to není, ale...

V našich podmínkách nejsou wartburgy zrovna vyhledávaným objektem investorů a to ani těch menších. Hezké kusy přesto svou cenu mají: zatímco rozpadající se auta v nálezovém stavu pořídíte za dvacet tisíc, zachovalé nebo renovované exempláře snadno překročí stovku. Kulatý předchůdce typu 311 však přijde klidně i na dvojnásobek.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

slávek - 19.11.2023 20:08:55
Autor je sám varan a mele totální nesmysly. W 353 měl zcela nový rám i zavěšení kol, vinuté pružíny... W 311 měl zadní tuhou nápravu a listové pružiny a rám zcela jiný. Kde se v lidech bere tolik drzosti až hlouposti, když píšou o něčem, čemu vůbec neroz
Jiri - 04.11.2023 10:00:45
A co teprve dvudobe a ctyrdobe motory , to bylo !

Retro: Veselé devadesátky zvládly rozdovádět i běžného Favorita. MTX Roadster přivezl vítr do vlasů

Legendární Metalex udělal z obyčejného hatchbacku z Mladé Boleslavi auto, na které se dalo koukat
21.10.2023 08:19
|
3
Reklama

Retro: Čím dál se Dacia 1300 vzdálila od původního Renaultu 12, tím byla horší. Vyráběla se 35 let

U nás jsme měli Škodovku, v SSSR jezdil Žigul, v NDR Trabant a Rumunsko ve velkém motorizovala Dacia
14.10.2023 08:37
|
14
Reklama

Retro: Nástupce Škody 1203 vypadal skvěle. Jen se ocitl ve špatný čas na špatném místě

Nejpovedenější projket Bratislavských automobilových závodů se stal jednou z obětí sametové revoluce
07.10.2023 08:07
|
14

Retro: České ženy toužily v 60. letech jezdit na Praseti. Na legendární Číze se dalo sedět i bokem

Skútr ze Strakonic s povedeným designem ukojil hlad po pohodlném jednostopém vozidle
30.09.2023 09:59
|
13

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV