Reklama
Retro

Logo Mercedesu-Benz v sobě ukrývá historii dvou původně konkurenčních firem. I české kořeny

Tři hvězdné cípy symbolizují vodu, vzduch a zemi. Jejich okruží bylo dříve vavřínové
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Poznávací znamení všech mercedesů, kterému se pro jeho umístění často přezdívá zaměřovač, je tu s námi už 112 let. Trojcípá hvězda, tedy logo německé automobilky, se na kapotě automobilu poprvé objevila v roce 1909 a od té doby si drží své unikátní postavení. Stojí za ní zajímavá historie i symbolika, o které se ale moc neví.

Mercedes s českými kořeny

Označení Mercedes, které německá prémiová auta vozí dodnes, má, byť se to nezdá, český základ. Šlo o jméno milované dcery rakouského obchodníka s automobily s českým původem jménem Emil Jellinek. Její celé jméno znělo Mercédès Adrienne Manuela Ramona Jellinek a narodila se 16. září 1889. Její otec byl tím, kdo přesvědčil konstruktéry Gottlieba Daimlera a Wilhelma Maybacha, aby postavili auto, jaké tehdejší doba neviděla a jaké bude rychlejší než všechny ostatní a ponese jméno malé dcery. Vzhledem k tomu, že byl Jellinek velmi zdatným prodejcem, který oběma pánům vydělával dost peněz, jeho přání mu bylo splněno a tak v roce 1901 vznikl typ Mercedes 35 HP, první moderní automobil.

Dvě firmy, dvě loga, stejná cesta

Na úplném začátku všeho byly dvě společnosti, které si navzájem konkurovaly. První byla firma Daimler-Motoren-Gesellschaft, výrobce lodí, aut a leteckých motorů a také častý účastník automobilových závodů. Ta si v 1909 nechala zaregistrovat hned dvě loga. Jedním byla čtyřcípá a druhým trojcípá hvězda. Na tu dobu šlo o poměrně odvážný krok, protože tehdejší pravidla marketingu určovala mít logo propojené s názvem firmy nebo s místem, odkud pochází.

Jenomže Alfred von Kaulla, předseda správní rady firmy, chtěl něco jiného. Něco, co si každý ihned zapamatuje. Mimochodem, ty tři cípy hvězdy mají odkazovat na zemi, vodu a vzduch, tedy místa, kde všude jsou motory a díly, které tehdy firma vyráběla, jako doma. Čtyřcípé logo nakonec nebylo nikdy použito.

Druhou společností byla firma Karla Benze s názvem Benz&Cie. Také vyráběla auta, také vyráběla motory a auta a hlavně také závodila. A také se v roce 1909 rozhodla, že to chce nové logo. Samotný pan Benz byl ve své době ¨velkým nadšencem do závodů a právě tomu se rozhodl přizpůsobit logo. A šel na to jednoduše, když své jméno prostě ověnčil vítěznými vavříny. S trochou fantazie už asi tušíte, že právě spojením dvou znaků dvou firem, vzniklo logo, které je dnes synonymem pro prémiový automobilový segment.

Ne vždy na chladiči

V prvních letech měla auta s označením Mercedes (v infoboxu výše si můžete přečíst, jak vzniklo) nové logo, tehdy ještě bez jakéhokoliv okruží, výhradně na chladiči. Časem jej některé modely dostaly na obě strany kapoty motorového prostoru. Už v té době ale byla hvězda vždy používána v trojrozměrném provedení, což byl na tehdejší dobu nevídaný a velmi odvážný krok. A skvělý marketingový tah, protože logo na sebe poutalo hodně pozornosti a díky tomu bylo dobře zapamatovatelné.

Po sedmi letech od vzniku, tedy v roce 1916, prošlo logo první změnou. Jak sama hvězda, tak nápis Mercedes dostaly jednoduché okruží. Ovšem ta největší a zároveň nejdůležitější změna přišla v roce 1925, kdy se obě původně konkurenční společnosti spojily. Trojcípou hvězdu tak obkroužil vavřínový věnec a vznikla značka Daimler-Benz AG.
Reklama

Jen pro limuzíny

Od té doby se logo dočkalo několika změn, ale žádná nebyla tak radikální, aby jej výrazně změnila. I dnes, po 112 letech vozí automobilka Mercedes-Benz na svých modelech onu trojcípou hvězdu v okruží. Ovšem zatímco dříve byla doma hlavně na vrchu chladiče, dnes ji drtivá většina modelů má vyobrazenou v masce chladiče.

Na vrchu chladiče, tedy přesně v zorném poli řidiče, ji dnes standardně vozí jen luxusní třída S. Na některých trzích ji pak na stejném místě, ale jen v rámci určité výbavy, může vozit také třída E.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nový Mercedes-Benz třídy C dostane pod kapotu jen čtyřválce. Na elektřinu ale umí až 140 km/h!

Změní se nejen motory, ale i technologie. Céčko dostane "hračky" z vyšších tříd značky
25.02.2021 15:13
|
0
Reklama

Kompaktní elektrický Mercedes EQA má v hledáčku i Enyaq iV. Jeho parametry vypadají slibně

Letošní přísun elektrických novinek Mercedesu odstartovalo v lednu malé SUV s dojezdem přes 400 km
20.01.2021 14:05
|
0

Fiat Tipo se dočkal faceliftu i outdoorové verze. Přišel o benzinový čtyřválec a má nové logo

"Poslední normální auto" přejímá některé prvky pětistovky, v základu bude mít litrový tříválec
30.10.2020 09:32
|
1

S CFMOTO na Papui Nové Guineji: Pavel Liška v rozhovoru popisuje slasti a strasti drsného mototripu

Asi žádný endurista zatím neprocestoval lidojedský ostrov s loutkovým divadlem na nosiči
29.02.2024 18:00
|
0

Retro: Horský autobus Karosa T 500 HB se moc neosvědčil. Místo do zatáčky jezdil rovně

Dobrou myšlenku se nepodařilo dotáhnout k funkčnímu celku. Dnes jde o velmi vzácného veterána
24.02.2024 09:48
|
16
Reklama

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
10
Reklama
Autosalon TV