Reklama
Nová auta

Nový Mercedes-Benz třídy C dostane pod kapotu jen čtyřválce. Na elektřinu ale umí až 140 km/h!

Změní se nejen motory, ale i technologie. Céčko dostane "hračky" z vyšších tříd značky
Zdroj: Mercedes-Benz

Třída C je komerčně nejúspěšnějším Mercedesem v historii. Jen z poslední generace, která je na trhu od roku 2015, se stihlo prodat na 2,5 milionu vozů. Samozřejmě, sem počítáme i verzi kombi, která například v Německu tvořila dvě ze tří prodaných céček. Není divu, že se obě karosářské verze se představují najednou a najednou se dostanou i do prodeje - objednávat je bude možné od 30. března 2021.

Čisté podání

Podobně jako nová "S-Klasse", prošla i třída C designovou očistou a zdobí ji jen nezbytné minimum zlomů a složitých křivek - to  aby prý lépe vynikly hry světla na karoserii. Nezapře však svého sportovnějšího ducha a na kapotě má dva prolisy, které dodávají autu svalnatější vzhled.

Líbí se nám, že se nové "céčko" nespoléhá na zbytečně obrovská kola, aby vypadalo dobře. V nabídce jsou relativně střízlivé rozměry v rozmezí 17 až 19 palců. Obě karosářské verze narostly do všech rozměrů kromě výšky, kde se jim podařilo ztratit necelý centimetr ve prospěch sportovnější siluety a lepší aerodynamiky.

Ta je na skvělé úrovni. Sedan má koeficient cx 0,24, kombi 0,27. Auto jezdí na novém podvozku se čtyřprvkovou nápravou vpředu a s multilinkem vzadu. Plug-in hybridní modely mají sériově vzadu vzduchové odpružení. Novinkou je natáčení zadní nápravy v rozsahu až do 2,5 °, což zmenšuje u mercedesů tradičně skvělý poloměr otáčení na 10,64 metru.
Reklama

Nová verze MBUX a otisky prstů

Uvnitř je podoba s třídou S ještě výraznější, ale zároveň je zde množství detailů, které céčko jasně staví do pozice auta orientovaného více na řidiče. Výdechy klimatizace připomínající trysky letadel mají technologický nádech. Hlavní multimediální displej s úhlopříčkou 9,5 (na přání 11,9") palce je natočen k řidiči a spolu s přístrojovým štítem s úhlopříčkou 10,25 palce (na přání až 12,3") tvoří digitální kokpit, který je však svým ovládáním geniálně jednoduchý a uživatelsky přívětivý.

Druhá generace systému MBUX, převzatá rovněž ze třídy S, nabízí zdánlivě nekonečné možnosti využití. Je tu i snímač otisků prstů, díky kterému si své céčko snadno a rychle odemknete podobně jako smartphone. Špičková technologie ale není vyhrazena pouze pro interiér - nové světla Digital Light obsahují až 1,3 milionu mikrozrcadel v každém světlometu, takže ze světelného paprsku dokáží přesně vysekávat okolní provoz a za příplatek mohou dokonce na vozovku promítat grafiku.

Jen čtyřválce s elektrickým dopingem

Novinku budou pohánět výlučně čtyřválcové motory na benzin a naftu, přičemž každý bude mít alespoň nějakou formu elektrifikace. V případě mild-hybridu se bude jednat o jemné snížení emisí a v nové generaci plug-in hybridů se už můžeme bavit o dojezdu až kolem 100 km čistě na elektrickou energii pomocí 95 kW (129 k) elektromotoru. Nový dieselový motor OM 654 M může mít maximální výkon až 195 kW (265 k). Dalších 15 kW dokáže dodat mild-hybridní generátor. Pro ultra nízké emise využívá motor až dva SCR katalyzátory za sebou.
Reklama

Novinky obsahuje i benzinový motor OM 254 s výkonem 190 kW značený jako C 300. Ukrývá speciálně upravený povrch stěn válců Nanoslide a speciální honování technologií Conicshape. Dostalo se sem i něco z F1. Mercedes-Benz vyvinul spolu s týmem Mercedes-AMG Petronas F1 nové turbodmychadlo s propojeným průtokem plynů. Je to něco jako evoluce dvoukomorového turba s vyšší efektivitou a lepšími reakcemi.

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že nové céčko je pouze menším eskem. Pravdou je, že využívá mnoho jeho technologií, obě vozidla jsou si tradičně blízká i designem. Mají však odlišný charakter. Zatímco Třída S je průkopníkem, Třída C ukazuje, že špičková automobilová technika není vyhrazena pouze pro automobilovou smetánku, ale dostává se k širšímu okruhu motoristů.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mercedes v Česku trhá rekordy. Kupujete čím dál více elektromobilů, libuje si jeho ředitel

Nejúspěšnější prémiová značka už netrpělivě vyhlíží luxusní elektrickou limuzínu EQS
17.02.2021 07:24
|
1
Reklama

Kompaktní elektrický Mercedes EQA má v hledáčku i Enyaq iV. Jeho parametry vypadají slibně

Letošní přísun elektrických novinek Mercedesu odstartovalo v lednu malé SUV s dojezdem přes 400 km
20.01.2021 14:05
|
0

Mercedes-Benz GLK umí víc než ostatní a nemusí být vůbec provozně dražší

Najít ojeté SUV, které vypadá stále dobře, nestojí ranec a nezruinuje majitele, není jednoduché
26.12.2020 09:28
|
3

Retro: Škoda 400 Xena byla posledním pokusem o záchranu Liazu. Zákazníci za ni museli platit předem

Peníze za každý prodaný tahač si obratem rozebírali zaměstnanci, kterým krachující továrna dlužila
24.09.2022 08:41
|
10

GLOSA: Proč nerad jezdím novými auty s manuální převodovkou a kde se stala chyba

Občas vám nezbude nic jiného než mít rád věci, které jste dříve zavrhovali. Jako třeba automat
20.09.2022 19:00
|
17
Reklama

Retro: Škoda VOS měla vozit bolševické papaláše, kvůli Martě Gottwaldové ji museli prodlužovat

Koncem čtyřicátých let vznikl projekt české pancéřované limuzíny. Jezdila i v Číně nebo Albánii
17.09.2022 09:27
|
2

Retro: Tatra 138 jezdila na Sibiři i v tropech. Padesát let se nevyrábí, ale stále ještě slouží

Modelová řada T 138/148 tvořila páteř výrobního programu kopřivnické značky přes dvacet let
10.09.2022 08:48
|
23
Reklama
Autosalon TV