Reklama
Nová auta

Logo BMW nesymbolizuje leteckou vrtuli. Jeho skutečný význam vás možná překvapí

Legenda o roztočené modrobílé vrtuli je nesmrtelná, ale také nesprávná. Zapříčinily ji staré reklamy
Zdroj: BMW

Nové logo Volkswagenu

Nové logo plánuje německý Volkswagen. Představeno by mělo být už v rámci letošního autosalonu ve Frankfurtu. Podle informací od Davida Valenty z českého zastoupení Volkswagenu by ho jako první měla dostat elektrická auta z rodiny ID a následně také všechny ostatní modely. Nový znak by měl být ve 2D provedení a stále by mělo jít o kombinaci zkratky VW.

Pokud patříte mezi fanoušky značky BMW, jistě už jste se setkali s tím, že někteří její logo označují jako modrobílou roztočenou leteckou vrtuli. A má to svou logiku. Slavné kulaté logo s modrými a bílými částmi by na to svým způsobem mohlo odkazovat, protože ještě před tím, než se z BMW stala automobilka, věnovala se především vývoji a výrobě leteckých motorů.

To bylo v době, kdy se značka jmenovala ještě Rapp Motorwerke, která byla Karlem Rappem založena v roce 1913. Sídlila v Mnichově, v hlavním městě Bavorska. Ovšem už v roce 1917 se Karl Rapp rozhodl, že značku přejmenuje a zároveň rozšíří své pole působnosti. Letecké motory měly zůstat jako hlavní činnost, k tomu si ale firma přibrala vývoj a výrobu komponentů pro zemědělskou techniku, lodě a právě i auta. V té době bylo také rozhodnuto, že ideálním jménem pro takovou značku bude Bayerische Motoren Werke, tedy právě BMW.

Změny loga pro marketingové účely

Už v roce 1924 upravilo BMW své logo pro tištěnou reklamu. Rozdělilo ho do několika tenkých kruhů, přičemž v každém byla písmena BMW. Změnou pro reklamní účely prošlo logo i před dvěma lety. Na autosalonu ve Frankfurtu 2017 automobilka oznámila, že pro vrcholné modely (BMW 8, BMW X7. atd.), přichystala změnu loga.

Modrou barvu vyměnila za černou a logo doplnila celým jménem značky, tedy Bayerische Motoren Werke. Nejde o výměnu loga jako takového, tedy přímo fyzicky na automobilech, ale výměnu na reklamních materiálech či v televizních spotech.

Ve stejném roce společnost do světa vypustila první reklamu, ovšem stále bez loga. A nějaký symbol to chtělo zadat také do obchodního rejstříku, do kterého bylo nově přejmenované BMW zapsáno v létě roku 1917. Chvíli to ale trvalo. Nové a vlastně první logo BMW nakonec spatřilo světlo světa až 5. října téhož roku, kdy bylo také zapsáno do císařského rejstříku ochranných známek. Od původní firmy Rapp Motorenwerke převzalo kulatý tvar, který byl dvakrát ohraničen zlatou linkou a na vrchu měl ta dnes tolik známá tři písmena.

Už v té době se v logu objevuje modrá a bílá barva. To proto, že BMW chtělo vzdát hold místu, odkud pochází, tedy Bavorsku. Modrá a bílá jsou národní barvy právě této spolkové země, ovšem na vlajce Bavorska jsou obě barvy uskupeny do kosočtverců. Zákon ale nepovoluje použití přesného tvaru státního symbolu pro jakékoliv komerční účely a proto jsou na logu barvy v opačném pořadí a v lehce pozměněných tvarech než na vlajce.

A tím jsme se dostali k tomu, co logo BMW vlastně znamená. Jak vidno, s roztočenou vrtulí opravdu nemá vůbec nic společného. Jde spíše o poctu místa, kde vše vzniklo a začalo (barvy) a zároveň vzpomínkou na původní společnost Rapp (tvar loga). Fakt ale je, že v roce 1932 BMW uvedlo reklamu, kdy tato zkratka byla zobrazena na točících se vrtulích letadel. Odtud nejspíš pramení ta legenda s významem loga. To se od svého prvního designu vlastně nijak výrazně nezměnilo. Zlaté linky jen vystřídaly bílé a velmi decentně byl změně i font písma.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Fototest BMW řady 8 Cabrio: Má i několik nevýhod, ale je to nejlepší kabriolet, který jsme řídili

Podívejte se do fotogalerie na klady a zápory BMW 840d xDrive Cabrio
05.08.2019 19:58
|
0
Reklama

Jak jezdí obři? BMW X7 a Mercedes GLS zahrnou svou posádku totálním komfortem

Testovali jsme dříve než ostatní dvě největší SUV, která můžete v současnosti na silnici potkat
08.07.2019 14:10
|
0

Tyhle bestie chcete mít v garáži. BMW M8 vykopne z místa na stovku za 3,2 s až 625 koní

V nabídce bude jako Coupé, nebo Cabrio, kromě základní verze i ostřejší Competition
05.06.2019 16:45
|
0

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
6

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3
Reklama

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
16

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama
Autosalon TV