Reklama
Retro

Retro: Nástupce Škody 1203 vypadal skvěle. Jen se ocitl ve špatný čas na špatném místě

Nejpovedenější projket Bratislavských automobilových závodů se stal jednou z obětí sametové revoluce
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen Bratislava

Na Bratislavské automobilové závody (BAZ) jsme v minulosti v této rubrice nanesli nemálo kritiky. Aniž bych se chtěl pouštět do hlubších rozborů, je třeba říct, že podnik samotný stejně jako většina jeho zaměstnanců, v tom byli nevinně. Ryba totiž skoro jako u všech neduhů v ČSSR smrděla od hlavy, která se jmenovala KSČ. Jedna z posledních ne-li úplně poslední série prototypů, které původní BAZ vyprodukovaly, totiž opravdu stála za to a jen sladká nevědomost halí možný budoucí osud lehké dodávky. Uspěla by?

Náhrada mrtvě narozeného dítěte

Že byla Škoda/TAZ 1203 těžce zastaralá a v mnoha směrech poddimenzovaná už v době svého uvedení na trh v roce 1968, dnes ví každý druhý milovník socialistické nostalgie. Auto, které Čechoslováky provázelo doslova od kolébky do hrobu trpělo mnoha neduhy v čele se slaboučkým motorem, mizernou kvalitou montáže, korozí, nulovou bezpečností a jízdními vlastnostmi, které zejména na kluzkém povrchu vyžadovaly od řidiče velkou srdnatost.

Nedlouho po zahájení výroby (která se připravovala předchozích 10 let) tohoto peklostroje se tedy začalo uvažovat o jeho nástupci a vznikl nejeden prototyp. Opravdu reálné obrysy ale nová lehká dodávka nabrala až v polovině 80. let, když se z hlubin nekonečných hal BAZu vynořil moderně vyhlížející van s názvem MNA 900. Pokud by vás snad zajímalo, co že to je ono „MNA“, pak vězte, že zkratka značí „Malý Nákladní Automobil.“  

Touha uspět

Slovenský design si od konce 60. let nesl stigma potupy, která se mu dostala, když bratislavská konstrukční kancelář kopřivnické Tatry neuspěla s návrhem své mimořádně povedené modernizace Tatry 603 A a místo ni byla zvolena cesta spolupráce s italskou karosárnou Vignale, jejímž výsledkem byl později typ T613. Sedmdesátá léta přinesla transformaci vývojového centra pod hlavičku BAZ, které se v roce 1974 začaly zhmotňovat na zelené louce u Devínskej novej Vsi u Bratislavy. Náplň výroby se však přes nesčetné proklamace vládnoucí nomenklatury hledala těžko a nepřispěl ani truc postoj (ač pochopitelný) boleslavských AZNP. 

Vývoj BAZu byl tedy odsouzen k chrlení různých více či méně povedených prototypů na bázi škodovek. Z těch povedenějších můžeme jmenovat dodávku Furgonet (1982) či o něco mladší pohledné kupé Locusta. Naopak pokus o konkurenci Volhy zvaný Škoda 742 Oficiál byl vskutku bizarní. Buď jak buď, vědomí břemene nevyhovující  „dvanáctsettrosky“ přinutilo soudruhy konečně jednat a tak se mohlo 20. října 1983 v Bratislavských automobilových závodech (BAZ) konat úvodní oponentské řízení k podnikové roli vývoje malého nákladního automobilu (MNA) s nosností 900 kilogramů. Povšimnětě si, že jde o dobu jen minimálně pozdější než tu, ve které byly zahájeny práce na  novém Favoritu.

Nastupuje MNA

Pod vedením dvorního bratislavského designera Milana Biroše postupně vznikly dvě série prototypů lehké dodávky zvané podle tonáže MNA 900 a MNA 1000. Zatímco však starší z nich vycházel z techniky vozů Škoda, pozdější a hezčí byl vyvíjen ve spolupráci s moskevskými závody Leninského komsomolu (AZLK), jinak též továrny na Moskviče, ve kterých si čistě náhodou vytknuli stejný vývojový cíl. Když to Bratislavané při návštěvě Moskvy náhodou zjistili, rozhodli se obě strany, že dají hlavy dohromady.

Podle slovenského Denníku N se na projektu podílela celá vývojová skupina karosářů, konstruktérů a ergonomů a tak byl v srpnu 1985 hotov první prototyp MNA 900 P1, bohužel se slabým motorem Š 74213.130. Zajímavostí bylo zakomponování předních světel a zpětných zrcátek ze Škody Favorit, kterou však představili až o dva roky později. Tzv. opakovaný prototyp z pozdější doby dostal i novější favoriťácký motor, avšak stále s mdlým výkonem 62 koní. Vedle dodávky vznikl ještě osmimístný minibus, později dokonce ve slušivém dvoubarevném provedení.

Východní přísliby

Již zmíněná kooperace s Moskvičem přinesla nakonec prudce elegantní Birošův prototyp MNA 1000 módně zaoblených tvarů. Výhodou spolupráce byla i nabídka AZLK pro dodání dostatečně výkonného zážehového a vznětového motoru spolu se spojkou a převodovkou, s rozvody pro pohon kol přední nápravy, zatímco Slováci se starali o karosérii a interiér.

I když vše vypadalo slibně, vznikaly jako obvykle komplikace pro nesoulad termínů a technické obtíže při uvádění prvních tří motorů do provozu. Funkční prototyp vystavený ve Slovenském národním technickém muzeu v Bratislavě má motor o zdvihovém objemu 1580 cm³, výkon 85 k a maximální rychlost 135 km/h.

Další zmařená šance

Jak už dnes víme, ani poslední a nejlepší vůz z BAZu se výroby nedočkal, protože přišel rok 1989 a krátce po něm zastavení projektu s následným prodejem celého závodu Volkswagenu. Sověti chtěli i přesto společný projekt dokončit coby Moskvič 3733. Moskevský závod si vyžádal potřebnou dokumentaci a pokusil se uvést vozidlo do výroby. Ani to se nakonec nepovedlo. Škoda, protože šlo o auto, které by nejen dobře nahradilo TAZ 1203, ale bylo by se bývalo mohlo směle měřit s dobovou západní konkurencí, ba ji i předčit. Záleželo by ale samozřejmě na takových drobnostech jako kvalita výroby či použitá technika atd. Jako připomínka řady MNA slouží dvě vystavená auta obou typů (MNA 900 a 1000) v bratislavském muzeu, další vyrobené prototypy byly buď sešrotovány nebo skončily v soukromých sbírkách.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Honzas - 13.12.2023 13:33:48
Kdyby ta novinka měla stejnou kvalitu zpracování a jako Škoda 1203 tak by to mohl konkurovat maximálně nějakým africkým výrobcům aut.
Honzas - 13.12.2023 13:30:03
S tím zázrakem techniky z bazu jsem nějaký rok jezdil. Za den jsem vyměnil třeba tři převodovky. Potom mě to přestalo bavit, Nechal jsem odkrytovaný dekl a odvozil jsem lidi tak že mi tam vždycky někdo řadil potřebnou rychlost šroubovákem.

Retro: České ženy toužily v 60. letech jezdit na Praseti. Na legendární Číze se dalo sedět i bokem

Skútr ze Strakonic s povedeným designem ukojil hlad po pohodlném jednostopém vozidle
30.09.2023 09:59
|
13
Reklama

Retro: Nejkrásnější verze Favorita se nikdy nevyráběla. Kupé mělo potenciál navázat na Rapid i Erko

Nedostatek financí zhatil možné zatraktivnění nabídky prvních škodovek s předním pohonem
23.09.2023 09:33
|
31
Reklama

Retro: Polské peklo 90. let mělo jméno Lublin. Dodávka hnijící před očima se vyráběla i u nás

Nástupce populárního Žuku se podivným spletencem divokých privatizací dostal až do letňanské Avie
16.09.2023 08:22
|
20

Retro: Karosa postavila na konci 60. let autobus, který předběhl dobu. Samozřejmě se nevyráběl

Prototyp luxusního autokaru Karosa 2050-Superlux oslnil ve světě, doma ale dál vznikala konfekce
09.09.2023 08:55
|
21

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV