Reklama
Retro

Retro: Nejkrásnější verze Favorita se nikdy nevyráběla. Kupé mělo potenciál navázat na Rapid i Erko

Nedostatek financí zhatil možné zatraktivnění nabídky prvních škodovek s předním pohonem
Zdroj: Auta 5p a Škoda Auto

Peripetie vzniku ve své době revoluční Škody Favorit jsou notoricky známé. Smělý projekt narážel především na permanentní nedostatek financí, nepochopení straníků i problémy s dodavateli jednotlivých komponentů. Vůz však musel vzniknout za každou cenu, proto nejvyšší místa povolila spolupráci s firmami z kapitalistických států. S vývojem pomohli mj. Porsche, Boge, Fichtel & Sachs a samozřejmě Bertone, slavné designerské studio. Právě tento dnes už neexistující podnik měl na svědomí i návrh verze, která mohla být hitem. Kdyby... 

Chudá premiéra

Nová řada Š781 se veřejně představila 10. září 1987 v Hospodářském zápisníku na 1. programu Československé televize, kde také poprvé zaznělo jméno Favorit. Naživo si ji návštěvníci včetně Gustáva Husáka osahali o šest dní později na 29. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde prodělala oficiální světovou premiéru. Tam také zazněla základní cena 84 600 Kčs, o téměř 30 procent vyšší proti Škodě 120L.

Favorit měl původně vznikat ve čtyřech karosářských verzích (kromě pětidveřového hatchbacku, jemuž se tehdy říkalo polokombi, ještě kombi, kupé a sedan), záhy se však ukázalo, že kromě hatchbacku a kombíku na nic jiného peníze nebudou - do sametové revoluce zbývaly dva roky a o partnerství s koncernem Volkswagen se tehdy podnikovým ředitelům nezdálo ani v nejdivočejších snech.

Na hit se nedostalo

Přitom právě třídveřová varianta měla (i podle Bertoneho) potenciál stát se prodejním hitem tím spíš, že se do ní výhledově počítalo i s výkonnějšími motory. Nakonec kupé v roce 1987 vzniklo v jediném kusu, který je dnes k vidění v továrním muzeu.

Bertoneho návrh kupé byl v závodě v Kvasinách takzvaně rozkreslen a připraven pro stavbu prvního funkčního vzorku. Už koncem roku byla hotová karoserie, zatímco celý vůz byl smontován v dubnu 1987. Kupé bylo pochopitelně postaveno na standardní platformě s rozvorem 2450 m. Jak sami vidíte, příď byla prakticky stejná jako u výchozího auta, nicméně už přední okno bylo skloněno pod ostřejším úhlem, přední dveře byly prodlouženy a zajímavě vypadala především bezrámová okna. Tradiční kliky nahradily páčky ukryté v prolisu těsně za dveřmi.

Pozoruhodně byly vyřešené rovněž prostřední sloupky. U Bertoneho je navrhli tak, že byly zvenku normálně viditelné, zatímco škodovácká konstrukce počítala se sloupky překrytými bočními skly. Nucciovi se při návštěvě v květnu 1987 dané řešení líbilo, ostatně stejně tak i samotný vůz. 

Co se na karoserii rovněž neobjevilo, byly plastové ochranné panely na bocích. Tím ale změny nekončily. Třetí výklopně dveře měly jiný sklon a jejich práh končil u linie spojující horní hranu zadních sdružených světel. Auto bylo zpočátku postaveno na třináctipalcových kolech navržených u Bertoneho a pneumatikách o rozměru 165/70 R13, brzy se však ukázalo, že jim chybí patřičná pevnost, takže je tvůrci vyměnili za příplatkové osmipaprskové disky určené pro sériová auta.

Moderní český motor zazdil Volkswagen

Novinku měla pohánět nová čtrnáctistovka o výkonu 76 koní, která slibovala mnohem zajímavější dynamiku než starý motor OHV. Tento, ve škodovce vyvinutý moderní motor s rozvodem OHC, šel spolu s větší jednašestkou po příchodu VW k ledu a řada Favorit/Forman byla až do konce svých dnů odkázána na osvědčený agregát vyvinutý začátkem 60. let pro „embéčko.“ Nekonaly se ani žádné další technické úpravy.

Třídveřový Favorit měl být schopen dosáhnout nejvyšší rychlost 160 kilometrů v hodině. Sériová produkce byla naplánována na období po roce 1993, jak ale všichni víme, ke spuštění výroby nikdy nedošlo.

Inženýři tou dobou už tušili, že práce na kupé skončí u jediného prototypu už proto, že na rozjezd linky zkrátka chyběly prostředky a přednost logicky dostal pětidveřový hatchback a posléze i kombi provedení s názvem Forman. V Kvasinách se nakonec místo třídveřového Favoritu začal vyrábět Pick-up.

Kdyby chyby

Na kdyby se nehraje a na opozdilce se nečeká. Místo, aby atraktivní třídveřový Favorit na mezinárodním poli soupeřil s Golfem GTI či třídveřovým Citroënem ZX Volcane, skončil stejně jako mytická řada 720 nebo kupé 110 Super Sport v temnotách depozitáře továrního muzea - právě tam ho můžete dodnes vidět. Když si člověk představí, za kolik deseti-, ba  i statisíců se dned prodávají zachovalé Favority, může jen fantazírovat jako cenu by dnes mělo dravé české kupé. Určitě by nestálo o moc míň než ceněný osmdesátkový Rapid nebo, nedejbože, o dekádu starší „Erko.“

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Vladimír - 14.10.2023 13:01:29
vždyť je to hnusne... Jo a furt si stezujeme.. Ale dyk jsme malý stát. Co cekame? Ze bychom tehdy utahli vyvoj i formule nebo co? Proste na tuhle hnusnou blbinu uz nebyly prachy v tak malem a uzavrenem state a myslim, ze žádná skoda to zase neni.
Seky - 30.09.2023 01:03:29
Češi jsou prebornici v haneni svého národa i vlastní historie. Favorit možná nebyl nejkvalitnější auto Evropy, ale ve své době a ve své třídě se vyrovnal bez problémů i většině západních aut tě doby. A byl také jedním z důvodů, proč vw tolik o koupi stál.

Retro: Polské peklo 90. let mělo jméno Lublin. Dodávka hnijící před očima se vyráběla i u nás

Nástupce populárního Žuku se podivným spletencem divokých privatizací dostal až do letňanské Avie
16.09.2023 08:22
|
20
Reklama

Retro: Škoda 100 zaplnila bezčasí mezi embéčkem a stodvacítkou. Zapáchala podprůměrem na sto honů

Velký facelift Škody 1000 MB z roku 1969 dokonale zapadl do marastu počínající normalizace.
26.08.2023 10:23
|
67
Reklama

Retro: Tatra 805 se kolébala v armádě i na cestách kolem světa. Moc nebrzdila, ale projela všude

Nákladní čtyřkolka z Kopřivníce proslula průchodností terénem. Hanzelka a Zikmud s ní objeli Asii
19.08.2023 09:06
|
16

Retro: Majka není paštika, ale česká socialistická kreace sportovního auta se světovým designem

Komunistické panování nutilo zájemce o krásné sportovní auto k nevídaným tvůrčím počinům.
05.08.2023 07:52
|
15

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV