Reklama
Řidičův chleba

Vysoká pokuta i zákaz řízení. Za podjíždění hrozí ostřejší tresty než za blokování levého pruhu

Za jízdu v levém pruhu se platí dva tisíce. Podjíždění je v některých případech zcela legální
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Jízda v levém pruhu se neustále stává předmětem řady diskuzí. Podle zákona totiž není možné řidiče, který ho nesmyslně blokuje, legálně podjet. Ba naopak - za takové jednání hrozí výrazně tvrdší tresty než za neoprávněnou jízdu v levém pruhu. Jediné, co tedy můžeme dělat, je čekat, než se řidič před námi umoudří a zařadí se do pravého pruhu. Existují však i případy, kdy je podjíždění legální.

Podjíždění přes odbočovací pruh

Předjíždění zprava je v Česku povoleno v obcích, kde vozidla mohou užít všech jízdních pruhů bez omezení nebo v okamžiku, kdy řidič před námi mění směr jízdy vlevo a není pochyb o jeho dalším směru jízdy. To je znění zákona, které zná většina řidičů už z kurzu autoškoly. Málokdo však tuší, že podjíždět je legální také skrze odbočovací nebo připojovací pruh. Ovšem jen za určitých podmínek.

„Předjíždění zprava v těchto pruzích je možné pro řidiče připojující se do průběžného pruhu, který má povinnost připojovacího pruhu užít a má vyšší rychlost než řidič v průběžném pruhu. Je však v rozporu se zákonem předjíždět způsobem, kdy z průběžného pruhu přejede řidič do pruhu připojovacího z důvodu, aby předjel zprava před sebou jedoucí vozidlo," uvedla pro Autosalon policejní mluvčí Hana Rubášová.

Pokutu nedostanete ani ve chvíli, kdy pojede vpravo v koloně aut a budete předjíždět vozidla v levém pruhu. V takovém případě jde totiž o souběžnou jízdu. „Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (tzv. souběžná jízda); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu," píše se v silničním zákoně.

Častým nešvarem mnoha řidičů je při dopravních zácpách jezdit vlevo, přičemž pravý jízdní pruh je výrazně volnější. I v takovém případě je možné vjet do pravého pruhu a začít podjíždět. Pokutu za to nedostanete ani mimo obec a zároveň si ušetříte i nějaký ten čas. Jen pozor na ostatní řidiče, kteří s tím nepočítají.

Nemůžete nic než čekat

Ve všech ostatních případech je ale předjíždění zprava zakázáno a přísně trestáno. Pokuta ve výši až 10 tisíc korun, sedm trestných bodů a zákaz řízení až na jeden rok hrozí dokonce i řidiči, který z nouze podjede auto nesmyslně blokující levý jízdní pruh na dálnici. Samozřejmě něco jiného by bylo, kdyby předjíždělo jiný pomalejší vůz, pak je v levém pruhu oprávněně. „Jakmile ale jede v levém pruhu, aniž by někoho dojíždělo nebo předjíždělo, dopouští se přestupku," řekla nám Rubášová.

Absurdní je však skutečnost, že řidiči, který blokuje levý jízdní pruh, hrozí maximální pokuta dva tisíce korun a pět trestných bodů, zatímco řidiči, který by ho podjel už zmíněná až pětinásobně vyšší pokuta, sedm trestných bodů a dokonce i zákaz řízení. A to nemluvě o situacích, kdy by na něj ještě začal blikat dálkovými světly nebo se na něj lepil. To vše by tresty mohlo pochopitelně ještě navýšit. Jediné, co tedy můžete dělat, je čekat než se řidič před vámi umoudří a zařadí se do pravého jízdního pruhu.
Reklama

Diskuze

Serhii - 26.10.2023 20:36:45
kdo Rumunovi zakáže ridit.a nezaplatí i pokutu. policie je nezastaví
Zvoník - 06.10.2023 17:28:12
Jezdit máte všichni za sebou jako vozejčky vlaku po kolejích a pojedete podle toho prvního vepředu jak jede pomalu. Navrhuji omezit dálnice na jednopruhové a zamezit závodění na dálnicích. Tak, jako se to dělá ve městech!

Od příštího roku nemusíte vozit řidičák. I tak vám ale může propadnout a zároveň chybět v zahraničí

Fyzický řidičský průkaz nekončí. Do konce tohoto roku by si ho mělo vyměnit 316 tisíc lidí
26.09.2023 07:44
|
2
Reklama

Základní pravidlo z autoškoly tady neplatí. Řidiči se kvůli tomu chytají do drahých pastí

Omezení rychlosti platí v Německu až do doby, než je ukončeno dopravní značkou. Nikoliv křižovatkou
13.09.2023 07:28
|
18
Reklama

Řidiči často ujíždí od nehody, i když je to trestné. Spoléhají se, že je na parkovišti nikdo nevidí

Nejčastěji se lidé chtějí vyhnout řešení škrábanců na parkovišti, přitom za to hrozí vysoké pokuty
10.09.2023 19:01
|
1

Jízda se zapálenou cigaretou neohrožuje jen řidiče. Hrozí za ni i tučná pokuta

Kdo chce v autě kouřit, měl by myslet na své spolucestující. Škodliviny totiž dýchají i oni
23.08.2023 07:47
|
10

Subaru XV je ideálním rodinným autem na hory. Umí zabrat všemi čtyřmi a nabízí zimní kola zdarma

Zákazník má zároveň poslední možnost pořídit ho s atmosférickým benzinovým motorem. Potěší i výbavou
29.11.2023 15:37
|
2

Za jízdu v novém pruhu se záhadným kosočtvercem hrozí vysoké pokuty. Řidiči mu nerozumí

Podle úřadů má zrychlit dopravu a snížit emise. Užít ho ale nemohou všichni. K čemu tedy slouží?
28.11.2023 13:29
|
27
Reklama

Žádné drahé přípravky. Na zamlžená okna v autě stačí ponožka s kočkolitem nebo brambora

Existuje několik babských rad, jak bojovat s neustále se zamlžujícími okny. Tohle jsou ty nejlepší
24.11.2023 08:00
|
3

Značka, kvůli které hrozily až třikrát vyšší pokuty mizí z dálnic. Na řidiče však číhá jinde

Překročení rychlosti o 11 km/h může za touto značkou stát až 3 670 Kč. Všude jinde jen 1350 Kč
21.11.2023 13:40
|
3
Reklama
Autosalon TV