Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Zakažme předjíždění kamionů, zdraví je důležitější než včasné doručení zásilky

Vztah mezi řidiči osobních aut a šoféry kamionů se blíží nevraživosti mezi automobilisty a cyklisty
Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Hned na úvod bych rád předestřel, že jsem si velmi dobře vědom tvrdého chleba, jaký „tiráci“ dnes a denně na silnicích zakouší. Tlak na výkon ze strany majitelů spedičních firem a jejich zákazníků je obrovský a představa povolání profesionálního řidiče jako romantické záležitosti v duchu známého šlágru Ladislava Vodičky je už dávno pryč.

Komplikace jsou ložené

Několik objektivních faktů. Česko je ze své geografické podstaty tranzitní zemí, přes kterou dnem i nocí putuje po silnicích velké množství zboží z nejrůznějších světových stran. Tomuto zatížení však neodpovídá kvalita, a hlavně kapacita naší dálniční sítě.

Je sice pěkné, že byla po mnoha letech dokončena rekonstrukce páteřní D1, současně je ale na místě se ptát, zda by bývalo nestálo v rámci obnovy povrchu za to přistavět v každém směru rovnou i jeden pruh navíc. Realita je totiž taková, že v „provozních hodinách,“ tedy víceméně od soumraku do úsvitu, je pravý pruh takřka výhradně okupován nákladními auty, což jej činí pro osobáky víceméně nepoužitelný.

Zjevně nestačí ani kapacita odstavných parkovišť, neboť „odpočívající“ kamiony běžně okupují nebezpečná místa, jako jsou sjezdy z dálnic a podobně. Česká republika je přitom zemí s nejhustší železniční sítí v Evropě, pro většinu dopravců však není způsob přepravy vlakem rentabilní ani dostatečně efektivní.

Nechci zpochybňovat ani reálný fakt, že řidiči osobních aut jsou kamioňákům také schopni připravit krušné momenty v čele s různými „myškami“ a prudkým brzděním před čtyřicetitunovou soupravou. To opravdu na klidu nepřidá. Škody, které může zejména na zdraví účastníků provozu napáchat nákladní kolos, jsou však diametrálně větší.
Reklama

Je to opravdu nutné?

Ani všechna popsaná příkoří nemohou ospravedlnit holou skutečnost, že se řidiči těžkých náklaďáků na silnici často chovají nepříčetně. To, že vám někdo pošle velké široké vozidlo rovnou do cesty se snad dá tolerovat u řidičů MHD ve městech, kde se obecně jezdí pomaleji a člověk s tím ze zvyku vždy trochu počítá. Když se ale řítíte stotřicítkou a třicet metrů před vámi se do levého pruhu (tam kde nejsou v jednom směru pruhy tři) náhle bez blinkru vystřelí tahač s návěsem jedoucí předpisových 85 km/h, začíná jít o zdraví.

Jedna věc je, že musíte prudce brzdit, což zejména za ztížených povětrnostních podmínek, jaké panovaly v posledních dnech, zavání rizikem řetězové srážky s auty jedoucími za vámi, druhá potom skutečnost, že tímto stylem dochází k zásadnímu zpomalení provozu na dálnici jako takového.

Zvláště zvrhlým kouskem jsou kamioňáckým slangem řečené tzv. „akvabely“, tedy dlouhodobá synchronní jízda dvou těžkých souprav vedle sebe, ideálně v kopci. Nějak se mi nechce věřit, že by tuto scénku nevytvářeli někteří výtečníci naschvál. Podobně chytrým kouskem je zahájení předjíždění doslova na dohled začátku třetího stoupacího pruhu, kam by předjížděný mohl v klidu zajet a nebránit v cestě rychlíkovi.

Viděno selským rozumem mi zkrátka nepřijde nezbytné předjíždět rychlostí 86 km/h někoho, jehož povoz jede třeba kvůli jiné kalibraci tempomatu či rychloměru 85 km/h. To je potom doslova varhanní koncert na nervy řidičů osobních aut odkázaných do role diváků.

Co říká zákon?

Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích ve svém § 36, odst. 4) uvádí:

„Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy.“

Kdo chce kam...

Chápu, že jet ve vláčku s ostatními kamiony je asi pěkná otrava podobná řízení metra v monotónním tunelu, jednou si ale šofér své povolání vybral a je za něj placen, s čímž automaticky souvisí akceptace všech aspektů této práce.

Profíci za volanty, kteří umí řídit lépe než většina ostatních lidí na silnici, šoférují skutečně bezchybně a bezpečně. Bohužel i oni jsou na své pověsti nespravedlivě biti hazardéry z řad cechu řidičského, kteří v oboru dopravy zboží nemají co dělat. S nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil nejen v Česku přibývají za volanty nákladních aut řidiči, kteří si stavovskou úctu prostě nezaslouží. A na dálnicích, kde se jezdí nejrychleji, je jejich bezohledné chování či nevěnování se řízení nebezpečné.

Je mi to svým způsobem líto, ale nemohu jinak než ve jménu bezpečnosti a plynulosti dopravy na čtyřproudových komunikacích žádat plošný zákaz předjíždění mezi kamiony přinejmenším ve vymezených časových intervalech, typicky mezi šestou ranní a 22. hodinou. Tam, kde jsou v jednom směru jízdní pruhy tři, by tato povinnost samozřejmě neplatila.

Jde jistě o velmi citlivé téma, které má spoustu souvislostí. Jeho odpůrci například používají argument, že jedna „vlekoucí se avie“ v pravém pruhu po dálnici může celý štrůdl kamionů zpomalit či úplně zastavit. Nic takového jsem ale při četných cestách po evropských zemích, kde zákaz platí, neviděl a prudké dobrzďování za kamiony tam prakticky neexistuje – na rozdíl od Česka a zemí na východ od nás.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 30.01.2023 18:19:02
TADY SE OBJEVUJI SPORY HUB !!!! A KDYZ HOUBA MA SPORY !!!! TAK BUDOU DALSI HOUBY !!!! MOZNA O TOM VITE HOUBY !!!! A MOZNA JENOM HOUBICKY !!!! HALUCI !!!! KLUCI !!!! KRUCI !!!! AT UZ NEJSOU TIRACI JEN HALUCI !!!! AT UZ TIRACI PROSTE NEJSOU
Václavka - 30.01.2023 09:44:07
OKOKu, i houba ví víc než kdejakej kamioňák, co v životě nic pořádnýho nedělal. Jen si vozí ***** a zasírá dálnici.

Město postavilo kruhový objezd s bizarní dopravní značkou. Nákladní vozy ho musí obkroužit

Někteří řidiči dopravní značku nechápou. Město to od nich schytalo na sociálních sítích
09.01.2023 07:36
|
31
Reklama

Scania vyrábí nejsilnější motor pro nákladní vozidla. Má ohromujících 3 700 Nm a 770 koní

Švédský výrobce tahačů představil novou generaci vidlicových osmiválců
29.09.2021 13:14
|
9

Přetížené kamióny drtí české silnice a dálnice. Nevyhověl každý druhý z policií kontrolovaných

Policie má na kontrolu kamionů vyhrazený speciální tým. Za rok 2020 rozdal pokuty za miliony
29.01.2021 07:53
|
12

Retro: Ford Sierra se z tuzexového snu stal jedním z prvních manažerských aut raného kapitalismu

Dnešní čtyřicátníci si ji dobře pamatují z našich silnic, vydržela totiž dlouho nezestárnout
18.03.2023 08:45
|
8

Retro: Nejlevnější auto 90. let mělo stát 99 tisíc korun. Vyklubal se z něj indický žigulík

Vůz Premier 118 NE byl mediální bublinou, která v roce 1992 splaskla až po pořádném nafouknutí
11.03.2023 08:02
|
7
Reklama

Retro: Akční modely z 90. let zakrývaly chudou techniku Favoritů a Formanů. Dnes jsou vysoce ceněné

Jména jako Komfort nebo Silver Line patří neodmyslitelně k českým automobilovým devadesátkám
04.03.2023 09:22
|
17

Retro: Porevoluční české autobusy Oasa se chtěly přiblížit Západu. Bránil tomu ale i pach toalet

Designově vcelku povedené dálkové autokary z Čáslavi doplatily na krátký vývoj a omezené zdroje
25.02.2023 09:50
|
35
Reklama
Autosalon TV