Reklama
Řidičův chleba

Přetížené kamióny drtí české silnice a dálnice. Nevyhověl každý druhý z policií kontrolovaných

Policie má na kontrolu kamionů vyhrazený speciální tým. Za rok 2020 rozdal pokuty za miliony
Zdroj: Policie ČR

O silnicích na území České republiky se často, a nutno říct, že oprávněně, mluví v souvislosti s přirovnáním k ementálu. Obzvlášť po zimě bývají plné děr a výtluků, které jsou nejen nevzhledné, ale hlavně nebezpečné. Částečně za ně může silný provoz, obzvlášť na hlavních tazích, jakým je třeba právě D1. Částečně ale také přetížené kamiony, jejichž počet a hmotnost silnice nemají možnost zvládnout. I proto se na přetížená nákladní auta, především ta, která převáží dřevo, specializuje policejní tým s názvem Kamion. Ten operuje především na Vysočině, hlavně pak na dálnici D1 a v okolí.

413 z 869

Policejní tým se v loňském roce zaměřil na kontrolu dokladů k vozidlu a převáženému náladu, kontrolu nejvyšší povolené hmotnosti silničního vozidla, kontrolu největší povolené hmotnosti na nápravu a na skupinu náprav silničního vozidla, další hmotnostní poměry vozidla a kontrolu největších povolených rozměrů vozidla a jízdních souprav – zejména výšku a délku soupravy a nákladu. Policisty zajímal také technický stav vozidel, stejně jako zdali je náklad dobře a dostatečně upevněný a uložený, zda řidiči před vjezdem na pozemní komunikaci vozidlo nebo jízdní soupravu očistili, tak aby nenechávali na silnici bláto či jiné nečistoty.

V roce 2020 tak policisté zvážili 869 nákladních aut a zjistili, že 413 náklaďáků maximální hmotnost nějakým způsobem porušilo. Dana Čírtková, krajská policejní mluvčí k tomu řekla: „Většinu zjištěných porušení, konkrétně 396, vyřešili policisté uložením pokuty v příkazním řízení, přičemž tyto pokuty přesáhly v souhrnu částku 2 311 000 Kč. Dalších 264 porušení jsme zadokumentovali a oznámili k řešení příslušnému správnímu orgánu. Kromě toho jsme uložili také 117 kaucí za porušení ustanovení zákona o pozemních komunikacích v celkové výši přesahující 1 300 000 Kč.“
Zdroj: Policie ČR
Přetížené náklaďáky jsou pro ostatní účastníky provozu velmi nebezpečné.
Reklama

Někteří vážení odmítali

Ačkoliv je řidič povinen podrobit se kontrolnímu vážení, může odmítnout, ale musí počítat s tím, že postih bude přísný. Během loňského roku se našlo 67 řidičů, kteří zvážení svého auta odmítli, za což policisté ukládali maximální možné pokuty. Zákon totiž říká: „Řidič je na výzvu policisty povinen podrobit vozidlo nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení, kdy zajížďka, včetně cesty zpět, nesmí být delší než 16 kilometrů. Za odmítnutí nebo neuposlechnutí výzvy podrobit vozidlo nebo jízdní soupravu nízkorychlostnímu vážení jsou policisté oprávněni uložit pokutu do výše 30 000 korun v příkazním řízení.“

Kontroly budou pokračovat

Ve chvíli, kdy řidič odmítne vážení, přikáže mu policista, aby své auto odstavil na nejbližším vhodném místě. Tedy takovém, kde nebude překážet nebo kde nebude působit jako překážka v provozu. K tomu mu zakáže další jízdu, přičemž zákaz platí do doby provedení nízkorychlostního kontrolního vážení, nejdéle však 48 hodin.

„Velmi důkladné kontroly zaměřené na dodržování všech právních předpisů ze strany řidičů užitkových a nákladních vozidel probíhají v našem kraji v rámci mimořádných dopravně bezpečnostních akcí a v rámci běžného výkonu služby policejních hlídek odboru služby dopravní policie téměř denně a budou se stejnou intenzitou pokračovat i v letošním období. Bude to jedna z priorit odboru služby dopravní policie v rámci Vysočiny,“ doplnil David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Diskuze

Pandrhola - 29.01.2021 12:13:05
No jo hlavně že to máte na koho svést..ty silnice stojej za ***** od silnicaru ne od kamionů.. lepí to vteřinovým lepidlem a pak se diví že to nevydrží.
Fr_von_Dr - 30.01.2021 17:52:39
Od mezinárodní přepravy to není - řidiči by si to nedovolili ya hranicema. Vnitrostátní nákladní auta nejvíc poškozují silnice(mix s betonem, kamení, písek a pod.)!

Opilý cizinec v kamionu boural a od nehody ujel. Dočkal se rychlého vyhoštění

Polský řidič měl více než tři promile. Opil se ještě před začátkem cesty, tedy ve své domovině
20.10.2020 11:39
|
2
Reklama

Kamiony při nehodě slisovaly dodávku na placku šrotu. Nikdo nechápe, jak to řidič přežil

Vážná nehoda se stala ve Velké Británii. Řidič dodávky měl jen lehčí zranění
07.10.2020 07:47
|
10

Ze záznamu hasičů a jejich práce u nehody kamionu na D2 mrazí. Zasahovali celých devět hodin

Kamera umístěná na helmě jednoho z hasičů ukazuje zásah do každého detailu
02.10.2020 08:10
|
5

Řidiči často jezdí bez dálničních známek. Neuvědomují si, že jejich kontrola je jednodušší než dříve

Zatímco dříve museli celníci a policisté známky kontrolovat s dalekohledem, teď stačí počítač
27.01.2022 18:24
|
7

Víc dodávek ve městech a méně zbytečných cest. Pandemie změnila naše řidičské návyky

I přes koronavirové restrikce narostla hustota dopravy. Nejvytíženější je hlavně dálnice D1
27.01.2022 07:39
|
2
Reklama

Zimní nehoda na letních gumách se někdy prodraží. Pojišťovny mohou peníze vymáhat zpět

Viníkovi se ale musí prokázat přímá souvislost letního obutí s dopravní nehodou
25.01.2022 07:34
|
0

Nehody pod vlivem alkoholu pojišťovny nezaplatí. Existuje ale jedna výjimka

Opakovaně opilým řidičům mohou pojišťovny navíc vypovědět smlouvu. A nepomůže ani havarijní
24.01.2022 14:37
|
4
Reklama
Autosalon TV