Reklama
Řidičův chleba

Boříme mýty na silnicích: Absolutní přednost chodců je nesmysl, který už stál spoustu životů

Problém je hlavně v tom, že chodec nesmí do vozovky vstoupit jen tak. Byť je to na přechodu
Zdroj: tytozvladnes.cz

Často se v diskuzích setkáváme s názorem, že chodec má na přechodu absolutní přednost. Tento nesmírně nebezpečný mýtus vznikl v dobrém úmyslu v médiích v roce 2000, kdy byla schválena novela zákona o provozu na pozemních komunikacích s vyšší mírou přednosti chodců na přechodech. A řidiči se měli díky tomuto mýtu naučit dávat chodcům přednost. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hned v první rok platnosti nových pravidel, v roce 2001, vzrostla úmrtnost chodců na přechodech čtyřnásobně a dodnes se ani zdaleka nevrátila na úroveň z minulého tisíciletí.

Absolutní přednost chodců neexistuje. Ani na přechodech pro chodce. Fakt je, že řidič chodci musí umožnit bezpečně silnici přejít. Nicméně chodec musí s řidičem komunikovat a hlavně se ujistit, že může do vozovky bezpečně vstoupit. 

Povinnosti chodců jsou jednoduché

Obě skupiny účastníků provozu, tedy jak řidiči tak chodci, mají své povinnosti. Nejprve si vysvětlíme ty, které patří právě chodcům. V prvé řadě je nutné zdůraznit, že pokud má chodec 50 metrů kolem sebe možnost bezpečně přejít, tedy využít přechod pro chodce nebo třeba nadchod či podchod, musí jej použít. Zmatené přebíhání vozovky v místech k tomu neurčených je nesmírně nebezpečné. Pamatovat by si také měli to, že na přechodu se chodí vpravo. Zbytečné motání se pod nohy ostatním může přecházení zbytečně prodloužit.

Ještě před tím, než chodec vstoupí na přechod, a to i ve chvíli, kdy má zelenou, musí se důkladně přesvědčit, jestli opravdu může bezpečně přejít. Nesmí totiž ohrozit sebe nebo ostatní účastníky provozu a to včetně cyklistů. Dle zákona smí chodec do vozovky vstoupit jen ve chvíli, kdy s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

Další pravidlo chodců se zaměřuje hlavně na ohleduplnost mezi nimi a řidiči. Chodec by vždy měl navázat oční kontakt s řidičem, který se blíží k přechodu. Do vozovky by měl vstoupit až ve chvíli, kdy si je jistý, že jej řidič opravdu vidí. O slušném poděkování prostým mávnutím asi netřeba se více rozepisovat.

Situace, kdy přednost neexistuje

Chodci by měli vědět, že existují situace, kdy naopak oni musejí dát přednost. I na přechodech pro chodce. Dle zákona chodec nesmí vstoupit do silnice ve chvíli, kdy se k němu blíží vozidlo s právem přednosti v jízdě, tedy především složky IZS. Pokud už na přechodě je, musí jej takovým vozidlům neprodleně uvolnit. Chodci také nesmí na přechod vstoupit bezprostředně před blížícím se autem a samozřejmě musejí dát přednost tramvaji.
Reklama

I řidiči mají vůči chodcům povinnosti

Zákon o silničním provozu upravuje také povinnosti řidičů. Ti dle něj nesmí ohrozit nebo omezit chodce, kteří přechází po přechodu nebo to mají evidentně v plánu. V případě potřeby je povinen chodci umožnit přejít a také tedy před přechodem pro chodce zastavit. Řidič dále nesmí nijak ohrozit chodce při odbočování nebo při vjíždění na silnici nebo při otáčení a couvání.

Diskuze

Petr - 04.11.2020 10:25:59
Tady v ČR je oblíbené "Nikdo za nic nemůže a nikdo nic neví!" Co tak hnát novináře k zodpovědnosti za statisíce popletených seniorů,kteří vstupují před auta jako ovce hnané na smrt?
Bacil - 04.11.2020 11:11:43
Nejhorší jsou ti chodci co mají v uších sluchátka.

Vyvracíme řidičské mýty: Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu. Bývávalo, automatické jsou úsporné

Fakt je, že klimatizace spotřebu zvýší. Ale zanedbatelně, tedy podobně, jako otevřená okna
24.10.2020 08:36
|
8
Reklama

Řidičské mýty: Brzdná dráha se systémem ABS je kratší než bez něj. Ani náhodou, přesto pomáhá

Záleží na tom, na jakém povrchu řidič brzdí. Díky ABS je ale auto při prudkém brzdění ovladatelné
16.10.2020 08:11
|
4

Řidičské mýty: Mobil vyhodí čerpací stanici do povětří! Ne, důvod zákazu telefonování je přízemnější

Zakázaná je dokonce jakákoli manipulace s mobilními telefony. Důvodem ale není hrozba výbuchu
30.09.2020 06:51
|
24

Veřejná poprava supersportů. Bagry bez milosti sešrotovaly zabavené sporťáky za miliony

Některá auta byla do Filipín dovezená nelegálně, jiná byla zabavena za daňové podvody
20.06.2021 08:09
|
2

Řidič náklaďáku několikrát naboural do fabie před sebou. Z místa vážné nehody pak ujel

Osobní auto skončilo v příkopu na střeše se zraněným cestujícím. Po řidiči policie pátrá
17.06.2021 11:56
|
7
Reklama

Žena s mercedesem vjela v Lázních Bohdaneč na hřbitov. Popojížděla mezi hroby

Jejím chováním se nikdo nebude zabývat, žádná pokuta jí nehrozí
16.06.2021 08:00
|
4

Výsledek jízdy formule po Karlově mostě vypadá skvěle. Hvězdou videa je i Rytmus

Video společnosti Red Bull má kromě formule ukázat krásy Česka a Slovenska
15.06.2021 14:34
|
5
Reklama
Autosalon TV