Reklama
Řidičův chleba

Boříme mýty na silnicích: Absolutní přednost chodců je nesmysl, který už stál spoustu životů

Problém je hlavně v tom, že chodec nesmí do vozovky vstoupit jen tak. Byť je to na přechodu
Zdroj: tytozvladnes.cz

Často se v diskuzích setkáváme s názorem, že chodec má na přechodu absolutní přednost. Tento nesmírně nebezpečný mýtus vznikl v dobrém úmyslu v médiích v roce 2000, kdy byla schválena novela zákona o provozu na pozemních komunikacích s vyšší mírou přednosti chodců na přechodech. A řidiči se měli díky tomuto mýtu naučit dávat chodcům přednost. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hned v první rok platnosti nových pravidel, v roce 2001, vzrostla úmrtnost chodců na přechodech čtyřnásobně a dodnes se ani zdaleka nevrátila na úroveň z minulého tisíciletí.

Absolutní přednost chodců neexistuje. Ani na přechodech pro chodce. Fakt je, že řidič chodci musí umožnit bezpečně silnici přejít. Nicméně chodec musí s řidičem komunikovat a hlavně se ujistit, že může do vozovky bezpečně vstoupit. 

Povinnosti chodců jsou jednoduché

Obě skupiny účastníků provozu, tedy jak řidiči tak chodci, mají své povinnosti. Nejprve si vysvětlíme ty, které patří právě chodcům. V prvé řadě je nutné zdůraznit, že pokud má chodec 50 metrů kolem sebe možnost bezpečně přejít, tedy využít přechod pro chodce nebo třeba nadchod či podchod, musí jej použít. Zmatené přebíhání vozovky v místech k tomu neurčených je nesmírně nebezpečné. Pamatovat by si také měli to, že na přechodu se chodí vpravo. Zbytečné motání se pod nohy ostatním může přecházení zbytečně prodloužit.

Ještě před tím, než chodec vstoupí na přechod, a to i ve chvíli, kdy má zelenou, musí se důkladně přesvědčit, jestli opravdu může bezpečně přejít. Nesmí totiž ohrozit sebe nebo ostatní účastníky provozu a to včetně cyklistů. Dle zákona smí chodec do vozovky vstoupit jen ve chvíli, kdy s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

Další pravidlo chodců se zaměřuje hlavně na ohleduplnost mezi nimi a řidiči. Chodec by vždy měl navázat oční kontakt s řidičem, který se blíží k přechodu. Do vozovky by měl vstoupit až ve chvíli, kdy si je jistý, že jej řidič opravdu vidí. O slušném poděkování prostým mávnutím asi netřeba se více rozepisovat.

Situace, kdy přednost neexistuje

Chodci by měli vědět, že existují situace, kdy naopak oni musejí dát přednost. I na přechodech pro chodce. Dle zákona chodec nesmí vstoupit do silnice ve chvíli, kdy se k němu blíží vozidlo s právem přednosti v jízdě, tedy především složky IZS. Pokud už na přechodě je, musí jej takovým vozidlům neprodleně uvolnit. Chodci také nesmí na přechod vstoupit bezprostředně před blížícím se autem a samozřejmě musejí dát přednost tramvaji.
Reklama

I řidiči mají vůči chodcům povinnosti

Zákon o silničním provozu upravuje také povinnosti řidičů. Ti dle něj nesmí ohrozit nebo omezit chodce, kteří přechází po přechodu nebo to mají evidentně v plánu. V případě potřeby je povinen chodci umožnit přejít a také tedy před přechodem pro chodce zastavit. Řidič dále nesmí nijak ohrozit chodce při odbočování nebo při vjíždění na silnici nebo při otáčení a couvání.

Diskuze

Pavel - 10.11.2021 20:10:21
Text zákona v Česku i ve Švýcarsku je téměř stejný, ve Švýcarsku (vodil jsem děti do školy), ve 100 % (!) řidič před přechodem zpomalí a zastaví, u nás se řítí ve městě beztrestně 60 km/hod a pustí Vás tak 1 ze 3. O očním kontaktu se v zákoně nic nepíše.
Láďa - 15.03.2021 19:52:52
Před lety kdy to začalo od ledna, ještě v prosinci Ivan Břešťák na Nově tvrdil, že co je ta absolutní přednost chodců na přechodech stalo se tolik a tolik nehod.

Vyvracíme řidičské mýty: Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu. Bývávalo, automatické jsou úsporné

Fakt je, že klimatizace spotřebu zvýší. Ale zanedbatelně, tedy podobně, jako otevřená okna
24.10.2020 08:36
|
8
Reklama

Řidičské mýty: Brzdná dráha se systémem ABS je kratší než bez něj. Ani náhodou, přesto pomáhá

Záleží na tom, na jakém povrchu řidič brzdí. Díky ABS je ale auto při prudkém brzdění ovladatelné
16.10.2020 08:11
|
4

Řidičské mýty: Mobil vyhodí čerpací stanici do povětří! Ne, důvod zákazu telefonování je přízemnější

Zakázaná je dokonce jakákoli manipulace s mobilními telefony. Důvodem ale není hrozba výbuchu
30.09.2020 06:51
|
29

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV