Reklama
Řidičův chleba

Řidičské mýty: Mobil vyhodí čerpací stanici do povětří! Ne, důvod zákazu telefonování je přízemnější

Zakázaná je dokonce jakákoli manipulace s mobilními telefony. Důvodem ale není hrozba výbuchu
Zdroj: Adam Fišer

Mezi řidiči koluje celá řada mýtů. Některé mají reálný základ, jiné jsou jen báchorky, které se dědí z jedné generace řidičů na druhou. Rozhodli jsme se proto odstartovat seriál, během kterého vám jednou týdně představíme jeden mýtus a vysvětlíme, jestli je na něm něco pravdy nebo jde o čirý nesmysl. A chceme vás do tohoto projektu přibrat jako kolegy! Víte o nějakém mýtu nebo podle vás nesmyslu, jaký mezi řidiči koluje? Chtěli byste vědět, co je na něm pravdy? Dejte nám vědět a my se mu podíváme na zoubek.

Telefonování na čerpací stanici

Všichni víme, že telefonovat při tankování paliva je zakázané. Abychom byli úplně přesní, zakázána je jakákoliv manipulace s mobilními telefony. Traduje se, že je to z důvodu rizika požáru nebo výbuchu, kdy výpary z pohonných hmot mohou zareagovat s případným výbojem mobilu. Na internetu koluje na toto téma celá řada hoaxů, tedy na první pohled varovných zpráv, ale na ten druhý je patrné, že jsou to nesmysly.
Reklama

Je možný výbuch?

Jeden z hoaxů, který v různé formě a podobě koluje na internetu dle webu hoax.cz už od roku 2002, je ten, který tvrdí, že dle vyjádření firmy Shell může jen přítomnost mobilu u auta zapříčinit požár či výbuch. Píše se v něm mimo jiné: „Společnost Shell Oil vydala před nedávnem varování poté, co došlo ke třem případům, kdy mobilní telefony během tankování paliva do automobilu zapálily unikající výpary. V prvním případě byl telefon během tankování paliva umístěn na víku u kufru automobilu, zazvonil a následný požár zničil automobil i stojan benzínové pumpy. Ve druhém případě utrpěla jedna osoba těžké popáleniny v obličeji při vznícení výparů, ke kterým došlo, když tato osoba přijala hovor, zatímco tankovala pohonné hmoty do svého automobilu. A ve třetím případě utrpěla osoba popáleniny na stehně a slabinách při vznícení výparů, ke kterému došlo, když telefon, který měla tato osoba při tankování v kapse, zazvonil.“

Docela děsivá představa, co myslíte? Jenomže je to všechno trochu jinak. Jak upozorňují specialisté právě z webu hoax.cz, neexistuje jediný potvrzený případ, kdy by mobil zapříčinil cokoliv byť jen podobného. Ne snad, že během čerpání paliva požár nehrozí, ostatně, manipulujeme v tu chvíli s hořlavinou. Problém může být zapálená cigareta nebo statická elektřina. Ale stojany i samotné tankovací pistole jsou extrémně zabezpečeny, a pokud máte mobil v kapse a on zazvoní, výbuch opravdu nehrozí. Stejně tak, když jej máte u ucha. To ale neznamená, že bychom měli u čerpacích stanic telefonovat nebo odepisovat na zprávy. To v žádném případě! Důvod, proč je to zakázané, je logický a velmi prostý.
Reklama

Jde o bezpečnost provozu

Výše zmíněný hoax připisovaný společnosti Shell byl dávno vyvrácen. Shell nikdy takové zprávy nevydával a neví o tom, že by se podobná neštěstí na jejich čerpacích stanicích stala. Na svém webu ale vysvětluje, proč by lidé neměli během tankování nebo jen při vystoupení z auta směrem ke stojanu manipulovat s mobilem.

Stejně jako na silnicích, i u pump jde totiž o bezpečnost provozu. Prostor čerpací stanice je dle nařízení vlády označován jako prostor s možností výbuchu a na něm platí přísná pravidla. Více vysvětluje přímo text společnosti Shell: „Bezpečnost zákazníků a pracovníků čerpací stanice je pro společnost Shell zásadní, a proto je používání mobilního telefonu v prostoru s nebezpečím výbuchu zakázáno. Při telefonování či čtení zpráv se také snižuje pozornost vůči okolí, což představuje velké riziko úrazu v místě, kde se pohybují motorová vozidla.“

Ve zkratce řečeno, ten, kdo má mobil v ruce, nevnímá okolí a snadno tak může způsobit dopravní nehodu. A při té už by k výbuchu mohlo snadno dojít.

Diskuze

PICHAV - 30.09.2020 06:55:00
NEBAM NAZOR ALE PYSU I TAK HIHIHI
Pandrhola - 30.09.2020 08:39:14
Tohle je možná možné ale taky ne.spis napište o chování některé obsluhy na benzínce.viz čerpací stanice u dálnice na hradec.u mc donalds.prijede plný autobus a slečna dá před WC koště že je to zavřené.do té doby tam nebylo..byl jsem toho svědkem.

Na dálnicích jsou nejnebezpečnější řidiči náklaďáků a dodávek. Nejvíce ti ve středním věku

Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů náklaďáků a dodávek patří nevěnování se řízení
27.09.2020 19:55
|
16
Reklama

Dostala pokutu za bezpečnostní pás. Musela si ho zapnout a za chvíli jí při nehodě zachránil život

Policisté spolujezdkyni pokutovali v rámci bezpečnostní akce. Pokutu ale udělili spíše symbolickou
03.09.2020 07:47
|
4

Litr benzinu za méně než dvacet korun je málo reálný. Čerpací stanice by téměř nic nevydělaly

ČOI v době koronavirové neprovádí fyzické kontrolní odběry. Přesto má nástroje na kontrolu kvality
02.05.2020 07:53
|
13

Vyvracíme řidičské mýty: Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu. Bývávalo, automatické jsou úsporné

Fakt je, že klimatizace spotřebu zvýší. Ale zanedbatelně, tedy podobně, jako otevřená okna
24.10.2020 08:36
|
3

Velká česká města nezavedou parkování v zónách zdarma. Není žádný lockdown, zní od nich

Podle vedení Prahy je potřeba chránit rezidenty před nájezdem parkujících přespolních
23.10.2020 17:48
|
0
Reklama

Ford přiznává velké problémy s částečně elektrickou kugou. I v Česku nabízí zákazníkům kompenzace

Automobilka zakázala externí dobíjení, pozastavuje dodávky a auta svolává do servisů
23.10.2020 08:26
|
0

Autoškoly a prodejci aut musí kvůli koronaviru zavřít. Servisy zůstaly otevřené

Vládní nařízení je platné od 22.10. od půlnoci. Zatím není jasné, na jak dlouho
21.10.2020 17:27
|
4
Reklama
Autosalon TV