Reklama
Řidičův chleba

Řidičské mýty: Mobil vyhodí čerpací stanici do povětří! Ne, důvod zákazu telefonování je přízemnější

Zakázaná je dokonce jakákoli manipulace s mobilními telefony. Důvodem ale není hrozba výbuchu
Zdroj: Adam Fišer

Mezi řidiči koluje celá řada mýtů. Některé mají reálný základ, jiné jsou jen báchorky, které se dědí z jedné generace řidičů na druhou. Rozhodli jsme se proto odstartovat seriál, během kterého vám jednou týdně představíme jeden mýtus a vysvětlíme, jestli je na něm něco pravdy nebo jde o čirý nesmysl. A chceme vás do tohoto projektu přibrat jako kolegy! Víte o nějakém mýtu nebo podle vás nesmyslu, jaký mezi řidiči koluje? Chtěli byste vědět, co je na něm pravdy? Dejte nám vědět a my se mu podíváme na zoubek.

Telefonování na čerpací stanici

Všichni víme, že telefonovat při tankování paliva je zakázané. Abychom byli úplně přesní, zakázána je jakákoliv manipulace s mobilními telefony. Traduje se, že je to z důvodu rizika požáru nebo výbuchu, kdy výpary z pohonných hmot mohou zareagovat s případným výbojem mobilu. Na internetu koluje na toto téma celá řada hoaxů, tedy na první pohled varovných zpráv, ale na ten druhý je patrné, že jsou to nesmysly.
Reklama

Je možný výbuch?

Jeden z hoaxů, který v různé formě a podobě koluje na internetu dle webu hoax.cz už od roku 2002, je ten, který tvrdí, že dle vyjádření firmy Shell může jen přítomnost mobilu u auta zapříčinit požár či výbuch. Píše se v něm mimo jiné: „Společnost Shell Oil vydala před nedávnem varování poté, co došlo ke třem případům, kdy mobilní telefony během tankování paliva do automobilu zapálily unikající výpary. V prvním případě byl telefon během tankování paliva umístěn na víku u kufru automobilu, zazvonil a následný požár zničil automobil i stojan benzínové pumpy. Ve druhém případě utrpěla jedna osoba těžké popáleniny v obličeji při vznícení výparů, ke kterým došlo, když tato osoba přijala hovor, zatímco tankovala pohonné hmoty do svého automobilu. A ve třetím případě utrpěla osoba popáleniny na stehně a slabinách při vznícení výparů, ke kterému došlo, když telefon, který měla tato osoba při tankování v kapse, zazvonil.“

Docela děsivá představa, co myslíte? Jenomže je to všechno trochu jinak. Jak upozorňují specialisté právě z webu hoax.cz, neexistuje jediný potvrzený případ, kdy by mobil zapříčinil cokoliv byť jen podobného. Ne snad, že během čerpání paliva požár nehrozí, ostatně, manipulujeme v tu chvíli s hořlavinou. Problém může být zapálená cigareta nebo statická elektřina. Ale stojany i samotné tankovací pistole jsou extrémně zabezpečeny, a pokud máte mobil v kapse a on zazvoní, výbuch opravdu nehrozí. Stejně tak, když jej máte u ucha. To ale neznamená, že bychom měli u čerpacích stanic telefonovat nebo odepisovat na zprávy. To v žádném případě! Důvod, proč je to zakázané, je logický a velmi prostý.
Reklama

Jde o bezpečnost provozu

Výše zmíněný hoax připisovaný společnosti Shell byl dávno vyvrácen. Shell nikdy takové zprávy nevydával a neví o tom, že by se podobná neštěstí na jejich čerpacích stanicích stala. Na svém webu ale vysvětluje, proč by lidé neměli během tankování nebo jen při vystoupení z auta směrem ke stojanu manipulovat s mobilem.

Stejně jako na silnicích, i u pump jde totiž o bezpečnost provozu. Prostor čerpací stanice je dle nařízení vlády označován jako prostor s možností výbuchu a na něm platí přísná pravidla. Více vysvětluje přímo text společnosti Shell: „Bezpečnost zákazníků a pracovníků čerpací stanice je pro společnost Shell zásadní, a proto je používání mobilního telefonu v prostoru s nebezpečím výbuchu zakázáno. Při telefonování či čtení zpráv se také snižuje pozornost vůči okolí, což představuje velké riziko úrazu v místě, kde se pohybují motorová vozidla.“

Ve zkratce řečeno, ten, kdo má mobil v ruce, nevnímá okolí a snadno tak může způsobit dopravní nehodu. A při té už by k výbuchu mohlo snadno dojít.

Diskuze

Jiří Hovad - 12.02.2022 16:31:08
Pan Fišer by si měl zjistit jak je tedy možné platit u stajonů přez QR kód, který je přímo u tojanu. Proč píšete pane Fišer takové bludy?????
Ondra - 11.02.2022 15:17:35
Autor článku šíří vlastní doměnky(=nesmysly). EX prostředí (explosive) má (nikoliv nařízením vlády) jasná, mezinárodními normami daná pravidla. Mezi nimi jsou i zakázaná radiofrekvenční zařízení (i mobily), přestože jasně větší riziko je zmíněné hulení..

Na dálnicích jsou nejnebezpečnější řidiči náklaďáků a dodávek. Nejvíce ti ve středním věku

Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů náklaďáků a dodávek patří nevěnování se řízení
27.09.2020 19:55
|
14
Reklama

Dostala pokutu za bezpečnostní pás. Musela si ho zapnout a za chvíli jí při nehodě zachránil život

Policisté spolujezdkyni pokutovali v rámci bezpečnostní akce. Pokutu ale udělili spíše symbolickou
03.09.2020 07:47
|
5

Litr benzinu za méně než dvacet korun je málo reálný. Čerpací stanice by téměř nic nevydělaly

ČOI v době koronavirové neprovádí fyzické kontrolní odběry. Přesto má nástroje na kontrolu kvality
02.05.2020 07:53
|
13

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama
Autosalon TV