Reklama
Řidičův chleba

Řidič usnul a sestřelil benzinku i auta stojící u ní. Jednoho ze zákazníků minul jen o vlásek

Jako zázrakem se nikomu nestalo nic vážného. Škoda je předběžně odhadnuta na 300 000 Kč
Zdroj: Policie ČR
Řidič zdemoloval vše, co mu stálo v cestě. 

Počet dopravních nehod způsobených únavou řidiče za posledních několik let výrazně vzrostl. Přitom příčina je stále stejná, šoféři často přeceňují své síly. Následky takových nehod ale mohou být fatální a přitom stačí na pár desítek minut zastavit a odpočinout si. To měl jistě udělat i řidič, který u Brna usnul za volantem a v plné rychlosti najel do čerpací stanice, u jejíchž stojanů stálo několik aut.

Zákazník unikl jen o centimetry

Nehoda se stala v sobotu 12. záři na silnici vedoucí mezi Mikulovem a Brnem. Právě v důsledku únavy a mikrospánku řidič ztratil kontrolu nad svou Škodou Fabií a v plné rychlosti vyletěl ze silnice a přistál až na blízké čerpací stanici. Tam naboural jak do stojících aut, tak do stojanů. Vše, co mu stálo v cestě, zničil. Zní to až neuvěřitelně, ale při nehodě se nikomu nestalo nic vážného. Do nemocnice byli s lehkými zraněními odvezeni čtyři lidé z fabie. Pro jistotu a jen na preventivní vyšetření bylo k lékaři odvezeno i dvouleté dítě, které sedělo v jednom z nabouraných aut.

Policisté na místě zjistili, že řidič nebyl pod vlivem drog ani alkoholu. Za vše opravdu mohl jen ten mikrospánek. Předběžná škoda byla odhadnuta na asi 300 000 Kč.
Reklama

Únava jako nebezpečný zabiják

Podle specialistů způsobí unavení řidiči ročně asi tisícovku dopravních nehod, tedy asi pětinu všech havárií. A jejich počet neustále roste. Zatímco v roce 2009 činil jejich celkový počet 610, v roce 2019 už to bylo 1 105. V loňském roce pak při nehodách způsobených únavou či fyzickou indispozicí zemřelo 16 lidí.

Řidiči v autech často tráví i dlouhé hodiny a únavu podceňují. Často přitom stačí jen málo, aby se probrali a nedostali se tak do podobných potíží, jako řidič z Brna. Nejlepší je prevence, tedy předcházení vzniku únavy. K tomu pomůžou časté přestávky, protažení na parkovišti a také dostatečný pitný režim. Právě dehydratace, kterou řidič ani nemusí vnímat, může způsobit to, že pak dělá až dvojnásobné množství chyb a v některých případech se dá přirovnat k opilosti.

„Chování unaveného řidiče se dá přirovnat k řízení pod vlivem alkoholu. Posadí-li se tedy za volant unavený nebo vyčerpaný řidič, je jeho počínání stejně nezodpovědné, jako kdyby sedal za volant opilý. Mikrospánek jako důsledek únavy má na svědomí téměř pětinu dopravních nehod, které mnohdy bohužel končí fatálními následky,“ zdůrazňuje Lukáš Hutta z Asociace Záchranný kruh.
Zdroj: Besip/tytozvladnes.cz
Únava za volantem je velmi nebezpečná.

Káva není vždy kamarád

Když jsme unavení, většina si jako první vzpomene na kávu. Problém ale je, že její větší množství může mít na některé naopak utlumující účinky. Problémové je i pití nápojů s kolovou příchutí nebo s vysokým obsahem cukru. Důvod vysvětluje Matěj Murín, zástupce výrobce energetických nápojů: „Při testování nápojů jsme zjistili, že velké množství cukru a kofeinu najednou může sice rychle nakopnout, následně však způsobí také rychlý energetický propad, který může být při jízdě autem i nebezpečný. Důležité je postupné uvolňování kofeinu a nižší množství cukru, což nezpůsobí náhlé výkyvy energie a nálady.“

Spíše než kofein a cukr je dobré při únavě za volant prostě nesedat a když už únava přijde během cesty, najděte si čas na přestávku. To doporučuje i vrchní komisařka Policie ČR Hana Rubášová: „Doporučujeme řidičům, aby svou cestu řádně naplánovali a během jízdy dělali přestávky. Důležité je nepřeceňovat své síly a dbát pitného režimu.“

Diskuze

PICHAV - 16.09.2020 12:46:36
TYHLE JATKA BY MELI PROZIT VSICHNI !!!! PETROLEJARI !!!!! ABY JIM DOSLO !!!! JAKA JE SPRAVNA CESTA !!!!! NEZ ZROUT 66 LITRU !!!!! A PRESTALI MINUSOVAT ZE ZAVISTI MAJITELE ELMOBILU !!!!! SVE PORSCHE TAYCAN PRINABIJU ZA 15MIN A RELAXUJU U MUZIKY Z BURMESTRU
Pandrhola - 16.09.2020 13:39:21
No pěkný,mohlo to dopadnout mnohem hůř, třeba kdyby ta fabie začala hořet.byt posádkou,jdu zapálit svíčku do kostela.

Důchodkyně neměla co dělat za volantem. U Plzně zranila člověka a od nehody ujela

Trefila frézu, kterou odhodila na pracovníka údržby silnic. Prý si myslela, že to byl jen kus betonu
04.09.2020 12:41
|
2
Reklama

Zákazníci mají jasno. Víc než stočeného tachometru se bojí dobře zamaskované starší nehody

Průzkum společnosti CEBIA odhalil motivaci kupujících nechat si profesionálně prověřovat ojetinu
17.08.2020 13:35
|
3

Drsná nehoda u Kladna. Řidič s mazdou vyletěl do vzduchu a po saltu přistál střechou na střeše fabie

Řidič škodovky naštěstí utrpěl jen lehká zranění. Posádka mazdy je na tom mnohem hůř
14.08.2020 11:01
|
0

Přebíhala v Brně na červenou před autem, a ještě byla nemravná. Nevšimla si, že vůz je policejní

Pokuta jí neminula, i když tvrdila, že má špatný den, V Německu by dopadla mnohem, mnohem hůře
26.11.2020 19:20
|
0

Nové elektronické dálniční známky mohou být pastí. Překlep při zadání RZ je může znehodnotit

Elektronické kupóny zvýhodňují elektromobily. Za některé se nebude platit ani koruna
26.11.2020 15:09
|
0
Reklama

Video: Bizarní příběh o BMW uvíznutém v Praze v parku na schodech má ještě bizarnější pokračování

Policie zveřejnila záběry jízdy v protisměru i rozhovor s mužem s klíčky, který tvrdí, že neřídil
24.11.2020 20:16
|
3

Žhnoucí trosky Tesly zapálily po nehodě dům. Zfetovaný řidič se ale nevzňal, a dokonce z místa utekl

Silničnímu delikventovi se podařilo žhavými úlomky baterií zapálit skoro celou čtvrť
24.11.2020 15:26
|
5
Reklama
Autosalon TV