Reklama
Ojetiny

Zákazníci mají jasno. Víc než stočeného tachometru se bojí dobře zamaskované starší nehody

Průzkum společnosti CEBIA odhalil motivaci kupujících nechat si profesionálně prověřovat ojetinu
Zdroj: Týdeník Policie

Koupě ojetého vozu s sebou přináší řadu rizik, není proto divu, že v mnohých zákaznících vzbuzuje výběr a následné zakoupení vozu nejrůznější obavy, které je často vedou k tomu, aby si ověřili historii vozidla. Hlavním důvodem k prověření auta profesionály však nejsou stočené tachometry, jak by se dalo očekávat, ale případné zatajené havárie. 

Radši stočenku než bouračku

V dotazníkovém průzkumu mezi třemi stovkami lidí prověřujících ojeté auto společnosti Cebia uvedlo 41 % respondentů, že tak činí zejména kvůli tomu, zda vůz, o který mají zájem, neprodělal havárii. Podíl ojetých aut v inzerci, u nichž je uveden nehavarovaný stav přitom dosahuje dlouhodobě bez pár desetin 100 %. Tady něco nehraje, nemyslíte?

„V letošních prvních šesti měsících činil podíl nehavarovaných aut na velkých inzertních portálech 99,4 %, což podle dat pojišťoven a servisů není možné,“ říká Martin Pajer, ředitel Cebie.  „Ve skutečnosti má škodní událost zhruba čtvrtina pětiletých aut. V případě desetiletých aut jsou to zhruba tři pětiny. Může jít jak o menší poškození, například výměnu nárazníku, tak o velkou havárii,“ upozorňuje Pajer.

Je však nutné dodat, že ne vždy prodávající o havárii ví a ne vždy se tedy jedná o úmyslné zatajení. Lidé by si však měli dávat pozor na to, od koho auto kupují. „Podle našich zkušeností hrozí větší riziko zatajených havárií při koupi vozu od fyzické osoby, neboť autobazary u vozidel často prověřují jejich historii.

To potvrzuje  Petr Přikryl, předseda Asociace autobazarů APPAA: "U autobazarů, které prověřují vykupované vozy ve všech dostupných databázích by se nemělo stát, že nebudou vědět o větší havárii na vozidle. Problémem ale zůstávají opravy po poškozeních typických pro městský provoz, tedy například výměna nárazníku, blatníku nebo třeba promáčklých dveří z drobné nehody na parkovišti supermarketu."
 
Reklama

Kilometry až na druhém místě

Druhým hlavním důvodem, proč si lidé prověřují historii ojetého vozu před tím, než podepíšou kupní smlouvu, je obava ze stočeného tachometru. Uvedlo to 27 % dotázaných. Dále se lidé strachují, aby si nekoupili kradené auto (14 %) či auto, které bude vykazovat poruchy (13 %). Zbytek lidí si chce především prověřit, zda se vůz neprodává za neadekvátně vysokou cenu.

Zájem o prověření historie ojetých vozidel roste navzdory celkově menším prodejům. „Navzdory koronavirovým opatřením a omezením prodeje vozů se v letošních prvních šesti měsících meziročně zvýšil počet prověření o 13 %, v porovnání se stejným obdobím roku 2018 dokonce o 56 %. Kvůli nejisté či zhoršené finanční situaci řady lidí roste zájem o starší a levnější vozy. U těch je přitom větší pravděpodobnost, že nejsou ve stavu, jaký uvádí prodejce", uzavírá Martin Pajer.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 17.08.2020 18:19:24
OMYL !!!! 99,99% ZAKAZNIKU MA ZATAZENO U RUCNI BRZDU MOZKU !!!!! NEMOHOU SE ODBRZDIT A KOUPIT ZCELA NOVOU KARU A ROVNOU EMOBIL !!!!! JIT DO STARE A JESTE OPRAVOVANE SUNKY TO JE JAK UCHYLKA !!! JIT DO STARE PANNY !!! NIKDY NEVITE !!! TREBA MA BLANU SESITOU
Pandrhola - 17.08.2020 18:22:28
A kdo z těch lidí co nemají na nové auto si to ojeté nechají prověřit v servisu?a pokud je ten autoservis rovnou v místě toho autobazaru,tak je jasné že to bude v pořádku.vetsinou to zjistí až po čase když na tom autě dělají opravu.

Jakmile český zákazník ucítí slevu, přivře oko i nad stočeným tachometrem, dokazuje průzkum

Tři pětiny kupujících si při výhodnější ceně dají líbit i o 50 000 km omlazenou ojetinu
30.07.2020 09:20
|
4
Reklama

Až 70 000 ojetin ročně se prodává s nepravdivým údajem o zemi původu. Místo Česka je to třeba Omán

Částka, o kterou se díky zatajení skutečné země původu zvýší cena vozidla, se šplhá do desetitisíců
07.07.2020 09:36
|
3

Poklady stodol a garáží: Osmdesátková Škoda Rapid jezdí líp, než si většina lidí myslí. Stojí jmění

Nástupce legendárního erka těsně přežil i sametovou revoluci. Završil výrobu aut se zadním pohonem
19.09.2020 09:16
|
13

Nový Hyundai Tucson vypadá jako z jiného světa. Bude se i nadále vyrábět v Nošovicích

Oblíbené SUV se chystá zatnout tipec konkurenci a podle všeho k tomu má velmi dobré předpoklady
15.09.2020 10:39
|
0
Reklama

Nový Rolls-Royce Ghost už nemá ducha z BMW. Je to spíš menší dvojče královského Phantomu

Druhá generace "baby Rollsu" si zakladá na autenticitě. S předchůdcem sdílí jen sošku a deštník
15.09.2020 07:33
|
0

Modernizované malé SUV Hyundai Kona dostalo sportovně laděnou verzi. Elektřina se páří s naftou

Kona je mezi konkurenty výjimečná možností pohonu všech kol. Diesel s mild-hybridem také nemá každý
11.09.2020 13:59
|
0
Reklama
Autosalon TV