Reklama
Řidičův chleba

10 rad, jak se popasovat s horkem a únavou za volantem

Řidič, který má nakročeno k mikrospánku, se chová, jako by měl v krvi promile alkoholu
Zdroj: Pexels.com

Asociace Záchranný kruh se rozhodla spustit kampaň s názvem Ty to zvládneš, aby upozornila na to, že řidiči často ignorují únavu za volantem. Podle ní až pětina řidičů klidně usedne za volant, i když cítí únavu, přičemž v případě profesionálů je to až 40 %.

Přitom unavený řidič, který má nakročeno k mikrospánku, se na silnici může chovat stejně, jako ten, který před jízdou požil alkohol. Únava za volantem se dokonce přirovnává k až jedné promile alkoholu v krvi! Velkým problémem je důsledek takové únavy, tedy mikrospánek, který může řidiče "vypnout" na 3 – 15 sekund. To může vést ke zbytečným a často fatálním dopravním nehodám.

„Unavený řidič má sníženou pozornost, pozdě reaguje a má také zhoršenou koordinaci pohybů. To vše může vést k tomu, že buď sám způsobí dopravní nehodu, nebo se mu nepodaří hrozící dopravní nehodu odvrátit,“ přibližuje Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje.


Reklama

Žvýkačky a hudba? Lepší je pauza a protažení

Okolo únavy za volantem panuje celá řada mýtů, které prý řidiče jistě proberou a dovolí mu pokračovat v jízdě. Někdo zmiňuje peprmintové žvýkačky, jiný hlasitou hudbu a další zase otevřené okénko. Podle odborníků ale tyto tipy většinou moc nefungují, a když, tak velmi krátce. Většinou jde jen o několikaminutové odložení mikrospánku. Co tedy dělat, pokud vás za volantem přepadne únava?

1/ Pokud to jde, co nejrychleji zastavte. I krátké protažení na čerpací stanici nebo odpočívadle vás může spolehlivě probrat. Ideální je, zastavovat každé zhruba dvě hodiny, projít se, pořádně se vydýchat a protáhnout se. V případě zastávky pro odpočinek volte místa, kde je stín. Pokud zastavíte na přímém slunci, jen své tělo více zatížíte.

2/ Zvlášť v úmorných vedrech cestu předem plánujte a počítejte s rezervou. Řízení by nemělo být lítým bojem s časem a už vůbec ne s únavou.

3/ Pokud je únava opravdu citelná, odborníci doporučují si během takové přestávky na hodinu zdřímnout. Někomu pomůže i pár minut spánku.

Klimatizace: dobrý sluha, ale špatný pán

4/Současné vysoké teploty prohlubují únavu za volantem. Můžete být vyspalí a odpočatí, ale horko dokáže lidský organismus velmi rychle vyčerpat. Dodržujte pitný režim. Káva a energetické nápoje mohou krátce pomoci, ale jakmile kofein přestane působit, udeří únava ještě více a rychleji. Zdravějším řešením je čistá, nebo lehce ochucená voda. 

5/Volte takovou potravu, kterou vaše tělo lehce a rychle zpracuje. Ideálně ovoce s "rychlými cukry". V menších porcích a častěji. Rozhodně neunavujte organismus červeným masem, tučnými nebo smaženými pokrmy. Salát vás udrží rozhodně více svěží, než svíčková se šesti.

6/Klimatizace je dobrý sluha, ale špatný pán. Při extrémních teplotách není dobré ji nastavit na 18 stupňů. Nejen, že vás rychle začne bolet hlava, ale teplotní šok může spustit celou řadu zdravotních obtíží. Odborníci se většinou shodují, že ideální je mít klimatizaci natavenou na teplotu lehce převyšující 20 stupňů. V případě opravdu vysokých venkovních teplot se nebojte ani 25 stupňů. 

7/Ventilátory namířené na holou kůži mohou způsobit zatuhnutí svalů. Pokud si studený vzduch foukáte přímo do obličeje, vystavujete se riziku zánětu spojivek, rýmě nebo problémům se zuby. Velmi citlivé na změnu teplot jsou nervy, zvlášť v kombinaci s únavou hrozí například takzvaná paréza neboli obrna lícního nervu.

8/Do klimatizovaného auta se pořádně oblečte. Není nic horšího, než jít ze čtyřicetistupňové výhně do vychlazeného interiéru vozu zpocený v tílku, kraťasech a sandálech bez ponožek.
Reklama

Jak na vedro?

9/Pokud víte, že musíte za pár desítek minut odjet, je dobré v autě otevřít všechna okna a nechat ho vyvětrat. V interiéru může být i více než 70 stupňů a nastoupení do takové výhně může být pro tělo velmi stresující. Obzvlášť kardiaci a lidé s dýchacími obtížemi by si na to měli dát velký pozor. Současně už můžete nastartovat a nastavit klimatizaci. I prvních pár kilometrů cesty je dobré absolvovat s otevřenými okny a zároveň puštěnou klimatizací. Tělo se tak rychleji aklimatizuje.

10/Snažte se při zastávkách udržet interiér auta ve stínu. Stačí starý ručník umístěný přes přední okno nebo použití klasické sluneční clony, která na čerpacích stanicích nebo většině supermarketů stojí pár korun. Materiály v interiéru nebudou tak rozpálené a ten se tak rychleji vychladí.

Budeme rádi, když do diskuze napíšete své recepty proti únavě a na boj s horkem.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ford upozorňuje na rizika únavy za volantem

Při příležitosti světového dne spánku (pátek 15. března) upozornil Ford na rizika únavy za volantem za pomoci speciálního „spánkového obleku“.
15.03.2019 12:53
|
0
Reklama

Také chybujete při používání klimatizace?

Na klimatizaci v automobilu jsme si zcela určitě a rádi zvykli. Léto se pomalu chýlí ke konci a klimatizace určitě dostaly pořádně zabrat. Umíme je ale úplně správně používat? A po náročném létě nesmíme zapomenout také na jejich pravidelnou údržbu.
04.09.2018 06:21
|
0

Zažijte koupel v albánské pekelné díře s vodou o teplotě 10 stupňů

Prahnete po dokonalém osvěžení? Nebojíte se kvůli němu skočit do vodní propasti? Pak zamiřte k albánskému vodnímu divu jménem “Modré Oko”. Připraví vám nezapomenutelný zážitek. A co to vlastně je?
06.08.2018 16:00
|
0

Řidič felicie srazil 15letou dívku na přechodu a odjel. Náraz ji vymrštil do vzduchu

Policie po řidiči pátrala a díky svědkům už ví, kdo to byl. Hrozí mu pár let za mřížemi
26.11.2021 16:46
|
3

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
25.11.2021 12:42
|
12
Reklama

Kamioňák nepochopitelně předjížděl. Porušil, co mohl a v protisměru ohrozil řadu dalších řidičů

Řidič na místě zaplatil kauci 10 000 Kč. S největší pravděpodobností přijde o řidičák
24.11.2021 09:50
|
5

Kamionu za jízdy na dálnici explodovala pneumatika. Následný náraz do osobáku byl devastující

Neovladatelný náklaďák vymrštil osobní auto do vzduchu. Nehoda dálnici D52 zcela paralyzovala
23.11.2021 10:28
|
4
Reklama
Autosalon TV