Reklama
Řidičův chleba

Každý dvanáctý řidič hraje za volantem na mobilu hry. Z nepozornosti pak zabíjí

Řidiči, kteří za volantem používají mobil, si věří, že to zvládnou spolu s řízením
Zdroj: Dekra/nehodoutozacina.cz

Evropská rada bezpečnosti dopravy (ETSC) si mezi řidiči nechala zpracovat průzkum, který přinesl šokující výsledky. 8,2 % dotázaných řidičů se přiznalo, že během uplynulého roku pravidelně hrálo za volantem hry na svém chytrém telefonu. Přitom v roce 2017 to byly jen tři procenta. Průzkum se dále zaměřil na používání mobilů u cyklistů a na dopady takového jednání za volantem.

Jsou si jisti sami sebou

Specialisté na bezpečnost dopravy z ETSC zjistili, že řidiči, kteří si za volantem hrají s mobilním telefonem, a nejde vždy jen o hry, ale také o telefonování, obsluhu sociálních sítí nebo poslouchání hudby, všeobecně vnímají nízkou šanci na to, že budou u takového chování přistiženi. Respondenti průzkumu mají dle výsledků značnou důvěru ve vlastní schopnost používat mobilní telefon během řízení a nepovažují jej za příliš rizikové. S tím souvisí také omezená vymahatelnost tohoto přestupku, kdy řidič u něj musí být fyzicky přistižen.

Stejně jako v autě, i na kole používají mobil během jízdy hlavně mladí lidé. Výzkum dále potvrdil informaci, kterou jsme vám nedávno přinesli. Stále více se ukazuje, že nejnovější infotainmenty aut, které jsou schopny zrcadlit mobilní telefony, a jejich obsluha, zpomalují reakce řidiče ještě více než alkohol nebo marihuana.

V Česku nepozornost zabíjí

I v České republice se specialisté na bezpečnost a policisté věnují tématu používání mobilů za volantem. A výsledky našich studií jsou až děsivé. Jiří Zlý, ředitel dopravní policie řekl: „V uplynulém roce bylo na pozemních komunikacích v České republice evidováno 17 623 dopravních nehod, při kterých se řidiči plně nevěnovali řízení vozidla. V důsledku těchto nehod bylo usmrceno 60, těžce zraněno 190 a lehce zraněno 2 744 osob. Ke každé páté nehodě došlo právě v důsledku nevěnování se řízení. V loňském roce šlo s podílem 20,4 % suverénně o nejčastější příčinu.“
Reklama

Jeden pohled do mobilu je více než 10 metrů

Faktem je, že do pojmu nevěnování se řízení se dá schovat celá řada řidičských chyb. Pokud se ale zaměříme jen na mobily, pak zjistíme, že velký problém je dnešní uspěchaná doba. Tomáš Neřold, vedoucí Besipu k tomu řekl: „Řada řidičů si z automobilů dělá pojízdné kanceláře, aniž by si uvědomila možné následky takového chování. Jen pohled na displej telefonu znamená ztrátu pozornosti na 1 sekundu, což při rychlosti 50 km/h znamená ujetí 14 metrů."

Dále dodal: „Pokud řidič píše zprávu na dálnici, ujede při rychlosti 130 km/h vzdálenost 180 metrů, což odpovídá předjíždění 11 nákladních automobilů stojících v řadě za sebou. Pokud se pak jedná o fatální následky těchto nehod, většinou za tuto nepozornost řidiče zaplatí cenu nejvyšší ostatní účastníci silničního provozu. Například v uplynulém roce bylo z nepozornosti řidiče usmrceno 21 chodců (35 %) a 13 spolujezdců (21 %).“
Reklama

Až příliš mnoho informací

Znovu se dostáváme k tomu, že dnešní doba je extrémně uspěchaná a nacpaná informacemi, které každý z nás musí neustále vstřebávat a řešit. A právě tato hustota informací ovlivňuje schopnost řidiče reagovat, správně vyhodnocovat a rozhodovat. Když se k hovoru se spolujezdcem, plačícímu dítěti, případné svačince a zvonícímu telefonu přidá ještě nebezpečná nebo náročná dopravní situace, je to problém.

„Výsledky Hloubkové analýzy dopravních nehod v Česku dokládají, že nepozornost je příčinou nebo faktorem spolupůsobícím při vzniku dopravních nehod řidičů přibližně ve třetině případů. Jedním z nejčastějších důvodů je rozčlenění pozornosti řidiče na celou řadu činností. Například jde o používání mobilního telefonu, navigačního zařízení nebo jídlo a pití,“ říká Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Řidič nezvládl řízení a rozpůlil na Olomoucku svůj passat o strom. Jako zázrakem přežil

Zraněného šoféra, který jel na mokru nejspíš příliš rychle, museli z vraku vystříhávat hasiči
31.08.2020 16:08
|
4
Reklama

Drsná nehoda u Kladna. Řidič s mazdou vyletěl do vzduchu a po saltu přistál střechou na střeše fabie

Řidič škodovky naštěstí utrpěl jen lehká zranění. Posádka mazdy je na tom mnohem hůř
14.08.2020 11:01
|
0

Nepřipoutaný řidič při nehodě u Lázní Bělohrad vypadl z auta. Vezl s sebou dítě

Zraněného řidiče musel do nemocnice transportovat vrtulník. Nezletilý spolujezdec dopadl lépe
11.08.2020 21:25
|
1

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV