Reklama
Řidičův chleba

Nový bodový systém cílí na mladé řidiče. Seniorů se změny nijak nedotknou

Ministerstvo dopravy také přemýšlí nad tím, na jakých úsecích dálnic se bude jezdit až 140 km/h.
Zdroj: Pexels.com

Před několika dny schválila vláda novelu silničního zákona s výraznými změnami v bodovém systému. Ještě ji ale čeká projednání v parlamentu a prezidentský podpis. Novelizovaný předpis může přinést celou řadu změn, které se by se dotkly všech řidičů. Nejvýrazněji však těch, kteří mají čerstvý řidičák. Naopak seniorů, tedy další rizikové skupiny řidičů, se změny nedotknou. Mimo to ministerstvo dopravy pracuje na vytipování dálničních úseků, kde by se dalo jezdit až 140 km/h.
Reklama

Nedokonalé řešení

Už jsme informovali o tom, že prvořidiči budou mít první dva roky k dispozici pouze šestibodové řidičské konto. Přišel nám do redakce dotaz, který se ptá, jak to bude vypadat, když si takový řidič po získání průkazu nějakou dobu nesedne za volant. Třeba jen proto, že nemá auto. Logicky si takový řidič odbude dobu se sníženým počtem bodů mimo silnice. Takzvaná zkušební doba se mu ale v takovém případě posouvat nijak nebude.

Tomáš Lukašík, tiskový mluvčí ministerstva dopravy nám k tomu řekl: „Návrh je postaven tak, že řidič, který získá řidičské oprávnění, má automaticky sníženou šestibodovou hranici nezávisle na tom, kolik najezdí během té doby kilometrů či zda vlastní auto. K žádnému odkladu nedochází. Předpokládáme, že takový počet začínajících řidičů, kteří by kvůli obavě ze ztráty řidičského oprávnění raději neřídili, je naprosto minimální.“
Reklama

Seniorům stačí lékařská prohlídka

Je to zhruba rok, kdy si začalo ministerstvo dopravy více všímat seniorů na silnicích. Ne snad, že by senioři výrazně často telefonovali za volantem, překračovali povolenou rychlost nebo nevhodně předjížděli, což jsou nejčastější přestupky u mladších řidičů, ale bývají za volantem zmatení a tak i nebezpeční pro své okolí. Jen za poslední dobu jsme informovali o několika vážných nehodách seniorů. Častěji se také z nepozornosti dostávají na dálnice do protisměru. Z uvažovaného zpřísnění předpisů pro starší řidiče ale nakonec sešlo.

Právě tohoto tématu se týkal další dotaz z řad čtenářů, který se ptal, jestli náhodou není v plánu i seniorům snížit bodové konto. Tomáš Lukašík k tomu řekl následující: „Novela zákona nepočítá se snižováním bodové hranice pro seniory. Pro tuto skupinu řidičů je klíčová stávající úprava, která zahrnuje pravidelné zdravotní prohlídky při dovršení 65 let věku, 68 let a následně každé dva roky.“
Reklama

Kde se bude jezdit rychleji?

Návrh na lokální zvýšení maximální povolené rychlosti na některých úsecích dálnic v Česku vyvolal velkou debatu. Doposud ale nebylo jasné, na jakých místech k takovému uvolnění rychlosti vůbec dojde. Vybrané úseky musí být dle ministerstva dopravy hlavně bezpečné.

„Motivem úvah o zvýšení rychlosti na některých úsecích na 140 km/h je zlepšení komfortu pro uživatele dálnic, efektivní využití nových dálničních úseků či plynulost provozu. Pokud bude zákon v této podobě schválen, pak vytipujeme konkrétní úseky, kde by bylo možné zvýšení rychlosti vyzkoušet. Typově se tato diskuse týká úseků dálnic, které jsou rovné, a zvýšení rychlosti nebude mít vliv na bezpečnost provozu,“ uvedl Tomáš Lukašík.

Diskuze

Pandrhola - 29.08.2020 12:05:21
Opět zajímavé.takze mladý řidič si udělá papíry a pak z obavy že o ně přijde tak si ještě dva roky počká.nebo jak to mám chápat??jak řekl Felix Holzmann... buď jsem blbej já,nebo ona....
PICHAV - 29.08.2020 13:54:11
NEJVIC SKOD NADELAJI !!!!! ZVLCILI SENIORI !!!!! COZ JSOU SKORO VSICHNI CO JESTE MUZOU !!!!! A MUSI SI UZIT A PRIPADNY TREST JE MIMO JEJICH BIOHODINY !!!! A DETI !!!!! CO JESTE NESMI !!!! ALE MUZOU PROTOZE JSOU BEZTRESTNY !!!!! TAKY !!!! NA TYTO POZOR !!!

Senior nezvládl couvání a skončil v bahnitém rybníce. Pomoc mu zavolal někdo shůry

Neidentifikované volání o pomoc slyšel muž, který starého pána s chladnou hlavou vytáhl na břeh
12.07.2020 07:25
|
0
Reklama

Jen polovina českých řidičů ví, co je potřeba k výměně kola. Většina mladých a Pražáků to nezvládne

Ženy poruchu řeší voláním o pomoc. Šoféři všech věkových kategorií zapomínají na asistenční služby
20.06.2020 07:57
|
22
Reklama

Mladý řidič čelně naboural do zdi. Záchranáře zavolalo auto a zřejmě mu zachránilo život

Automaticky se aktivoval systém eCall. Škoda kvůli němu svolávala kamiqy do servisů, zde fungoval
15.05.2020 11:10
|
6

BESIP přišel s nápadem, který by seniorům nedovoloval využívat některé silnice. Pak zařadil zpátečku

Stát versus staří řidiči: Chce jim pomoci, nebo je omezit? Roste u nich počet vážných nehod
18.09.2019 08:29
|
8

Řidič kvůli své neschopnosti zbrzdil policisty při honičce za pachatelem. Udělal všechno špatně

Zákon přitom všem řidičům nařizuje, aby umožnili průjezd všem složkám IZS, které jedou k případu
28.01.2021 14:57
|
0

Se zadokolkou na sněhu policejní hlídce nezmizel. Ohrozil několik lidí včetně malých dětí

Ujížděl kvůli zákazu řízení. Za maření mu hrozí několikaletý pobyt za mřížemi
26.01.2021 14:10
|
10
Reklama

Padesát odstínů šedi a nudy. Čeští řidiči nejčastěji kupují bílá a šedá auta

Některé automobilky už veselé a výrazné barvy ani nenabízejí. Jiné za tučný příplatek
26.01.2021 07:12
|
3

Řidička v Chudenicích měla šokující zážitek. Na čelní sklo jejího renaultu přistál opilý popelář

Při dopadu se zranil a auto poškodil. Dostal pokutu a může se stát, že přijde o práci
23.01.2021 07:24
|
2
Reklama
Autosalon TV