Reklama
Řidičův chleba

Jen polovina českých řidičů ví, co je potřeba k výměně kola. Většina mladých a Pražáků to nezvládne

Ženy poruchu řeší voláním o pomoc. Šoféři všech věkových kategorií zapomínají na asistenční služby
Zdroj: flickr.com

Pojišťovna ČSOB si nechala zpracovat průzkum, který se zaměřil na to, jak jsou řidiči schopni si poradit s defektem, nebo malou poruchou. Ukázalo se, že velké problémy mívají ženy, ale nakonec i zkušení řidiči. Ti nejčastěji neřeší, jestli vůbec mají v autě alespoň nějaké nářadí a pojem rezerva jim je často cizí. Většina řidičů pak vůbec neví, že má v rámci povinného ručení k dispozici asistenční službu, která umí většinu potíží rychle vyřešit.

Čtyři druhy řidičů

Pojišťovna na základě výsledků svého průzkumu rozdělila řidiče do čtyř kategorií – sváteční řidič, řidič matador, veterán silnic a zajíc za volantem. Každá ze skupin má svého typického představitele. Svátečním řidičem tak nejčastěji bývá žena z většího města, která řídí málo. Vůbec často neví, jestli má v autě rezervu nebo sadu na opravu pneumatiky a v 80 % případů si neumí vyměnit kolo. Navíc neví, že existují asistenční služby a k případnému problému volá partnera nebo jiného příbuzného.

Matadoři silnic jsou nejčastěji muži mezi 30 a 50 lety, kteří si zvládají vyměnit píchlé kolo a obvykle zvládnou vyřešit i menší poruchu. Naopak ale neví, s čím a jestli vůbec jim může pomoci asistenční služba. Veteráni silnic jsou muži i ženy nad 50 let, kteří za volantem tráví hodně času, ale často vůbec netuší, jestli mají v autě rezervu nebo základní nářadí. Naopak ale ví, že defekt nebo poruchu za ně umí vyřešit asistence. Nejhůře pak v průzkumu dopadla skupina mladých řidičů, kteří moc neřídí a řidičák mají chvíli. To si s defektem poradit neumí, neví, jak opravit i malou poruchu a na pomoc nejčastěji volají rodiče.

Ach, ty ženy

Průzkum také ukázal, že 4 z 10 pražských řidiček nemají náhradní kolo nebo si tím nejsou jisté. 71 % žen při závadě zavolá partnera nebo rodiče, ale jen každá druhá zavolá svoji asistenční službu. Celkově ale nemá rezervu 10 % lidí, dalších 5 % pak neví. S defektem pneumatiky si umí Pražáci poradit hůře než ostatní a správné nářadí by k výměně kola použila jen třetina řidičů do 26 let a jen 24 % mladých žen.

Rezerva je přitom až na výjimečné případy součástí povinné výbavy. „Pokud nemáte sadu pro opravu defektu bez sundání kola nebo pneumatiky, které umožňují nouzové dojetí do servisu i s defektem, je vaší povinností mít buď rezervu v autě, nebo sjednanou asistenční službu, která za vás výměnu kola vyřeší,“ připomíná Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.
Reklama

Pro mladé je oprava problém

Mladí řidiči, tedy ti, kteří se s řidičským průkazem ještě příliš nesžili, si často neporadí si ani s nejmenšími opravami. Jen 33 % z nich například ví, jaké nářadí se používá pro výměnu kola, u žen do 26 let je to dokonce méně než jedna čtvrtina. Jen 4 z 10 mladých řidičů ale tuší, s čím vším jim může asistenční služba pomoci, takže se častěji obrací na svoje rodiče. 10 % mladých mužů by pak dokonce při poruše zavolalo rovnou hasiče.

Diskuze

Pandrhola - 20.06.2020 08:21:21
To má naučit autoškola.je smutné že berou takový prachy za kurs a někteří nic neumí stejně.na vojně se ptali jednoho jaké máme druhy značek.a on odpověděl-plechovy a dřevěný...to je pak těžké no.
Vencl - 20.06.2020 15:10:52
Čemu se kdo diví ? Dnes autoškoly seberou jenom prachy a základní věci nové řidiče nenaučí. Proč u osobních vozidel nejsou praktické zkoušky tak jak to bylo ? Každý uchazeč by měl dělat zkoušky z výměny kola, žárovky, pojistky !!!

Cestovní pojištění vybírejte pečlivěji. V některých zemích nemusí platit, nebo nepokrývá covid-19

Direct má epidemie ve výlukách. Jiné pojišťovny škody kvůli koronaviru v "zelených" zemích nahradí
16.06.2020 09:09
|
4
Reklama

Mladému řidiči se splašil skútr pod zadkem. Naboural do auta městské policie

Stroj i jeho dost vyděšený řidič zůstali ležet v tramvajovém pásu. Naštěstí se nic vážného nestalo
03.06.2020 19:51
|
1

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
4

Liberecká policie odhaluje přestupky z tajného autobusu. Z něj je totiž vidět i do kabin kamiónů

Důvodem pro policejní akci byl ukončený nouzový stav a návrat většího množství řidičů na silnice
16.04.2021 14:26
|
0

Těhotné za volant smí, ale pouze připoutané, byť trochu jinak. Airbagy miminku neublíží

V posledních měsících těhotenství je vhodné řídit s doprovodem
15.04.2021 19:05
|
0
Reklama

Ukradl Lamborghini za miliony, neměl na benzin, tak ujel od pumpy. Je v hledáčku policie

Řidič supersportu natankoval, odskočil si na toaletu a pak v mžiku a bez zaplacení odjel
15.04.2021 12:28
|
2

Poslanci schválili povinný odstup aut od cyklistů při předjíždění - 1,5 m. Plná čára nebude zeď

Cyklisté nemusejí použít cyklostezku, i když vede hned vedle silnice. Mají na rozdíl od aut na výběr
14.04.2021 14:45
|
103
Reklama
Autosalon TV