Reklama
Řidičův chleba

Mladí řidiči i senioři mají dražší povinné ručení. Nejméně platí šoféři středního věku z malých obcí

Dvacetiletý řidič zaplatí dvakrát tolik co senior. Cenu určuje i bydliště nebo nehodovost
Zdroj: Newsroom Europ Assistance

Senioři a mladí nezkušení řidiči jsou skupinami, které na silnicích nejčastěji bourají. I proto pojišťovny při výpočtu ceny povinného ručení neměří všem řidičům stejným metrem. Z jejich pohledu jsou nejrizikovější skupinou řidičů mladí do 25 let s trvalým pobytem v Praze, kteří už mají za sebou dopravní nehodu.

„První roky za volantem sbírají začínající řidiči zkušenosti a s řadou situací se setkávají úplně poprvé. Obecně mladí lidé více riskují a nemusejí domyslet možné následky, což se negativně promítá do nehodovosti. S oblibou si také častěji pořizují nebo půjčují silnější vozy, které nemusejí v kritické situaci zvládnout,“ vysvětluje Stanislav Gálik, psycholog a ředitel inovační laboratoře AuresLab.

Dvě znepřátelené skupiny řidičů

Mladí řidiči často seniory škatulkují jako ty, kteří na silnicích představují nebezpečí. To proto, že jezdí pomalu, nevnímají dopravní značení a mají pomalé reakce na krizové situace v provozu. Řidiči starší 65 let zase o mladých tvrdí, že zbytečně přeceňují své síly a riskují, jsou agresivní a řídí pod vlivem alkoholu.

Statistiky portálu ePojištění ukazují, že mnohem více dopravních nehod má na svědomí skupina mladých do 25 let. A právě tu vyjde povinné ručení výrazně dráž. Rozdíly pak mohou být celkem markantní. Pro příklad můžeme uvést, že dvacetiletý řidič bydlící v malé obci nebo na vesnici zaplatí za povinné ručení na Škodu Octavia zhruba 5000 korun. Senior bydlící tamtéž za stejné auto pak o 2300 korun méně.

„Věk je jedním ze tří hlavních parametrů, který se promítá do ceny povinného ručení. Zatímco velmi mladí řidiči si připlatí za svoji nezkušenost, u seniorů nad 65 let cena povinného ručení mírně stoupá z důvodu rizik spojených s věkem. Cenu povinného ručení samozřejmě dále významně ovlivňuje bonus za bezeškodní průběh a místo trvalého bydliště pojištěného,“ říká Ladislav Gruber z portálu ePojisteni.cz.

Bez ohledu na věk pořídí povinné ručení výhodněji řidiči, kteří jezdí dlouhou dobu bez nehod. Ladislav Gruber k tomu dodává: „Za každý měsíc bez nehod získá řidič jeden bod, za rok tedy může získat 12 bodů. Po deseti letech bez nehod pak dosáhne na nejvýraznější slevu okolo 50 až 60 procent ze základní ceny. Naopak za každou způsobenou škodu uplatňují pojišťovny takzvaný malus 24 až 34 bodů. Pokud mladý řidič hned v prvním roce nabourá, pojišťovna uplatní malus a cena pojištění bude výrazně vyšší.“
Reklama

Většina pojišťoven má stejná pravidla

Je jasné, že při sjednávání povinného, ale třeba i havarijního pojištění, se vyplatí zjistit nabídky z více pojišťoven. Výpočet ceny pojistného se sice může lišit, ale většina pojišťoven zohledňuje podobné faktory. Důležité je samozřejmě stáří vozu a jeho motorizace. Ale jak už jsme řekli výše, drtivá většina pojišťoven přihlíží právě k věku či bydlišti žadatele o pojištění. Nejdražší pojištění mají mladí řidiči v Praze. Nejdražší pak je pojištění pro takového pražského řidiče, který nejen, že je mladý, ale navíc sjednává svou první pojistku. Pojišťovna totiž nemůže nahlédnout do jeho historie nehodovosti a započítat bonusy. Obecně se dá říct, že nejlépe jsou na tom řidiči ve středním věku z malých obcí.

Existují případy, kdy pojišťovny berou v potaz i to, zda je žadatelem o pojištění muž či žena. Takových ale stále ubývá. A nakonec je dobré vědět, že se překvapivě může vyplatit si sjednat k povinnému pojištění ještě to havarijní. V takových případech pojišťovny často přistupují k velmi zajímavým slevám. Pravidlem pak také bývá, že na čím vyšší limit je sjednáno pojištění, tím sice vyšší jeho cena, ale také větší pokrytí případných škod.

Diskuze

Petr - 23.10.2019 13:14:57
Nesmysl,já jsem středního věku,nikdy jsem neměl nehodu a přesto každým rokem pojištovna zvyšuje povinné ručení.Prý jsou opravy aut stále dražší.Mladý cucák napíše auto na mámu a neplatí skoro nic. Senioři platí jen minimum.Nejvíc platí střední generace.
Karel75 - 23.10.2019 23:22:26
Mně taky pojišťovna každý rok pojišťovna zdražovala povinné ručení, vyřešil jsem to tak, že jsem si přes https://www.top-pojisteni.cz/povinne-ruceni sjednal nové a od té doby mám klid. Hold musíte mít štěstí na pojišťovnu.

Důchodce na elektrickém vozítku naboural auto v protisměru. Škodu teď musí zaplatit sám

Zákon na něj pohlíží jako na cyklistu. Víte, jak se proti takové nehodě pojistit?
16.10.2019 11:21
|
14
Reklama

BESIP přišel s nápadem, který by seniorům nedovoloval využívat některé silnice. Pak zařadil zpátečku

Stát versus staří řidiči: Chce jim pomoci, nebo je omezit? Roste u nich počet vážných nehod
18.09.2019 08:29
|
8
Reklama

Důchodce naboural do sloupu, přerazil ho a ten mu na oplátku zdemoloval auto

Nad řidičem musela bdít celá armáda andělů strážných! Po nehodě měl jen malou odřeninu
08.08.2019 10:05
|
0

Důchodce se na kole proháněl po dálnici. Bylo mu 92 let

Policisté museli na D11 zastavit provoz, aby cyklistu odvezli do bezpečí
31.07.2019 13:05
|
4

Řidiči v době Vánoc u obchoďáků bourají jako zběsilí. Škody jdou do statisíců

Nejčastěji se kolem svátků bourá v okolí velkého obchodního centra v Praze na Chodově
29.11.2021 18:22
|
2

Řidič felicie srazil 15letou dívku na přechodu a odjel. Náraz ji vymrštil do vzduchu

Policie po řidiči pátrala a díky svědkům už ví, kdo to byl. Hrozí mu pár let za mřížemi
26.11.2021 16:46
|
8
Reklama

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
25.11.2021 12:42
|
15

Kamioňák nepochopitelně předjížděl. Porušil, co mohl a v protisměru ohrozil řadu dalších řidičů

Řidič na místě zaplatil kauci 10 000 Kč. S největší pravděpodobností přijde o řidičák
24.11.2021 09:50
|
5
Reklama
Autosalon TV