Reklama
Řidičův chleba

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
Zdroj: RIXO

Většina motoristů si sjedná povinné ručení nebo havarijní pojištění při pořízení auta, a pak už na pojistky kašle. Prostě platí složenky, které jim přijdou, protože na hledání výhodnější alternativy nemají čas ani schopnosti. Český startup přišel s aplikací, která to udělá za ně a zdarma, protože si na sebe vydělává provizemi od pojišťoven. Stačí smlouvy v mobilu nebo počítači naskenovat a poslat. Zpět přijde bodové hodnocení a návrhy na vylepšení a úspory.
Reklama

Pozor na trvalé následky a ušlý zisk

Zde jsou v kostce nejčastější chyby při sjednávání automobilového pojištění:
x Výběr pojištění se řídí pouze nejnižší cenou.
x Podcenění limitů u povinného ručení.
x Chybějící nebo neúplné havarijní pojištění, obzvlášť pro novější vozidla do 7 let stáří.
x Nehledání optimální ceny každý rok.
x Nedostatečné asistenční služby.

Povinné ručení si musí sjednat každý majitel motorového vozidla, při jeho výběru se ale často hledí jen na cenu. Ve výsledku ovšem levné pojištění může vyjít hodně draho.

V případě povinného ručení je potřeba ohlídat limity plnění pro případ, že někomu způsobíte škodu na majetku nebo újmu na zdraví. Nejnižším zákonným limitem pro tyto položky je 35 milionů korun. Horní hranice stanovena není.  

„Škody v desítkách milionů korun mohou vzniknout i při nehodách v běžném provozu. V případech, kdy dojde k těžkému zranění s trvalými následky totiž pojišťovny platí doživotní bolestné, náklady na speciální péči, úhrady za ušlý zisk a další položky. Vše, co sjednaný limit přesáhne, pak jde za viníkem nehody. Milionové škody mohou vzniknout také při srážce s kamionem přepravujícím drahý náklad, který se poškodí, a stejně tak i pokud náklad nedojede včas a firmě tak ujde zisk,“ upozorňuje Aleš Žárský ze společnosti RIXO.cz, která se zabývá optimalizací smluv s pojišťovnami.

Asistenční služby: Nevědomost neomlouvá

Další oblastí, kde se autopojištění liší, jsou asistenční služby. Základní jsou většinou v ceně, za rozšíření je třeba připlatit. Vždy je vhodné vědět, co asistence umí, neboť i ony mají různé limity. Některé platí třeba jen pro případ nehody, jiné pomohou i při poruše nebo třeba chybě řidiče. Tou bývá mimo jiné záměna paliva nebo třeba to, že palivo cestou dojde.

Chybou je spoléhat se na asistenční služby a přitom nevědět, na které mám vlastně nárok. Například odjet s klidným svědomím na dovolenou s tím, že mám asistenci při poruše vozidla a až na dálnici s píchlou gumou zjistit, že se například nevztahuje na defekt pneumatiky. To se mimochodem u jednoho z testovaných aut nedávno stalo i redakci Autosalonu.

Před delší cestou do zahraničí je nutné projít pojistné podmínky, ať řidič ví, na co má skutečně nárok a za co už musí platit. Koho nebaví pročítat dlouhé a nesrozumitelné smlouvy, nebo na to nemá čas, pro toho existuje online řešení, které smlouvy přečte a zkontroluje.
Reklama

Havarijní pojištění obnovujte rok co rok

Zatímco povinné ručení kryje škody, které řidič způsobí někomu jinému, havarijní pojištění pokrývá rizika související s poškozením vlastního vozidla. Nestojí úplně málo, průměrně se jeho cena pohybuje v řádu tisíců korun za rok. I proto se bez něj mnozí řidiči raději obejdou. Přitom náklady na opravu vozidla i po menší nehodě běžně jdou do desítek i stovek tisíc korun.

Význam havarijního pojištění si uvědomí lidé až ve chvíli, kdy musí z vlastní kapsy zaplatit škodu, kterou nekryje povinné ručení. Navíc havarijní pojištění může řešit nejen havárie, ale i vandalismus či krádeže, kde povinné ručení nepomůže.

„Jako u každého pojištění, i zde se hodí dobře vědět, co přesně obsahuje. Několikrát se na nás už totiž obrátili klienti, kteří sice měli havarijní pojištění, ale pouze pro případ srážky se zvířetem. Při srážce s jiným řidičem, byť ho nazývali různými zvířecími jmény, tak pojištění nepomohlo,“ varuje Žárský z RIXO.cz.  

Ceny havarijního pojištění na starší auta šly za posledních několik let dolů. Kdo o něj i přesto nestojí, měl by uvažovat minimálně o pojištění skel, pojištění proti vandalismu nebo kroupám či proti kunám.

Mnoho řidičů dělá tu chybu, že své pojištění neaktualizuje a platí roky stále stejně vysoké pojistné, přestože jejich auto ztrácí na hodnotě.
Reklama

Diskuze

Tester - 31.03.2020 18:56:51
A kde je link na aplikaci?
Ivan - 03.04.2020 21:41:56
Aplikace se jmenuje RIXO

Řidiče trápí pavouci, kedlubny, útočný skot i tchyně. Sehnali jsme zajímavé historky z pojišťoven

Kuriózní hlášení pojistné události mnohdy pobaví nejen likvidátory. Vybrali jsme ty zajímavé
31.12.2019 08:25
|
4
Reklama

Elektromobily mají velmi nízké povinné ručení. Pro pojišťovny jsou přitom rizikem, bourají častěji

Za havarijní pojištění si jejich majitelé připlatí. Důvodem je i vysoká pořizovací cena
29.12.2019 14:42
|
6

Zlevní pojistné. Změní silnice. Spojují rivaly. Co jste možná dosud nevěděli o autonomních autech

O vozech bez řidiče se hovoří jako o mobilitě budoucnosti, ale jejich historie je už sto let stará
21.07.2019 21:10
|
0

Umí spravit auto, řídí kamióny, dobývá YouTube a osvěžila Autosalon. Nahlédli jsme do světa Amazonky

Radka Balousová alias Amazonka Truck si plní dlouholetý sen testovat auta v televizním pořadu
01.12.2021 21:11
|
72

Test VW Crafter Freestyle s vestavbou Sicar: Když chceš jen jedno auto na podnikání i pro volný čas

Zkoušeli jsme dodávku, ve které se dá odvézt spousta nákladu a lidí. Nebo z ní mít garáž a garsonku
17.11.2021 12:39
|
0
Reklama

Šéf tuzemského zastoupení Škody Auto nemá dobré zprávy ohledně cen aut. I když už jejich výroba běží

Zlevňovat se rozhodně nebude a ani to nevypadá na návrat akčních modelů
11.11.2021 18:45
|
17

Toyota chce v Česku vystoupat na stupně vítězů. Ode dneška jí v tom pomáhá Yaris z Kolína

Francouzská auta se v tuzemské továrně budou vyrábět do konce roku, pak už jen japonská
09.11.2021 14:41
|
0
Reklama
Autosalon TV