Reklama
Řidičův chleba

Elektromobily mají velmi nízké povinné ručení. Pro pojišťovny jsou přitom rizikem, bourají častěji

Za havarijní pojištění si jejich majitelé připlatí. Důvodem je i vysoká pořizovací cena
Zdroj: BMW

Povinné ručení každý rok zdražuje, nicméně majitelé elektromobilů mohou být v klidu. I jich se zdražování sice týká, ale jejich konečná cena povinného ručení je oproti autům se spalovacími motory stále velmi nízká. Důvodů proto je hned několik. Jedním z nich je i fakt, že elektromobilů je na českém trhu stále málo a tak pro ně pojišťovny ještě nemají speciální kategorii. Praxe je taková, že je zařazují mezi auta s nejnižšími kubaturami, což má za následek tu nízkou cenu povinného ručení. Pokud už pojišťovna má speciální kategorii pro elektromobily, cena je zpravidla ještě výhodnější než u nejnižší kubatury vozidel s klasickým pohonem.

„Zatímco například pro majitele elektromobilu BMW i3 o výkonu 125 kW vychází cena povinného ručení u jedné z pojišťoven na 1 400 korun, vlastník stejně výkonného BMW 320 se spalovacím motorem o zdvihovém objemu 1995 ccm si musí připravit 4 200 korun. Majitele elektromobilu tedy vyjde v tomto případě povinné ručení přibližně o dvě třetiny levněji,“ vypočítává analytik portálu ePojisteni.cz Ladislav Gruber. Do konečné částky povinného ručení u elektromobilů pak pojišťovny zahrnují také věk, bydliště a bonusy či malusy pojistníka. Stejně jako u běžných vozidel zaplatí za povinné ručení nejvíce mladí řidiči s bydlištěm v Praze, kteří již zavinili dopravní nehodu.
Reklama

Počet škod elektromobilů stále roste

Zeptali jsme se na České kanceláři pojistitelů (ČKP), kolik nehod způsobují elektromobilisté. Z dodaných čísel vyplývá, že počet nehod stále roste, stejně, jako roste počet elektromobilů na českých silnicích. Absolutní čísla jsou ale stále nízká. V roce 2015 pojišťovny řešili 29 pojistných událostí elektromobilů, v roce 2016 39, v roce 2017 48 a v minulém roce 95.

Je zajímavé, že pojišťovny drží ceny povinného ručení pro elektromobily nízko i přes to, že dle ČKP dosahuje průměrná výše škody u elektromobilů 58 474 Kč. Pro srovnání, průměrná výše škody u ostatních aut je 42 127 Kč, což je o 40 % méně.

Veronika Nová, tisková mluvčí ČKP nám pak řekla ještě jednu zajímavost: „U elektromobilů je výrazně vyšší i riziko vzniku škody, kdy platí, že v průměru na každých 1000 pojištěných vozidel vznikne ročně u elektromobilů 54 škod. Pro srovnání u standardních vozidel v průměru vzniká na každých 1000 vozidel ročně cca 36 škod. Z hlediska rizika způsobení škody jsou tak elektromobily rizikovější cca o polovinu.“

Dražší havarijní pojištění

Zatímco u povinného ručení majitelé elektromobilů výrazně ušetří, v případě havarijního pojištění je tomu naopak. Do výpočtu ceny havarijního pojištění totiž vstupuje tržní hodnota vozidla, a ta je v případě elektromobilů ještě stále výrazně vyšší než u vozidel se spalovacími motory. „Pojistná hodnota vozidla je nejvyšší u Tesly, pohybuje se v průměru okolo jednoho milionu korun. Polovina ze všech těchto pojištěných vozidel není starší tří let,“ uvádí Ladislav Gruber.

A ještě přidáme pár zajímavých čísel ze světa majitelů elektromobilů. Jak už jsme zmínili výše, konečnou sumu povinného ručení hodně ovlivňuje věk pojistníka. Ti mladší tak mají povinné ručení vždy dražší. Nicméně ze všech uzavřených smluv povinného ručení tvoří pojistníci ve věku do 25 let pouhé jedno procento. Tento údaj jistě ovlivňuje právě ona vysoká pořizovací cena elektromobilů.

I proto jsou nejsilnější skupinou elektromobilistů řidiči ve věku od 35 do 55 let, jichž je 78 procent. Poměrně překvapivé je silné zastoupení majitelů ve věku nad 65 let, a to 14 procent. Nejstaršímu pojistníkovi je dokonce 77 let. Z hlediska pohlaví pojišťují elektromobily ve dvou třetinách případů muži. Nejvíce majitelů elektromobilů má bydliště ve Středních Čechách a Praze (51 %). Naopak nejméně jich najdeme na Jižní Moravě (4 %).
Reklama

Diskuze

Adam - 30.12.2019 21:54:06
To nechápu. Elektrické auto neboura?
Petr - 31.12.2019 09:55:22
Časem to pojištovny dají do pořádku. Elektrické auto má velké zrychlení,má nebezpečnou baterii,která nejde uhasit,dále je el. auto díky baterii těžké a na kluzké vozovce bude mít delší brzdou dráhu. Povinné bych dal aspoň jako za obsah 2,5 litra...

Čekáte na levnější elektromobily? Zatím máte smůlu, jejich ceny spíš stoupají

Dojezd elektrických aut se zvyšuje, ale cenový rozdíl oproti klasickým vozům je pořád vysoký
20.12.2019 13:50
|
1
Reklama

Letošní realita trhu s novými elektromobily a plug-in hybridy v Česku: půl procenta podíl a 1136 aut

Elektromobilitě v Česku vládne v roce 2019 Hyundai. Příští rok ale s trhem zamává Škoda Auto
09.12.2019 17:10
|
0
Reklama

Silnice jako nabíječka: Švédi testují indukční nabíjení elektromobilů

Testovací projekt slibuje revoluci v elektromobilitě, překážek je ale mnoho
06.12.2019 19:35
|
1

Elektromobil s dojezdem přes 4000 kilometrů? Zní to úžasně, ale jeden háček to má

Britský vědec tvrdí, že vyvinul revoluční baterii, která by mohla dát elektromobilitě smysl
30.10.2019 16:30
|
1

Lexus na necelých pět sekund oslepil řidiče. Ukázal, co způsobí psaní zpráv na mobilu za volantem

Podle Besipu jede řidič s mobilem v ruce stejně nebezpečně, jako by byl pod vlivem alkoholu
12.04.2021 06:53
|
1

Zběsilá řidička ujížděla ve fabii policii rychlostí 180 km/h. Přesile odolávala od Plzně až do Prahy

Nakonec si podpálila roušku na obličeji a musela být násilím vyvlečena z auta
11.04.2021 09:00
|
6
Reklama

Děsivé video z nehody kamionu na D8 ukazuje, proč jsou bezpečnostní pásy tak moc důležité

Řidiče kamionu přemohl mikrospánek. Naštěstí se jemu ani spolujezdci nic nestalo
09.04.2021 20:39
|
15

Motorkář při předjíždění vytlačil náklaďák ze silnice. Ohrozil přitom hned několik lidí

Předjížděl přes plnou čáru a přímo proti jedoucímu autu. Jeho řidič musel úplně zastavit
09.04.2021 07:26
|
4
Reklama
Autosalon TV