Reklama
Řidičův chleba

Elektromobily mají velmi nízké povinné ručení. Pro pojišťovny jsou přitom rizikem, bourají častěji

Za havarijní pojištění si jejich majitelé připlatí. Důvodem je i vysoká pořizovací cena
Zdroj: BMW

Povinné ručení každý rok zdražuje, nicméně majitelé elektromobilů mohou být v klidu. I jich se zdražování sice týká, ale jejich konečná cena povinného ručení je oproti autům se spalovacími motory stále velmi nízká. Důvodů proto je hned několik. Jedním z nich je i fakt, že elektromobilů je na českém trhu stále málo a tak pro ně pojišťovny ještě nemají speciální kategorii. Praxe je taková, že je zařazují mezi auta s nejnižšími kubaturami, což má za následek tu nízkou cenu povinného ručení. Pokud už pojišťovna má speciální kategorii pro elektromobily, cena je zpravidla ještě výhodnější než u nejnižší kubatury vozidel s klasickým pohonem.

„Zatímco například pro majitele elektromobilu BMW i3 o výkonu 125 kW vychází cena povinného ručení u jedné z pojišťoven na 1 400 korun, vlastník stejně výkonného BMW 320 se spalovacím motorem o zdvihovém objemu 1995 ccm si musí připravit 4 200 korun. Majitele elektromobilu tedy vyjde v tomto případě povinné ručení přibližně o dvě třetiny levněji,“ vypočítává analytik portálu ePojisteni.cz Ladislav Gruber. Do konečné částky povinného ručení u elektromobilů pak pojišťovny zahrnují také věk, bydliště a bonusy či malusy pojistníka. Stejně jako u běžných vozidel zaplatí za povinné ručení nejvíce mladí řidiči s bydlištěm v Praze, kteří již zavinili dopravní nehodu.
Reklama

Počet škod elektromobilů stále roste

Zeptali jsme se na České kanceláři pojistitelů (ČKP), kolik nehod způsobují elektromobilisté. Z dodaných čísel vyplývá, že počet nehod stále roste, stejně, jako roste počet elektromobilů na českých silnicích. Absolutní čísla jsou ale stále nízká. V roce 2015 pojišťovny řešili 29 pojistných událostí elektromobilů, v roce 2016 39, v roce 2017 48 a v minulém roce 95.

Je zajímavé, že pojišťovny drží ceny povinného ručení pro elektromobily nízko i přes to, že dle ČKP dosahuje průměrná výše škody u elektromobilů 58 474 Kč. Pro srovnání, průměrná výše škody u ostatních aut je 42 127 Kč, což je o 40 % méně.

Veronika Nová, tisková mluvčí ČKP nám pak řekla ještě jednu zajímavost: „U elektromobilů je výrazně vyšší i riziko vzniku škody, kdy platí, že v průměru na každých 1000 pojištěných vozidel vznikne ročně u elektromobilů 54 škod. Pro srovnání u standardních vozidel v průměru vzniká na každých 1000 vozidel ročně cca 36 škod. Z hlediska rizika způsobení škody jsou tak elektromobily rizikovější cca o polovinu.“

Dražší havarijní pojištění

Zatímco u povinného ručení majitelé elektromobilů výrazně ušetří, v případě havarijního pojištění je tomu naopak. Do výpočtu ceny havarijního pojištění totiž vstupuje tržní hodnota vozidla, a ta je v případě elektromobilů ještě stále výrazně vyšší než u vozidel se spalovacími motory. „Pojistná hodnota vozidla je nejvyšší u Tesly, pohybuje se v průměru okolo jednoho milionu korun. Polovina ze všech těchto pojištěných vozidel není starší tří let,“ uvádí Ladislav Gruber.

A ještě přidáme pár zajímavých čísel ze světa majitelů elektromobilů. Jak už jsme zmínili výše, konečnou sumu povinného ručení hodně ovlivňuje věk pojistníka. Ti mladší tak mají povinné ručení vždy dražší. Nicméně ze všech uzavřených smluv povinného ručení tvoří pojistníci ve věku do 25 let pouhé jedno procento. Tento údaj jistě ovlivňuje právě ona vysoká pořizovací cena elektromobilů.

I proto jsou nejsilnější skupinou elektromobilistů řidiči ve věku od 35 do 55 let, jichž je 78 procent. Poměrně překvapivé je silné zastoupení majitelů ve věku nad 65 let, a to 14 procent. Nejstaršímu pojistníkovi je dokonce 77 let. Z hlediska pohlaví pojišťují elektromobily ve dvou třetinách případů muži. Nejvíce majitelů elektromobilů má bydliště ve Středních Čechách a Praze (51 %). Naopak nejméně jich najdeme na Jižní Moravě (4 %).
Reklama

Diskuze

Adam - 30.12.2019 21:54:06
To nechápu. Elektrické auto neboura?
Petr - 31.12.2019 09:55:22
Časem to pojištovny dají do pořádku. Elektrické auto má velké zrychlení,má nebezpečnou baterii,která nejde uhasit,dále je el. auto díky baterii těžké a na kluzké vozovce bude mít delší brzdou dráhu. Povinné bych dal aspoň jako za obsah 2,5 litra...

Čekáte na levnější elektromobily? Zatím máte smůlu, jejich ceny spíš stoupají

Dojezd elektrických aut se zvyšuje, ale cenový rozdíl oproti klasickým vozům je pořád vysoký
20.12.2019 13:50
|
1
Reklama

Letošní realita trhu s novými elektromobily a plug-in hybridy v Česku: půl procenta podíl a 1136 aut

Elektromobilitě v Česku vládne v roce 2019 Hyundai. Příští rok ale s trhem zamává Škoda Auto
09.12.2019 17:10
|
0
Reklama

Silnice jako nabíječka: Švédi testují indukční nabíjení elektromobilů

Testovací projekt slibuje revoluci v elektromobilitě, překážek je ale mnoho
06.12.2019 19:35
|
1

Elektromobil s dojezdem přes 4000 kilometrů? Zní to úžasně, ale jeden háček to má

Britský vědec tvrdí, že vyvinul revoluční baterii, která by mohla dát elektromobilitě smysl
30.10.2019 16:30
|
1

Řidiči si mohou oddechnout. Pivní kola blokující dopravu zmizí z pražských ulic

O zákazu rozhodl Nejvyšší správní soud a platný je ve většině částí Prahy
27.07.2021 08:03
|
0

TSK Praha má podle ministerstva za zpackanou demolici mostu na D11 platit pokutu

Dálnice měla být plně zprůjezdněna v neděli ráno. Nakonec k tomu nedošlo ani o 24 hodin později
26.07.2021 19:56
|
4
Reklama

V Praze se od srpna výrazně zdraží parkování na P+R. Někde až o 80 korun na hodinu

Parkování na nehlídaných parkovištích ale bude nově na 12 hodin zcela zdarma
26.07.2021 07:27
|
1

Británie donutila BMW stáhnout reklamu na model M4. Stačil jediný zvuk a jediný stěžovatel

Tamní rozhlasové radě si stěžoval jeden jediný posluchač, kterému vadilo to, co jiný ani nepostřehne
22.07.2021 19:23
|
7
Reklama
Autosalon TV