Reklama
Autopunk

Elektromobil s dojezdem přes 4000 kilometrů? Zní to úžasně, ale jeden háček to má

Britský vědec tvrdí, že vyvinul revoluční baterii, která by mohla dát elektromobilitě smysl
Zdroj: Daily Mail

Bělovlasí vousatí vědci občas přijdou s tím, že mají převratný vynález, z kterého ale nakonec nic není. Vynález Brita Trevora Jacksona má ale reálný základ a vědec sám není žádný zneuznaný šílenec. Pracoval v Rolls-Royce, British Aerospace, podílel se na vývoji jaderných reaktorů a působil na jaderných ponorkách jako poručík pro kontrolu a údržbu reaktorů. Britský Daily Mail minulý týden zveřejnil článek o jeho vynálezu, který by mohl změnit svět elektromobility. Baterie, která by dokázala pohánět elektromobil až několik tisíc kilometrů bez nutnosti nabíjení. Navíc je lehká a dobře recyklovatelná. Jeden háček to ale má.
Reklama

Baterie? Spíš palivový článek

Trevor Jackson totiž oprášil vynález článků ze 60. let minulého století, kdy při ponoření hliníku do elektrolytu vznikala mezi hliníkem a vzduchem chemická reakce a elektřina. Tehdy se tyto baterie neprosadily, protože hliník byl drahý, použitý elektrolyt obsahoval jedovaté látky a při chemické reakci se měnil v gel, který ucpával otvory pro přívod vzduchu. Jackson tento princip využil, ale tvrdí, že se mu podařilo nahradit jedovatý elektrolyt jiným roztokem, který je neškodný. „Dokonce jsem se ho napil,“ tvrdí Jackson.

Odpadem při reakci je hydroxid hliníku, který se dá zpětně recyklovat znovu na hliník. Složení nového elektrolytu je tajné, protože je klíčem k případnému úspěchu. Hlavní výhodou těchto článků (jde vlastně spíš o palivové články než o baterie) je jejich velká energetická hustota. Redaktor listu Daily Mail byl svědkem pokusu, při kterém Jackson vzal jednu hliníkovou plechovku od limonády, odřízl její vršek, vylil nápoj a dovnitř napustil elektrolyt. „Pak připojil elektrody vedoucí k malému motorku s vrtulí. Prý by se díky takto získané energii mohla točit celý měsíc,“ uvedl Daily Mail.

Ten háček? Nelze dobíjet, jen vyměnit

Daily Mail provedl srovnání s dnešními bateriemi v elektromobilech. Kdyby Tesla Model S použila místo současných li-ion baterií nové Jacksonovy články o stejném objemu, prodloužil by se její dojezd ze současných přibližně 550 na 2 500 kilometrů. A v případě Tesly Model S by dojezd teoreticky vzrostl až na 4 300 km!

V čem je ale ten háček? Jacksonův článek nejde znovu dobíjet, ale musí se vyměnit a zrecyklovat. Recyklace má být prý sice jednoduchá, ale pro výměnu takových článků chybí infrastruktura a samozřejmě neexistují ani vozidla, která by byla postavená pro tento typ technologie. Jackson ale tvrdí, že výměna by trvala jen 90 vteřin a nová baterie by vyšla zhruba na 70 eur. Pokud by s ní auto ujelo aspoň 2000 kilometrů, náklady na provoz by byly zhruba poloviční proti dnešním autům s klasickým spalovacím motorem. Jako nápad to zní slibně, uvidíme, jestli se ho podaří prosadit do praxe.

Osmpadesátiletý Trevor Jackson podepsal dohodu se strojírenskou společností Austin Electric na velkosériovou produkci jeho baterie. „Je to věc, která doslova změní zaběhnuté pořádky,“ vyjádřil se při podpisu smlouvy ředitel Austin Motor Company Danny Corcoran. Vynález by se nejprve měl testovat v elektrických kolech a tříkolkách.
Reklama

Diskuze

MIRO - 30.10.2019 19:08:46
Asi takhle si představuji budoucnost automobilů. Levný elektromobil plus elektrický palivový článek místo nynějších zatím primitivních baterií. Zda je to věrohodné a nyní reálné , jak je uvedeno v článku to si nejsem jist, ale budoucnost taková bude!

Jak chránit život posádky při havárii elektromobilu? Bosch vymyslel řízenou explozi

Pomocí výbuchu dojde k odpojení baterie auta na elektřinu. Ta poté nevzplane
18.10.2019 09:28
|
0
Reklama

Elektromobily nejsou ani zdaleka tak ekologické, jak by si někdo přál. Potvrzuje to studie ADAC

Emise z celého životního cyklu jsou u elektroaut dramaticky vysoké. Nejlepší jsou auta na plyn
02.09.2019 09:01
|
9

Padly dva rekordy pro elektromobily: V rychlosti a dojezdu. Byli u toho i Češi

V Goodwoodu byl nejrychlejší elektrický závoďák VW ID.R, v Německu urazila Tesla za den 2781 km
08.07.2019 16:51
|
0

Šílená není jen Tesla. Hummer se vrátí jako elektrický pick-up

Kdysi slavná americká značka by se měla vrátit na trh s překvapivým produktem
05.02.2020 11:15
|
0

Našli jsme zřejmě ta nejlepší auta. Vynikají tím, že si je jeden majitel drží patnáct i více let

V americké statistice věrnosti jednoznačně boduje Toyota a další japonské značky
21.01.2020 10:00
|
0
Reklama

Subaru BRZ končí, do Česka míří poslední třicítka vozů. Technicky podobná Toyota GT86 pokračuje

Kultovní sportovní vůz se rozloučí lépe vybavenou verzí Final Edition
20.01.2020 10:30
|
0

Mazda CX-3 zmizí z trhu, ale není to navždy

Nejprodávanější model značky Mazda v ČR se doprodává, zjišťovali jsme, co s ním bude dál.
17.01.2020 14:28
|
1
Reklama
Autosalon TV