Reklama
Řidičův chleba

Filutové vymysleli, jak vyzrát na parkovací zóny. Značkou na přání si pořídí falešný elektromobil

Objevili jsme mezeru v pražském systému parkování, která ušetří desítky tisíc korun. Úřady mlží
Zdroj: Škoda Auto

Parkovací zóny jsou kontroverzním opatřením, které nutí řidiče, aby platili za parkování. Lidé proto hledají možnosti, jak se povinnosti vyhnout. Dostali jsme tip, že jednou z možností je pořídit si registrační značku na přání, která se tváří jako ta pro elektrické vozidlo, ale není namontována na elektromobilu. Význam to má zejména pro podnikatele. Ti totiž v Praze platí ročně 12 tisíc korun za první vozidlo, přestože zabírá na silnici stejně místa jako soukromé auto stejného modelu a stáří. A elektromobily mají v Praze stání na modrých i dalších zónách zdarma.

Co třeba ELISKA11?

Registrační značka na přání stojí 10 tisíc korun a jde o jednorázovou platbu. Kdyby si tedy podnikatel pořídil značku třeba v podobě ELISKA11, zaplatil by 10 tisíc korun a vyhnul se každoroční platbě 12 tisíc korun, u dalšího auta dokonce ještě víc. Vydání SPZ na přání začínající písmeny EL nic nebrání.

„Registrační značku ELISKA11 by bylo možné vydat,“ potvrdila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. „Značka na přání se ale od té pro elektrická vozidla liší. U elektrického vozidla je složena z velkých písmen EL a dalších arabských číslic nebo velkých písmen latinské abecedy, celkem tedy ze sedmi znaků. Registrační značka na přání je v případě automobilu složena z velkých písmen latinské abecedy a arabských číslic v celkovém počtu osmi znaků,“ dodala mluvčí.
Reklama

Počet znaků není podstatný

Rozdíl v počtu znaků ale pro systém kontrolující v Praze parkování není podstatný. Pro magistrát zajišťuje kontrolu společnost Eltodo, jejíž mluvčí Žaneta Dlouhá Autosalonu sdělila: „Eltodo poskytuje v rámci provozu zón placeného stání službu automatického sběru dat o parkujících vozidlech. Při tomto procesu vozidla monitoringu rozpoznávají registrační značky vozidel parkujících v zónách placeného stání, pro tyto značky posílají on-line dotaz do centrálního informačního systému Prahy (CIS), který zasílá odpověď, zda je dotazovaná značka evidovaná jako respektující či nerespektující pravidla ZPS.“

Magistrát i TSK mlží

Se „zastávkou“ na magistrátu, který nás odkázal na Technickou správu komunikací, jež systém CIS spravuje, jsme se nejprve dozvěděli, že „nárok elektromobilů na parkování zdarma v zónách placeného stání na území hl. m. Prahy nevzniká automaticky vydáním registrační značky začínající písmeny EL, ale je nutné takové vozidlo zaregistrovat v centrálním informačním systému (CIS), a tím získat tzv. parkovací oprávnění pro elektromobily. Vydali jsme tedy článek, který vyvracel možnost parkovat zdarma v modrých zónách se značkou na přání.

Ukázalo se ale, že příběh má ještě pokračování. Od 1. 5. 2019 totiž platí v Praze nová metodika, a původně získaná informace byla mylná. Vozidla s registrační značkou elektrického vozidla mohou v zónách placeného stání parkovat zdarma bez registrace v CIS! Ta se týká jen elektromobilů (resp. i hybridů s emisemi CO2 max. 50 g/km, které dostaly SPZ před zavedením speciálních značek "EL", nebo jejich majitelé chtějí mít s nějakého důvodu svou vlasti SPZ typu TESLA001.

„Obejít to registrační značkou na přání nelze,“ tvrdil přesto Autosalonu opakovaně mluvčí magistrátu Vít Hofman, ovšem bez konkrétního vysvětlení, jak je tato věc ošetřena, jak to systém CIS vyhodnocuje. O mnoho konkrétnější nebyla ani Barbora Lišková, tisková mluvčí Technické správy komunikací: „Ano v jádře systému existuje mechanismus, který od sebe odliší uvedené RZ.“
Reklama

Ukáže až zkouška

Jak ale přesně, to pořád nevíme. Asi se bude muset najít majitel SPZ na přání začínající písmen EL (údajně takových je v Česku těsně pod dvacet), postavit se v modré zóně a čekat, zda dostane pokutu nebo ne. Takový člověk by určitě porušil vyhlášku, k čemuž tímto rozhodně nenavádíme, ani to neschvalujeme. Překvapivé ale trochu je už to, že magistrát necítí potřebu mít přehled o tom, kolik elektromobilů se vlastně po Praze pohybuje a využívá tento systém, když jinak se eviduje spousta věcí. „Jejich registrace by byla zbytečná, zbytečně zvyšovala administrativu a pro řidiče by postrádala smysl,“ uvedl Vít Hofman.
Reklama

Diskuze

Čtenář 2 - 21.02.2021 16:15:50
Autor článku má asi problém s parkováním. Nevím proč někteří lidé mají tendenci pořád zkoušet něco obejít. Dost to vypovídá o charakteru. Je to ubohé a dětinské. Proč se spíš autor článku nezaměří na to, aby lidem poradil jak legálně zaparkovat?
5.0 V8 - 22.07.2020 19:05:44
Vyzrát na parkovací zóny lze úplně jinak a úplně zadarmo. Já to dělám tak, že vozím sebou ještě jedny staré SPZ, které jsem někde kdysi našel. Po zaparkování je akorát přehodím a je to. Dělám to tak 4 roky a zatím to prochází bez sebemenších problémů :)

Vůně spálených gum, hořící brzdy a ticho místo řevu motoru. Trápili jsme elektromobil na okruhu

Na autodromu v Mostě proběhla akce pod názvem Track&Safety. My jsme tam dorazili s vozem Kia e-Soul
11.12.2019 19:50
|
4
Reklama

Letošní realita trhu s novými elektromobily a plug-in hybridy v Česku: půl procenta podíl a 1136 aut

Elektromobilitě v Česku vládne v roce 2019 Hyundai. Příští rok ale s trhem zamává Škoda Auto
09.12.2019 17:10
|
0

Smart fortwo a forfour už nekoupíte se spalovacím motorem. Jsou to výhradně elektromobily.

Jako první automobilka ukončuje Smart výrobu spalovacích motorů a přechází kompletně na elektřinu
05.12.2019 11:20
|
0

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV