Reklama
Řidičův chleba

Cestovní pojištění vybírejte pečlivěji. V některých zemích nemusí platit, nebo nepokrývá covid-19

Direct má epidemie ve výlukách. Jiné pojišťovny škody kvůli koronaviru v "zelených" zemích nahradí
Zdroj: SEAT

Na polovinu června netrpělivě čekali všichni ti, kteří chtějí vyrazit na dovolenou do zahraničí. Česko oficiálně spustilo Semafor (mapu rizika nákazy), který rozděluje evropské státy barvami podle míry nebezpečí nákazy koronavirem. Rozdělení jednotlivých států ale neřeší jen to, kam lze vyrazit na dovolenou nebo na výlet bez nutnosti testu po návratu, ale také to, jak se k cestovatelům budou stavět pojišťovny v případě uzavírání cestovního pojištění.

U Directu pojištění v rizikových zemích neplatí

Spousta cestovatelů chce mít na dovolené klid, a tak si sjednává cestovní pojištění. Ne všude a ne u každé pojišťovny ale v současné situaci platí. „Cestovní pojištění neplatí v zemích, o kterých Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje (MZV ČR), že tam není povolené cestovat, a také v zemích, kam ministerstvo cestování nedoporučuje. V těchto zemích tedy cestujete na vlastní nebezpečí. Toto platí i v případech, kdy se do takovéto země přemístíte, až když jste v zahraničí. Tedy z jedné zahraniční země odcestujete do jiné,“ upozorňuje mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.
Reklama

Co je Semafor?

Semafor rozděluje jednotlivé státy do třech kategorií označených barvami. Státy označené zelenou barvou patří mezi ty s nízkým rizikem nákazy, oranžovou s mírným rizikem a červenou s vysokým rizikem. Cestování do zeleně a oranžově označených států není problém, do červeně označených už ano. To jsou ony státy, kam sice jet můžete, ale s případným nakažením vám pojišťovna nepomůže.

Při návratu pak musíte mít buď negativní test na koronavirus, nebo nastoupit dvoutýdenní karanténu. Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví k tomu na twitteru řekl: „Češi se od 15.6. budou muset prokázat negativním testem jen při příjezdu z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství.“

Koronavirus ve výlukách

Pokud se vydáte do zahraničí, musíte také počítat s tím, že vám cestovní pojištění nemusí zaplatit případnou léčbu v případě nakažení koronavirem. Některé pojišťovny totiž mají COVID-19 ve výlukách. „Na tuto informaci klienty na našich stránkách upozorňujeme předem. Před sjednáním každého informujeme, že se pojištění nevztahuje na události, které vzniknou kvůli epidemii nebo pandemii," podotýká Maťašeje.

Tiskový mluvčí Generali Česká Pojišťovna Jan Marek vysvětlil postoj pojišťovny k cestování a koronaviru následovně: „Naše cestovní pojištění se plně vztahuje na situaci, kdy klient vycestuje do země, která je z pohledu výskytu a možné nákazy koronaviru dle ministerstva bezproblémová. V takových případech naše cestovní pojištění případnou situaci s možnou nákazou nemocí COVID-19 kryjí." 

Dále dodal: „Pokud dojde k nákaze v zemi, kam ministerstvo z důvodu vyhlášené pandemie, epidemie či mimořádných ochranných opatření nedoporučilo cestovat, pak do dané země jede cestovatel na vlastní riziko. Cestovní pojištění mu v takovém případě pomůže, ovšem jen v situacích, které se netýkají nákazy koronavirem."

Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa, posal situaci následovně: „V červeně označených zemích (podle Semaforu MZV ČR – pozn. redakce) bude Kooperativa z léčebných výloh krýt jen ty pojistné události, které nebudou mít přímou souvislost s onemocněním COVID-19. Typicky se jedná o pojistné události, které pojišťovny v letním období nejčastěji řeší, jako jsou různé nekomplikované zlomeniny, střevní potíže nebo úžeh a úpal."

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Řídíte automobil značky BMW? Tak to podle studie srovnávače pojišťoven patříte mezi nejhorší řidiče

Bezohlednost, rychlá jízda, nepoužívání směrovek. To jsou jen některé z mnoha prohřešků řidičů BMW.
20.05.2020 10:22
|
14
Reklama

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
4

Co dělat, když viník nehody ujede? Bez kamerového záznamu to chce havarijní pojištění. Jinak smůla

Upadlé kolo zastavilo dopravu na D6. Naštěstí řidič náklaďáku zastavil a k nehodě se přiznal
14.11.2019 05:00
|
2

Ruský youtuber se naštval na servis. Jako pomstu zapálil svůj Mercedes-AMG GT 63 S

Jeho auto mělo neustále nějaké technické problémy a servis s ním odmítal komunikovat. Divíte se?
26.10.2020 15:15
|
2

Jako McDrive. Testy na přítomnost koronaviru zvládnete v pohodlí a bezpečí vašeho auta

I když jedete na test autem, musíte být nejprve objednaní. Dobře sledujte dopravní značení
26.10.2020 13:22
|
0
Reklama

Vyvracíme řidičské mýty: Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu. Bývávalo, automatické jsou úsporné

Fakt je, že klimatizace spotřebu zvýší. Ale zanedbatelně, tedy podobně, jako otevřená okna
24.10.2020 08:36
|
7

Velká česká města nezavedou parkování v zónách zdarma. Není žádný lockdown, zní od nich

Podle vedení Prahy je potřeba chránit rezidenty před nájezdem parkujících přespolních
23.10.2020 17:48
|
0
Reklama
Autosalon TV