Reklama
Řidičův chleba

Cestovní pojištění vybírejte pečlivěji. V některých zemích nemusí platit, nebo nepokrývá covid-19

Direct má epidemie ve výlukách. Jiné pojišťovny škody kvůli koronaviru v "zelených" zemích nahradí
Zdroj: SEAT

Na polovinu června netrpělivě čekali všichni ti, kteří chtějí vyrazit na dovolenou do zahraničí. Česko oficiálně spustilo Semafor (mapu rizika nákazy), který rozděluje evropské státy barvami podle míry nebezpečí nákazy koronavirem. Rozdělení jednotlivých států ale neřeší jen to, kam lze vyrazit na dovolenou nebo na výlet bez nutnosti testu po návratu, ale také to, jak se k cestovatelům budou stavět pojišťovny v případě uzavírání cestovního pojištění.

U Directu pojištění v rizikových zemích neplatí

Spousta cestovatelů chce mít na dovolené klid, a tak si sjednává cestovní pojištění. Ne všude a ne u každé pojišťovny ale v současné situaci platí. „Cestovní pojištění neplatí v zemích, o kterých Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje (MZV ČR), že tam není povolené cestovat, a také v zemích, kam ministerstvo cestování nedoporučuje. V těchto zemích tedy cestujete na vlastní nebezpečí. Toto platí i v případech, kdy se do takovéto země přemístíte, až když jste v zahraničí. Tedy z jedné zahraniční země odcestujete do jiné,“ upozorňuje mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.
Reklama

Co je Semafor?

Semafor rozděluje jednotlivé státy do třech kategorií označených barvami. Státy označené zelenou barvou patří mezi ty s nízkým rizikem nákazy, oranžovou s mírným rizikem a červenou s vysokým rizikem. Cestování do zeleně a oranžově označených států není problém, do červeně označených už ano. To jsou ony státy, kam sice jet můžete, ale s případným nakažením vám pojišťovna nepomůže.

Při návratu pak musíte mít buď negativní test na koronavirus, nebo nastoupit dvoutýdenní karanténu. Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví k tomu na twitteru řekl: „Češi se od 15.6. budou muset prokázat negativním testem jen při příjezdu z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství.“

Koronavirus ve výlukách

Pokud se vydáte do zahraničí, musíte také počítat s tím, že vám cestovní pojištění nemusí zaplatit případnou léčbu v případě nakažení koronavirem. Některé pojišťovny totiž mají COVID-19 ve výlukách. „Na tuto informaci klienty na našich stránkách upozorňujeme předem. Před sjednáním každého informujeme, že se pojištění nevztahuje na události, které vzniknou kvůli epidemii nebo pandemii," podotýká Maťašeje.

Tiskový mluvčí Generali Česká Pojišťovna Jan Marek vysvětlil postoj pojišťovny k cestování a koronaviru následovně: „Naše cestovní pojištění se plně vztahuje na situaci, kdy klient vycestuje do země, která je z pohledu výskytu a možné nákazy koronaviru dle ministerstva bezproblémová. V takových případech naše cestovní pojištění případnou situaci s možnou nákazou nemocí COVID-19 kryjí." 

Dále dodal: „Pokud dojde k nákaze v zemi, kam ministerstvo z důvodu vyhlášené pandemie, epidemie či mimořádných ochranných opatření nedoporučilo cestovat, pak do dané země jede cestovatel na vlastní riziko. Cestovní pojištění mu v takovém případě pomůže, ovšem jen v situacích, které se netýkají nákazy koronavirem."

Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa, posal situaci následovně: „V červeně označených zemích (podle Semaforu MZV ČR – pozn. redakce) bude Kooperativa z léčebných výloh krýt jen ty pojistné události, které nebudou mít přímou souvislost s onemocněním COVID-19. Typicky se jedná o pojistné události, které pojišťovny v letním období nejčastěji řeší, jako jsou různé nekomplikované zlomeniny, střevní potíže nebo úžeh a úpal."

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Řídíte automobil značky BMW? Tak to podle studie srovnávače pojišťoven patříte mezi nejhorší řidiče

Bezohlednost, rychlá jízda, nepoužívání směrovek. To jsou jen některé z mnoha prohřešků řidičů BMW.
20.05.2020 10:22
|
14
Reklama

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
4

Co dělat, když viník nehody ujede? Bez kamerového záznamu to chce havarijní pojištění. Jinak smůla

Upadlé kolo zastavilo dopravu na D6. Naštěstí řidič náklaďáku zastavil a k nehodě se přiznal
14.11.2019 05:00
|
2

Vezla nepřipoutané dítě na místě spolujezdce pomalu a jen kousek. Přesto došlo u Kladna k tragédii

Do některých aut děti vůbec nesmí na přední sedadlo. S bezpečností pomůžou dětské pojistky
07.07.2020 11:48
|
0

Řidička v mercedesu zabila pod vlivem zakázaných látek při nehodě policistu. Vyvázla bez zranění

Podle policejního prezidenta požila snad všechny dostupné drogy. Skončila za mřížemi
06.07.2020 11:24
|
30
Reklama

Senior si se svým vozem udělal letecký den. Přistál střechou na střeše zaparkovaného auta

Jen shodou náhod se řidiči nic vážného nestalo. Jeho spolujezdkyně je na tom mnohem hůř
05.07.2020 09:11
|
1

Nechali tři malé děti v rozpáleném autě. Pak se divili, proč to policie vůbec řeší

Policisté nezodpovědné rodiče sháněli skoro půl hodiny. Případ už si vzala na starost sociálka
04.07.2020 07:38
|
4
Reklama
Autosalon TV