Reklama
Řidičův chleba

Až pětina chodců při nehodách zemře na přechodu. Nejlepší přítel zubaté se jmenuje mobilní telefon

Chodci by i na osvětlených přechodech měli nosit reflexní prvky. Řidičům by to tak hodně ulehčili
Zdroj: MP Kladno

Chodci jsou nejohroženější a nejzranitelnější skupinou účastníků provozu. Obzvlášť teď, během podzimu, by si na ně řidiči měli dát velký pozor. Už proto, že ne vždy se chodci na silnicích chovají tak, jak mají. Například v pátek došlo na Břeclavsku k vážné nehodě auta a chodce, který střet bohužel nepřežil. 20letý řidič hondy na něj nezvládl včas zareagovat, protože chodec šel po špatné straně silnice a za tmy na sobě měl tmavé oblečení bez jediného reflexního prvku. A to jsou právě jedny z nejčastějších chyb, jakých se chodci dopouští.

Problémové přechody

Ačkoliv by měl být přechod pro chodce bezpečným místem, ukazuje se, že realita je zcela jiná. „Epidemická situace a opatření související s COVID-19 letos celkově snížila intenzitu dopravy a nehodovost na silnicích. Střetů, při nichž umírali chodci, přitom ale neubylo. Většinu těchto tragických nehod způsobují řidiči vozidel a často přitom přehlédnou chodce dokonce na vyznačeném přechodu,“ řekl Tomáš Neřold z Besipu.

V 21 % všech případů nehod na přechodech se následně ukázalo, že za nehodou stála nepozornost řidiče. Kromě ní je u řidičů velkým problémem také nevěnování se řízení, to třeba když si za volantem hrají s mobilním telefonem a nesledují okolí. Ukázalo se, že jen 13 % smrtelných nehod s auty zavinili sami chodci. I v jejich případech je za nehodou často nevhodné používání mobilu.

Jak ale ukazuje nehoda popsaná v úvodu článku, nejde jen o přechody pro chodce. Od začátku roku zemřelo při nehodách s auty 62 chodců, což je o pět více než za stejné období v loňském roce.

Chyby na obou stranách

Jakkoliv řidiči nesou mnohem větší podíl viny na smrtelných nebo i jiných nehodách s chodci, právě ta ohroženější skupina účastníků provozu, tedy chodci, také často zbytečně chybují. „U řidičů i chodců je nejčetnější selhání na úrovni detekce podnětů, což znamená, že účastník selhal ve vnímání toho druhého jako nebezpečí, tedy nedetekoval dostatečně včas nadcházející kritickou situaci. Stává se tak v důsledku omezené viditelnosti nebo distrakce pozornosti,“ vysvětluje Veronika Valentová, ředitelka Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií z Centra dopravního výzkumu.

Mezi nejčastější chyby patří náhlé vstoupení do vozovky, neodhadnutí vzdálenosti přijíždějícího auta nebo zbrklé chování. „Stále častější příčinou nehod je také nepozornost spojená s používáním mobilních telefonů za provozu. Ty přinášejí nebezpečí nejen na straně řidičů, ale i na straně chodců, kteří jsou často do světa na displeji ponořeni natolik, že už jim pro ten reálný moc pozornosti nezbývá,“ potvrzuje Pavel Žíha z policie Karlovarského kraje.
Reklama
Zdroj: Besip
Chodci se často dopouští stejných chyb, jako řidiči. 

Absolutní přednost neexistuje

Chodci také nesmí zapomínat na to, že něco jako absolutní přednost na přechodu neexistuje. Chodec se musí vždy důkladně přesvědčit o tom, že ho řidič vnímá a vidí a že ho opravdu na přechodu pouští. Chodci nesmí svou přednost brát samozřejmě a dle zákona nesmí vstupovat přímo před auto. Jeho řidič totiž neumí porušit fyzikální zákony a zastavit na místě. Chodci by si pak měli uvědomit, že ať už je chyba na jakékoliv straně, budou to právě oni, kteří případný střet odnesou několikanásobně hůř. Podle Tomáše Neřolda je důležité být vidět. "Chodci svou bezpečnost zvýší tím, že budou i ve městě nosit reflexní prvky a budou se soustředit na pohyb v provozu místo například sledování mobilního telefonu“, řekl.

Diskuze

PICHAV - 19.10.2020 22:49:05
AGENTI CHODCI BYLI VZDY VELMI OHROZENY DRUH !!!!! ZEMAN BY MOHL POVIDAT ALE UZ JE TAKY MRTVY !!!!! REFLEXNI CAJKY JSOU K NICEMU !!!!! ZKUSENY AGENT CHODEC VI ZE NEJDULEZITEJSI JE SEBEREFLEXE !!!! A MATELI JI V CAJKU !!!! JE TO CAJK VSECHNO
PICHAV - 19.10.2020 22:53:05
PREDNOST AGENTU CHODCU NA PRECHODECH !!!!! JE NELOGICKA !!!!! VETSINOU SE SKRYVAJI A VAHAJI A TIM ZDRZUJI !!!! AUTA JSOU RYCHLEJSI A CHODCE VRAZDI !!!! MELI BY MIT PREDNOST PROTO AUTA !!!! A NE ZVYKAT AGENTY CHODCE NA NESMRTELNOST !!!!

Kvůli chybějící registrační značce musí řidič chodit pěšky. Auto bez ní nesmí na silnice

Kdo značky ztratí cestou, je povinen auto odstavit a do cíle cesty vyrazit jiným způsobem
06.10.2020 08:05
|
18
Reklama

Video: řidič se sám natočil, jak srazil na přechodu v České Lípě dítě. Udělal typickou chybu

Zraněný chodec skončil v nemocnici. Policie čeká na jeho lékařskou zprávu, podle které šoféra obviní
12.02.2020 19:45
|
0

Policisté se zaměřili na chodce. Některým dali reflexní pásky, jiným rovnou pokutu

Nošení reflexních prvků je v Česku při zhoršené viditelnosti od roku 2016 povinné. Ne všichni to ví
17.01.2020 14:19
|
0

Soud uzavřel nehodu mustangu. Řidič jel těsně před srážkou skoro 160 km/h, dostal tři roky natvrdo

Hrozilo i osm let. Po rozsudku se viník odmítl k případu vyjádřit. Už dříve však svého činu litoval
04.12.2020 09:12
|
6

Míchačka zavadila o most a srazila jej na projíždějící auto

Most se v sekundě přelomil a spadl na silnici. Naštěstí se nikomu nic nestalo
03.12.2020 13:17
|
10
Reklama

Praha nakoupila 27 elektromobilů za 20 milionů korun. První už si převzala

Nová auta budou používat speciální školy nebo další příspěvkové organizace napříč hlavním městem
03.12.2020 12:59
|
0

Řidiče kamiónu štvaly mlhovky ostatních aut. Tak na jejich řidiče vyrukoval s laserovým ukazovátkem

Laser je velmi nebezpečný a řidiče může i oslepit. Výsledkem mohlo být i několik dopravních nehod
02.12.2020 16:05
|
2
Reklama
Autosalon TV