Reklama
Řidičův chleba

Policisté se zaměřili na chodce. Některým dali reflexní pásky, jiným rovnou pokutu

Nošení reflexních prvků je v Česku při zhoršené viditelnosti od roku 2016 povinné. Ne všichni to ví
Zdroj: Policie ČR
Většině chodců policisté nebrali peníze, ale rozdávali reflexní pásky.

Od začátku letošního roku se stala řada dopravních nehod s účastí chodců. Pro příklad můžeme uvést nehodu z 9. ledna, kdy auto srazilo chodkyni v Havířově. Starší žena šla mimo přechod pro chodce a navíc za tmy. Je velké štěstí, že nehodu přežila, se zraněními však byla odvezena do nemocnice.

Podobných nehod policie eviduje velké množství, a proto se v posledních dnech po celé republice zaměřila právě na chování chodců v provozu. V ulicích dohlížela jak na řádné přecházení chodců na přechodech pro chodce, tak na povinnost mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu.

Chodci a reflexní prvky

Povinnost nosit za snížené viditelnosti reflexní prvky pro chodce platí od 20. února 2016. Jde o součást novely zákona 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Důvodem zavedení je fakt, že řidič, který v noci či za snížené viditelnosti potká chodce v černém oblečení, má zhruba 18 metrů na adekvátní reakci. Při rychlosti kolem 70 km/h tak nemá na reakci ani sekundu. Za takových podmínek tak záleží z velké části na náhodě, zda k nehodě dojde nebo ne. Pokud je ale chodec vybaven reflexním prvkem, zvyšuje se vzdálenost, na kterou je řidič schopen rozeznat chodce, až na 200 m. Reflexní prvek je nutné nosit na noze nebo ruce (ideálně na obou končetinách) směrem do vozovky. V případě porušení této povinnosti hrozí pokuta v rozmezí od nuly do 2000 Kč blokově, od 1500 do 2500 Kč ve správním řízení.

Nejprve prevence

Policisté ale nebyli v ulicích primárně proto, aby chodce pokutovali. Ačkoliv je pravda, že i k tomu došlo. Jejich práce byla především preventivní, kdy chodcům vysvětlovali nutnost používání prvků z reflexního materiálu, a to především za snížené viditelnosti. Také chodcům připomínali, že nejde o žádný výmysl, ale o zákonné nařízení, za jehož nedodržení může přijít pokuta. Vysvětlovali jim ale také, že spíše než pokuta by je měla děsit míra nebezpečí pohybu po silnicích bez toho, aby byli řádně vidět.

Dalším tématem, o kterém policisté s chodci hovořili, byl neustále přetrvávající mýtus jejich absolutní přednosti na přechodech pro chodce. Jak o nutnosti používání reflexních materiálů, tak o mýtu absolutní přednosti už jsme vás informovali. Článek si můžete připomenout ve vedlejším infoboxu. Ještě dodáme, že v rámci této preventivní kampaně policisté kromě rad také rozdávali reflexní prvky, nejčastěji pásky na ruce, které v případě snížené viditelnosti a správného nošení mohou pomoci chodce ochránit.
Reklama

Padla řada pokut

Ačkoliv byli policisté po celém Česku dostatečně vidět, našli se tací, kteří jakoby dělali, že je nevidí. Proto policisté v některých případech sáhli k udělení pokuty. Například v Ústeckém kraji policisté chodcům rozdali 40 pokut v celkové výši 8300 Kč. V Libereckém kraji rozdali chodcům 34 pokut, v Pardubickém kraji deset pokut a v Olomouckém kraji 86 pokut za 27 000 Kč.

Nutno říct, že k pokutě policisté přistupovali jen ve výjimečných případech. Dělo se tak hlavně v těch případech, kdy chodci, ačkoliv byli poblíž přechodu a museli policisty vidět, šli právě mimo přechod nebo po něm, ale na červenou. Řešeni byli i ti, kteří se mezi obcemi za snížené viditelnosti pohybovali bez reflexních prvků.
Policie ale dohlížela i na to, po jaké straně vozovky chodec jde. Dagmar Sochorová, tisková mluvčí policie Libereckého kraje, k tomu řekla: „Upozorňujeme, že akce stejného charakteru, tedy se zaměřením právě na nejzranitelnější účastníky silničního provozu, budou letos probíhat průběžně v celém Libereckém kraji.“ Lze ovšem očekávat, že na chodce se bude během roku průběžně zaměřovat policie po celé republice.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Cyklisté chtějí odstup 1,5 metru při jejich předjíždění. Podporuje je Autoklub ČR i policie

Slavní závodníci Kreuziger a Sagan spolu s motocyklistou Salačem spustili bezpečnostní kampaň
06.12.2019 13:00
|
116
Reklama

EU schválila nové povinné bezpečnostní prvky do aut. Automobilky kvůli tomu zdraží. Víme, o kolik

Všechna nová auta budou muset mít přípravu na alkohol tester nebo inteligentní regulaci rychlosti
03.12.2019 06:15
|
7

Zbytky figurín chodců létaly, jako by byly ze sirek. Testy ukázaly nefunkčnost asistenčních systémů

Podívejte se na strašidelnou chybovost bezpečnostních asistentů na videu. Nespoléhejte se na ně
07.10.2019 12:53
|
6

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
1

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama
Autosalon TV