Reklama
Řidičův chleba

Cyklisté chtějí odstup 1,5 metru při jejich předjíždění. Podporuje je Autoklub ČR i policie

Slavní závodníci Kreuziger a Sagan spolu s motocyklistou Salačem spustili bezpečnostní kampaň
Zdroj: Škoda Auto

Svět cyklistů a motoristů by měl být dle odborníků propojený a plný pochopení a vzájemného respektu. Realita je ovšem jiná, a proto se slavní sportovci rozhodli, že to změní. Ročně totiž dojde na asi 4000 dopravních nehod, při kterých jsou zraněni nebo usmrceni cyklisté. Ne vždy jsou samozřejmě viníky řidiči, ačkoliv je to cyklista, který souboj s těžkým autem nemá šanci vyhrát. Ostatně, i my jsme nedávno informovali o případu, kdy zmatený senior v roli cyklisty ohrožoval sebe i ostatní, když vjel na dálnici.

Odborníci se shodují na tom, že obě skupiny, tedy řidiči i cyklisté se musí naučit vzájemnému respektu. Řidiči si musí uvědomit, že cyklista je nesmírně zranitelný, ale zároveň je plnohodnotným účastníkem silničního provozu, na což zase musí pamatovat cyklista. Roman Kreuziger proto přišel s nápadem, aby bylo možné cyklisty předjíždět jen s odstupem 1,5 metru. V současné době české zákony rozestup při předjíždění cyklisty nijak nekonkretizují. Jen říkají, že jej řidič nesmí ohrozit, nicméně jej smí omezit (Zákon č. 361/2000 Sb., paragraf 175c).

Bezpečnému soužití cyklistů a motoristů se před nedávnem věnovala i Škoda Auto, která na toto téma natočila vtipné, ale i poučné video.
Reklama

Inspirace ze zahraničí

Kreuziger se inspiroval v okolních zemích, například ve Španělsku, Belgii nebo Francii, kde je právě 1,5 metru v zákonech. Návrh plně podporují jak jeho sportovní kolegové, tak také Autoklub ČR nebo dopravní policie. „Ze statistik nehodovosti vyplývá, že nehody z důvodu nedostatečného bočního odstupu mezi motorovým vozidlem a cyklistou či nesprávného předjíždění, jsou ve většině zaviněny právě řidiči motorových vozidel. Cyklisté jsou zranitelnější než ostatní řidiči, definice předepsané vzdálenosti předjíždění může přispět ke zvýšení jejich bezpečnosti a zamezení krizových momentů, například když se cyklista vyhýbá překážce na vozovce,“ uvedl Jiří Zlý, ředitel Služby dopravní policie Policie ČR.

„Nedostatečná vzdálenost při předjíždění je průšvih. Proto se zaměřujeme na 1,5 metru. Ve Španělsku na to mají zákon, velké téma je to po celé Evropě. Mám kolem sebe spoustu kamarádů, kteří měli kolizi s autem. Riziko nehody se týká všech, je jedno, jestli trénujete na Tour nebo jedete pro rohlíky do večerky. Navíc většina cyklistů jsou i motoristé a naopak,” vysvětlil Roman Kreuziger.

A vyjádřil se i trojnásobný mistr světa Peter Sagan, který volá po vzájemném respektu. „Jako profesionál najezdím desítky tisíc kilometrů ročně. Záleží mi na bezpečnosti nejenom mojí, ale i dalších cyklistů, ať je to kdokoliv. Když mě Roman oslovil, neváhal jsem ani minutu. Je důležité vzdělávat nejen řidiče, ale i cyklisty, aby dodržovali předpisy.“
Reklama

Problematické předjíždění ve městě

Napadlo nás, jak by bylo pravidlo 1,5 metru aplikovatelné v úzkých městských ulicích. Snadno by se totiž mohlo stát, že cyklista by se tam prakticky nedal bezpečně předjet. Zeptali jsme se na to Bohumila Pácla z Autoklubu ČR, který nám tento problém vysvětlil následovně: „Zatím nejde o nějaké nařízení, spíše o aktivní upozorňování na problémy při předjíždění cyklistů. Nemá to být berná mince, spíše obecné doporučení. Tato hodnota je vědecky spočítána a v řadě evropských zemí také aplikována. Je možné, že ve městech s maximální rychlostí omezenou na 50 km/h by toto pravidlo nemuselo platit a rozestup při předjíždění by mohl být menší. Tak to funguje třeba ve Španělsku. Na místech s vyšší rychlostí pak musí být rozestup těch alespoň 1,5 metru. Doprava ve městech by jistě nekolabovala. Jde nám jen o otevření diskuze mezi motoristy a cyklisty a vzájemnému sblížení těchto dvou skupin, které se v hojném počtu potkávají na silnicích.“

Nová kampaň věnující se bezpečnému předjíždění cyklistů bude spuštěna na jaře příštího roku, tedy před začátkem nové cyklistické sezóny. Ve videích, na kterých bude na vzájemnou ohleduplnost motoristů a cyklistů upozorňováno se setkáme jak s výše zmíněnými cyklisty, tak s některými automobilovými a motocyklovými závodními jezdci. 

Diskuze

fous - 06.12.2019 19:30:05
a my motorkáři také chceme těch 1.5 metru jak v obci tak i mimo obec
Filip - 06.12.2019 19:44:30
Až se budou ti za..... pumpičkáři na silnici budou chovat jak se má,nebude problém.

Agresivní cyklista už šest let hází po řidičích kameny a větve. Policii uniká, ta teď vypsala odměnu

Německá policie pátrá po cyklistovi, který pod rouškou tmy útočí v blízkosti českých hranic
04.10.2019 12:21
|
2
Reklama

Video: Cyklista ve tmě ujížděl policistům a havaroval. Druhý nedal přednost a narazil do auta

Policisté poslední prázdninové dny řešili dva neukázněné jezdce na kole, kteří skončili se zraněními
31.08.2019 07:50
|
0

Důchodce se na kole proháněl po dálnici. Bylo mu 92 let

Policisté museli na D11 zastavit provoz, aby cyklistu odvezli do bezpečí
31.07.2019 13:05
|
4

Odmrazení oken s nastartovaným motorem nebo průjezd louží? Pozor, za obojí hrozí pokuta

Řidič ostatní nesmí obtěžovat zbytečným hlukem, výpary a nesmí je ani ohodit vodou z louže
20.09.2021 07:51
|
11

Záběry, ze kterých mrazí: Řidič srazil tři mladé ženy na přechodu, když jim jiný dával přednost

Chodkyně počkaly, až jim auto v levém pruhu zastaví a pustí je. S dalším ale už vůbec nepočítaly
18.09.2021 18:05
|
4
Reklama

Bizár ze Zlínska. Koupil si v bazaru auto a po pár metrech ho přetočil na střechu

Řidič ujel jen asi 200 metrů. Podle policie byl pod vlivem alkoholu
17.09.2021 17:53
|
1

Poslanci schválili výši pokuty při povinném objíždění cyklistů. Platit bude od ledna

Poslanecká sněmovna původně navrhovala postih podobný jako u alkoholu. Senátu se to nelíbilo
16.09.2021 13:01
|
53
Reklama
Autosalon TV