Reklama
Řidičův chleba

Chodec způsobivší nehodu musí zaplatit škodu i na autě, které ho srazilo. Tvrdí to policie

Pokuty udělují strážci zákona pěším bez reflexních prvků jen výjimečně. Může však dosáhnout 2500 Kč
Zdroj: Policie ČR

Jen během posledních pár dnů se stalo několik dopravních nehod, při kterých auto za tmy srazilo chodce bez reflexních prvků. Jeden případ se stal na Náchodsku 24. listopadu, kdy řidiči vstoupila mimo přechod před auto chodkyně. Řidič ji za tmy neviděl a neměl šanci reagovat. Dotyčná utrpěla vážná zranění, ze kterých se bude dlouho léčit. Na autě řidiče byla srážkou způsobena škoda asi 30 000 Kč.

Obdobný scénář měla nehoda, která se stala jen o několik dnů později kousek od Olomouce. Tentokrát ale hlavní roli sehrál neoznačený senior vezoucí u krajnice vozík s kovovými trubkami. Také neměl reflexní prvky a ve tmě jej tedy řidič přehlédl. I v tomto případě skončil sražený chodec v nemocnici a škoda na autě byla vyčíslena na 40 000 Kč. Obě nehody policisté ještě vyšetřují, míru zavinění tedy ještě neznají. Už teď ale ví, že pokud by byli chodci předpisově označení reflexními prvky, nehody by se možná nestaly.
Reklama

Jak být viděn?

Povinnost nosit na sobě za snížené viditelnosti reflexní prvky ukládá chodcům od 20. února 2016 zákon. Konkrétně paragraf 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb. Ten říká, že: „„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích."

Bohužel to ale chodci málokdy berou vážně. Veronika Čermáková z Policie ČR vysvětluje: „Řada chodců se domnívá, že když oni vidí vozidlo, musí je zákonitě vidět i jeho řidič. Tato myšlenka je ale veliký omyl. Reflexní prvek na oděvu zlepšuje viditelnost chodce až na 200 metrů. Oproti tomu chodce v tmavém oděvu má řidič šanci zaregistrovat na pouhých 18 metrů."

Povinnost používat reflexní prvky neznamená, že chodec musí používat velkou reflexní vestu. Bohatě stačí reflexní tkaničky, klíčenky, nažehlovací materiály, vesty či boty a batohy s fluorescenčními a reflexními prvky. Je však nutné reflexní prvek umístit na nejvíce pohyblivou část těla ke straně vozovky, tedy na konec rukávů, blízko ke kolenům nebo na úroveň pasu. Tím chodec upoutá největší pozornost řidičů.
Zdroj: Besip
Besip v krátkém spotu ukazuje, jak velký rozdíl je potkat chodce bez a s reflexními prvky. 

Ve městě také neuškodí

Policisté, ale i odborníci z Besipu připomínají, že reflexní prvky nejsou určený výhradně jen na silnice, kde nejsou lampy veřejného osvětlení a jen do tmy. I ve městech může být chodec oblečený jen v tmavém oblečený špatně viditelný! Obzvlášť za deště mohou být světla lamp, semaforů, ale i ostatních řidičů pro oči velmi nepříjemná. Chodce ve výrazném oblečení nebo s reflexními prvky pak má řidič šanci zaregistrovat včas. Chodci si musí uvědomit, že je to hlavně pro jejich bezpečnost. Jen díky reflexním prvkům má řidič šanci je včas vidět, včas na ně reagovat a popřípadě včas zastavit.

Veronika Čermáková dále dodává: „Pro to, abychom byli lépe vidět, můžeme použít také svítilnu nebo baterku v telefonu, ale pouze jako doplňující prvek. Pokud použijeme pouze baterku, svítíme jedním směrem, řidič nás tak zepředu nebo zezadu neuvidí. Nemůžeme se ani spolehnout na to, že se nám svítilna nebo baterka nevybije, na rozdíl od reflexních prvků, které nepotřebují aktivní zdroj."
Zdroj: Policie ČR/ Bezpečná společnost
Policie chodcům radí nejen s reflexními prvky, ale i s tím, jak se v blízkosti silnic správně chovat. 

Pokuty jen výjimečně

Pro představu, v roce 2017 evidovali policisté jen ve Středočeském kraji celkem 104 dopravních nehod, při kterých byl viníkem právě chodec. Z toho se 93 nehod stalo v obci a 11 mimo obec. O rok později zavinili chodci 102 nehod, 89 se jich stalo v obci, 13 mimo ni. I přesto ale k pokutování chodců bez reflexních prvků sahají jen málo. Raději se věnují osvětě, rozdávání těchto prvků a upozorňování na nebezpečí v případě jejich nepoužití. V některých případech ale k udělení pokuty přeci jen sáhnou. Ta může být při řešení na místě až do výše 2000 korun. Ve správním řízení pak od 1500 do 2500 korun.
Reklama

Škodu hradí chodec

Vlasty Suchánkové ze Středočeské policie jsme se zeptali, jak je to při takových nehodách s uplatňováním škody. Řekla nám: „V případě, že policejní vyšetřování prokáže vinu chodce, jde veškerá škoda na vozidle či jiném majetku na jeho vrub. Součástí takového vyšetřování je zjišťování, zda šel chodec mimo přechod a právě i to, zda měl nebo neměl oblečené reflexní prvky.“

Diskuze

Greta Gumberk - 11.12.2019 21:05:07
Policajti jsou buzeranty a jen škodějí to je už známé.Mám jednoho takovýho debyla za souseda
Joseph - 12.12.2019 06:36:17
No o tom by rozhodl až soud, chodec sice poruší předpisy, ale řidič taky, protože nedokázal zastavit vozidlo na vzdálenost na kterou má rozhled. Takže min. úhrada škody 50/50. To by potom , nemáš reflexní p.tak tě přejedu, budu mít nový blatník

Co dělat, když viník nehody ujede? Bez kamerového záznamu to chce havarijní pojištění. Jinak smůla

Upadlé kolo zastavilo dopravu na D6. Naštěstí řidič náklaďáku zastavil a k nehodě se přiznal
14.11.2019 05:00
|
2
Reklama

Zbytky figurín chodců létaly, jako by byly ze sirek. Testy ukázaly nefunkčnost asistenčních systémů

Podívejte se na strašidelnou chybovost bezpečnostních asistentů na videu. Nespoléhejte se na ně
07.10.2019 12:53
|
6

Liberecká policie odhaluje přestupky z tajného autobusu. Z něj je totiž vidět i do kabin kamiónů

Důvodem pro policejní akci byl ukončený nouzový stav a návrat většího množství řidičů na silnice
16.04.2021 14:26
|
1

Těhotné za volant smí, ale pouze připoutané, byť trochu jinak. Airbagy miminku neublíží

V posledních měsících těhotenství je vhodné řídit s doprovodem
15.04.2021 19:05
|
0
Reklama

Ukradl Lamborghini za miliony, neměl na benzin, tak ujel od pumpy. Je v hledáčku policie

Řidič supersportu natankoval, odskočil si na toaletu a pak v mžiku a bez zaplacení odjel
15.04.2021 12:28
|
2

Poslanci schválili povinný odstup aut od cyklistů při předjíždění - 1,5 m. Plná čára nebude zeď

Cyklisté nemusejí použít cyklostezku, i když vede hned vedle silnice. Mají na rozdíl od aut na výběr
14.04.2021 14:45
|
108
Reklama
Autosalon TV