Reklama
Řidičův chleba

Tahle drsná nehoda se stala v mlze. Děláte při špatné viditelnosti vše správně? Zjistíte v článku

Spousta šoférů používá automatické svícení a tím pádem nemají viditelnou zadní část vozu
Zdroj: Policie ČR

V úterý 22.10. řešila policie vážnou dopravní nehodu tří aut. Krátce před šestou hodinou ráno musela řidička Škody Octavia odstavit své auto, které mělo poruchu. Během chvíle ale auto sestřelil řidič nákladního auta, který v mlze nepřizpůsobil rychlost a styl jízdy. Octavia byla odmrštěna směrem na svodidla, ale tím to neskončilo. O několik minut později stejnou chybu udělala řidička fabie, která dle policejního vyšetřování také nepřizpůsobila jízdu mlhavému počasí a také nabourala do octavie.

Policisté, kteří nehodu na místě vyšetřovali, zabavili řidičce fabie technický průkaz. Ona i řidič nákladního auta pak dostali navíc pokuty. Je velké štěstí, že se při tak velké srážce nikomu nic nestalo. Ve zdraví od nehody odešla i řidička fabie.
Reklama

Jízda za mlhy

Podzimní mlhavé počasí je zrádné. Když se k tomu přidá spadané a mokré listí na silnicích, je potřeba v prvé řadě sundat nohu z plynu. V případě husté mlhy pak mohou pomoci, ale také uškodit mlhové světlomety. Jsou sice dobrým sluhou, ale velmi špatným pánem. Jejich správné používání řeší zákon č. 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích. Ten říká, že přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Rozdíl mezi používáním předních a zadních mlhovek je tedy patrný – přední použít smí, zadní musí.
Zdroj: Besip
Jak správně používat mlhovky, vysvětluje Besip.

Kdy je nepoužívat

Velká spousta řidičů má problém určit, co už je dostatečně hustý déšť nebo dostatečně hustá mlha na to, aby mlhovky zapnuli nebo naopak vypnuli. Je to ale velmi snadné. Vodítkem mohou být zadní koncová světla vpředu jedoucího vozidla. Pokud je i na několik desítek metrů světlomet auta jedoucího před vámi dostatečně viditelný, mlhovky nejsou potřeba. Je velmi nezodpovědné svítit mlhovkami i ve chvíli, kdy to není nezbytně nutné. Obzvlášť zadní mlhovky jsou silné a mohou ostatní řidiče oslňovat.

Stejně tak je důležité pamatovat na to, že mlhovky, především ty zadní, je dobré vypnout ve chvíli, kdy vjedete do města, kdy vjedete do kolony nebo ve chvíli, kdy vás dojede jiný řidič. Už o vás ví a zbytečně rozsvícená zadní mlhovka pro něj může být velmi nepříjemná.

„Dbejme však na to, abychom mlhovky používali opravdu jen při podstatně snížené viditelnosti. Při neoprávněném použití těmito světly oslňujeme jak řidiče v protisměru, tak řidiče jedoucího za námi. Ten pak může snadno přehlédnout, že vůz před ním má zároveň rozsvícena brzdová světla. Je to opravdu nebezpečné," připomíná instruktor kurzů bezpečné jízdy na autodromu Most Marek Kohoutek.

Kdy je rozhodně používat?

Jak už jsme naznačili výše. Mlhovky, ať už zadní nebo i přední, je nutné použít v případě opravdu hustého deště, sněžení nebo za husté mlhy. Obzvlášť při jízdě na dálnicích a okresních silnicích je to potřeba ve chvíli, kdy není hustý provoz a ve špatných povětrnostních podmínkách bychom se mohli stát snadno přehlédnutelnými.
Reklama

Problém jménem denní svícení

Velká spousta řidičů je zvyklá mít ovladač světlometů nastavený neustále na automatiku. Je si pak jistá, že se jim po nastartování rozsvítí denní svícení a oni tak plní legislativu. Jenomže jakmile udeří mlhy, vydatně sněží nebo je jinak snížená viditelnost, čidla světlometů mohou mít stále pocit, že je světla dost a tak nemusí přepínat na potkávací světlomet.

Spoléhat se ale na elektroniku a její čidla je velmi nebezpečné. Už ve chvíli, kdy sedáte do auta a máte za to, že je snížená viditelnost, raději ručně světlomety rozsviťte. Stejně tak za jízdy. Není vhodné nechávat svítit jen denní svícení, protože vpředu je za snížené viditelnosti nedostatečné a vzadu pak světlomety nesvítí vůbec! V takovou chvíli je auto neosvětleno předepsaným způsobem a to dle zákona 361/2000 Sb., konkrétně paragrafu 32. Za porušení správného osvětlení auta hrozí pokuta do 2000 Kč. Navíc se takto špatně osvětlené auto stává velmi nebezpečným, protože za určitých podmínek vůbec nemusí být na silnici vidět.

Porucha nebo nehoda v mlze

To, co se stalo řidičce octavie z případu uvedeném výše, se bohužel může stát každému z nás. Je dobré vědět, jak se při poruše či nehodě v mlze zachovat. Jde prakticky o stejný postup, jaký znáte při nehodě nebo poruše za jakéhokoliv jiného počasí.

Navíc je ale potřeba rozsvítit všechna světla, včetně těch mlhových. Ideální je, dojet na bezpečné místo k zastavení, tedy parkoviště nebo třeba i polní cestu. Není-li to možné, je nutné zastavit co možná nejdál od provozu, tedy, co nejvíce na kraji nebo až v odstavném pruhu. Nezapomínejte na reflexní vestu! Obzvlášť na dálnici je nutné co možná nejdříve volat policii a oznámit ji, co se stalo a že nepojízdné auto je možnou překážkou v provozu.

Pokuty

Za nesprávné použití mlhovek hrozí od policie pokuta od 1500 do 2000 Kč na místě. Ve správním řízení dokonce až 2500 Kč. Tento přestupek pak není ohodnocen trestnými body.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Viníkem nehody s divokým zvířetem je vždy řidič. Z povinného ručení nedostane ani korunu

Naložení zvěře do auta je pytláctví a hrozí za něj vězení. Při každé kolizi je nutné volat policii
13.10.2019 22:10
|
124
Reklama

Někdo vás naboural a policie zabavila techničák poškozeného auta. Jaké náklady dostanete zpět?

Opravu vyřeší pojišťovna viníka. Odtah pojištění asistenčních služeb. Ušlý zisk? Jen výjimečně
20.08.2019 17:00
|
4

Těžko uvěřitelná nehoda na D11 má dva viníky. Obě ženy pokazily, co mohly

Policie už má jasno o bouračce, kterou způsobil hloupý pokus o pozdní odbočení z dálnice
12.07.2019 19:20
|
12

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV