Reklama
Řidičův chleba

Kvůli chybějící registrační značce musí řidič chodit pěšky. Auto bez ní nesmí na silnice

Kdo značky ztratí cestou, je povinen auto odstavit a do cíle cesty vyrazit jiným způsobem
Zdroj: Škoda Auto

Ztráta registrační značky se může zatraceně prodražit, i když řada řidičů takovou situaci považuje za banální. Značky jsou totiž identifikací auta, něco jako občanský průkaz u lidí. Z pohledu zákona je jízda bez značek velmi přísně postihovaným přestupkem, který může skončit i několika měsíci bez řidičáku. O tom už se přesvědčil i 73letý řidič z Plzeňska, kterého policisté minulý pátek zastavili v autě jak bez značek tak bez dokladů, a navíc ještě pod vlivem alkoholu. V jeho případě to bude ještě dražší, nicméně protože nadýchal 0,97 promile, nejde o trestný čin a tak jeho počínání skončilo ve správním řízení. O řidičák přijde určitě, ale případnému vězení se vyhne.

Žádné body, ale hodně peněz

Nutnost mít na autě registrační značku upravuje zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 125. Totožný paragraf také jízdu bez značky definuje jako přestupek, za který sice nejsou udělovány trestné body, ale vysoké pokutě, a k tomu možnému zákazu řízení, se řidič nevyhne. Jde navíc o přestupek, který není možné řešit na místě, ale je s řidičem projednáván až ve správním řízení, kde mu hrozí pokuta 5 – 10 000 Kč a až na rok odebrání řidičáku. Upozorňujeme, že stejný postih hrozí za to, když pojedete s neplatnými, falešnými nebo kradenými značkami.

Ukradená nebo ztracená? Moc na tom nesejde

Může se stát, že řidič ráno přijde k autu a zjistí, že mu chybí jedna nebo obě registrační značky. V prvé řadě musí vědět, že s takovým autem nesmí na silnice, protože je prakticky technicky nezpůsobilé k provozu. V tomto případě je jeho povinností krádež nahlásit policii, což můžete udělat na jakékoliv služebně v Česku. Vyhne se tak možným problémům, které může udělat ten, který značky ukradl. Pravděpodobně se totiž pokusí s ukradenými značkami na jiném autě například ujet od pumpy bez placení.

Nové značky pak musí majitel poškozenéhp vozidla následně řešit na registru vozidel, kde po něm v případě, že jsou značky kradené, budou chtít potvrzení od policie. Pokud byla ukradena jen jedna značka, druhou bude chtít úřad vrátit.

Zažít lze také situaci, kdy řidič odjede se všemi značkami, ale během cesty, třeba na čerpací stanici, zjistí, že mu jedna chybí. I v tomto případě je nutné auto odstavit a dál s ním nikam nejezdit. Pokud jde o ztrátu, není nutné to hlásit policii.

Stačí co možná nejdříve vyrazit na registr vozidel buď magistrátu, nebo úřadu obce s rozšířenou působností a ztrátu nahlásit. Úředníci značky v systému označí za neplatné. Dále je nutné si zažádat o značky nové. I v tomto případě platí, že kdo ztratil jen jednu značku, druhou bude muset na úřadu vrátit.
Reklama

Značky na přání

Problémové to mají hlavně majitelé registračních značek na přání. Není u nich možné po ztrátě nebo krádeži vystavit jejich duplikát. Původní jsou vždy v systému značek označeny jako dále neplatné a majitel si musí za 10 000 Kč objednat nové značky na přání. Nesmí na nich ale být stejný text nebo soubor čísel.

Pomůže nakreslená značka?

Může dojít i k situaci, že si před jízdou chybějící značky řidič všimne. Protože ale pospíchá, napadne ho, že přece musí stačit napsat si značku na papír a dát za okno. Další možností je, že upadlou značku najde ležet u auta, zpět do rámečku nejde vrátit a tak si ji dá za čelní sklo a odjede.

V obou a dalších podobných případech varujeme, že jde o přestupek ohodnocen výše popsanou pokutou. Registrační značky mají předepsaný design i umístění. Nelze je tedy vozit jinde a nelze místo nich vozit těch pár písmen a čísel napsaných na papír. Pak je značka totiž neplatná.
Reklama

Co s sebou?

Pokud si jde majitel vozu vyřídit nové registrační značky, pak si s sebou musí vzít občanský průkaz a velký i malý techničák. Buď přímo na úřadě, nebo předem doma bude muset vyplnit formulář, ve kterém oznamuje ztrátu, zničení nebo odcizení značky. V případě odcizení musí s sebou mít i potvrzení od policie. Na úřadu následně musí uhradit správní poplatek 450 Kč, kdy 200 Kč stojí jedna značka a 50 Kč je poplatek úřadu za změnu údajů. Pokud nemá čas na úřad dojít, může vyslat rodinného příslušníka nebo známého. V takovém případě ale nesmí zapomenout na ověřenou plnou moc.

Diskuze

Jiří - 06.10.2020 11:08:23
Ano, to je správný postup. Přísnost musí být. Další krok je dát všem lidem hned po dovršení plnoletosti čip a k tomu povinnost se jim prokazovat na všech místech, které navštíví. Pokud ne, tak následuje okamžitý zákaz pohybu a domácí vězení na dobu 1 roku
Jiří - 06.10.2020 13:55:17
Zajímalo by mě, jak je to v jiných zemích. Hrozí za to všude ztráta řidičáku, nebo je to typická česká buzerace?

Roušky a řidiči: Potřebovat je zatím budeme jen na úřadech

Ministerstvo zdravotnictví znovu změnilo podmínky užívání roušek. Například na STK potřeba nebudou
21.08.2020 11:35
|
3
Reklama

Elektromobily a hybridy mohou na dálnici zdarma i bez speciální registrační značky. To se ale změní

Případnou kontrolu dnes provádí policie. Od ledna se o to bude starat elektronický dálniční systém.
03.08.2020 18:01
|
1

Autobazary jsou nucené prodávat auta pod cenou. To se ale změní, odborníci očekávají zdražení ojetin

Aktuálně lze ojetá auta legálně prodávat pouze online. Bazaristé tlačí na vládu, aby dostali výjimku
02.04.2020 15:19
|
96

Elektronická dálniční známka koupená přes eshop není zboží. Nelze ji tedy vrátit do 14 dnů

Spotřebitelský zákon se na prodej známek nevztahuje. V Rakousku a na Slovensku je to trochu jinak
16.01.2021 08:09
|
1

Ford Focus skončil u Jihlavy slisovaný mezi dvěma kamióny. Zbyl z něj šrot, ale dopadlo to dobře

Hasiči ženu z trosek vystříhali jen s lehkými oděrkami. Příčiny nehody vyšetřuje policie
15.01.2021 12:03
|
1
Reklama

Nechal u auta otevřená okna a odešel. Divil se, že dostal pokutu, ta ale hrozí i za nezamknutý vůz

Řidič je ze zákona povinen auto zabezpečit tak, aby jej nemohla užít neoprávněná osoba
15.01.2021 07:00
|
12

Policejní Škody Scala nebudou mít beranidla ani radary. I tak stojí speciální výbava půl ceny auta

Policie bude auta od škodovky odebírat v příštích třech letech. Jedno vyšlo na zhruba 700 000 Kč
14.01.2021 18:23
|
5
Reklama
Autosalon TV