Reklama
Řidičův chleba

Vyvracíme řidičské mýty: Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu. Bývávalo, automatické jsou úsporné

Fakt je, že klimatizace spotřebu zvýší. Ale zanedbatelně, tedy podobně, jako otevřená okna
Zdroj: Škoda Auto

Na první pohled to možná vypadá, že s koncem léta není klimatizace na pořadu dne, ale opak je pravdou. Právě v zimě je skvělým pomocníkem proti mlžení oken a při jejich rozmrazování. Proto je dobré se podívat na zoubek velmi rozšířenému řidičskému mýtu, který říká, že puštěná klimatizace extrémně zvyšuje spotřebu. Hned na úvod musíme říct, že je to částečně pravda. Ale ta čísla nejsou v žádném případě tak extrémní, jak možná myslíte. Dokonce se dají označit za zanedbatelná.

Lepší je klimatizace automatická

Na to, jak je to s klimatizací a spotřebou se před časem detailně podíval německý autoklub ADAC. Ten zjistil, že klimatizace opravdu přidává na spotřebě. O něco vyšší čísla spotřeby vykázala klimatizace manuální. Ta automatická s chytrou řídící jednotkou umí s chlazením nebo naopak topením pracovat efektivněji a tedy s menšími dopady na spotřebu paliva. V testu německého autoklubu se ukázalo, že v případě manuální klimatizace je spotřeba vyšší o asi 10 %. V případě automatické asi kolem 6 %.

Důvod je prostý. Jednoduchá manuální klimatizace zatěžuje svou prací motor neustále. Automatická klimatizace umí poznat, že byla v autě dosažená požadovaná teplota. Následně sníží svůj odběr a dále teplotu jen udržuje. Nepracuje pořád.
Reklama

Ve městě spotřeba roste

Rozdíl je také v tom, jestli jedete ve městě nebo na dálnici. Ve městech je nápor na spotřebu vyšší, na dálnici při plynulé jízdě nižší. To je ale logický fakt i bez puštěné klimatizace. Neustále zastavování a opětovné rozjíždění zvyšuje spotřebu vždy. Konstantní jízda ji naopak sníží. Německý autoklub při testech zjistil, že ve městě je nárůst asi 20%, což znamená spotřebu vyšší o asi jeden litr na 100 ujetých kilometrů. Mimo město pak o asi šest procent nižší, tedy asi o asi 0,3 litru.

Tyto hodnoty jsou platné u auta, které má průměrnou spotřebu asi 5 litrů na 100 kilometrů. S vyšší spotřebou pak výše zmíněná čísla samozřejmě rostou. Mimochodem, když necháte auto běžet na volnoběh a zároveň máte puštěnou klimatizaci, spotřebujete asi 0,4 litru paliva za hodinu. Bez klimatizace je to o asi 70 % méně.
Reklama

Jako otevřené okno

Jak tedy vidno, ta čísla nejsou tak hrozná. Pamatujte ale, že jsou jen orientační. Liší se v závislosti na spotřebě motoru, ale i na venkovní teplotě. Němečtí specialisté nakonec poukázali, že podobně, jako klimatizace, zvyšuje spotřebu auta i otevřené okno. To totiž narušuje aerodynamiku auta. V případě klimatizace je pak potřeba počítat s tím, že pokud jsou velká horka nebo naopak velké zimy, může být zvýšení spotřeby krátkodobě o něco vyšší.

Diskuze

Jura - 24.10.2020 11:49:21
U auta s vyšší spotřebou tj výkonnějším motorem po zapnutí klimy rozhodně spotřeba v procentech nestoupne jako u ekomotorku. Pokud bude v obou stejně výkonná klima je to i vyloženě proti logice. Jo když přichladíte v litrovém Polu je to jak zatažená ručka
Milan - 24.10.2020 19:10:24
Uplne presne Jura! U meho 2,5 lit. silneho motoru je vliv klimy na spotrebu temer nepostrehnutelny a na vykon vliv zadny! Naproti tomu litrove firemni fabie po pusteni klimy uvadnouz ve vykonu natolik, ze do tahlych stoupani jsme se vsichni naucili klimu

Tyto zlozvyky ničí automatické převodovky. Čeští motoristé s nimi často neumějí správně zacházet

Nesprávné používání samočinné převodovky se může draze vymstít, na tyto chyby si dávejte pozor
22.10.2020 11:46
|
15
Reklama

Autoškoly a prodejci aut musí kvůli koronaviru zavřít. Servisy zůstaly otevřené

Vládní nařízení je platné od 22.10. od půlnoci. Zatím není jasné, na jak dlouho
21.10.2020 17:27
|
5

Propadlý řidičák zatím měnit nemusíte. Na silnice s ním smíte, ale jen v České republice

Na propadlý doklad se po dobu nouzového stavu hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty
20.10.2020 17:18
|
1

Soud uzavřel nehodu mustangu. Řidič jel těsně před srážkou skoro 160 km/h, dostal tři roky natvrdo

Hrozilo i osm let. Po rozsudku se viník odmítl k případu vyjádřit. Už dříve však svého činu litoval
04.12.2020 09:12
|
6

Míchačka zavadila o most a srazila jej na projíždějící auto

Most se v sekundě přelomil a spadl na silnici. Naštěstí se nikomu nic nestalo
03.12.2020 13:17
|
10
Reklama

Praha nakoupila 27 elektromobilů za 20 milionů korun. První už si převzala

Nová auta budou používat speciální školy nebo další příspěvkové organizace napříč hlavním městem
03.12.2020 12:59
|
0

Řidiče kamiónu štvaly mlhovky ostatních aut. Tak na jejich řidiče vyrukoval s laserovým ukazovátkem

Laser je velmi nebezpečný a řidiče může i oslepit. Výsledkem mohlo být i několik dopravních nehod
02.12.2020 16:05
|
2
Reklama
Autosalon TV