Reklama
Řidičův chleba

Klimatizace je dobrý pomocník, umí být ale i zlý pán. Tady je pět tipů, jak ji efektivně používat

Konečně to vypadá, že venku bude opravdu léto. Nic se ale nesmí přehánět - ani chlazení interiérů.
Zdroj: Seat

Ten pocit, když nastoupíte do auta vytopeného sluncem na smrtících 60 stupňů, je krajně nepříjemný. Málokdo si po práci rád sedá v plné polní do sauny či pece, ale většina tak učinit musí. Krátce po nastartování ty šťastnější z nás zachrání malé tlačítko s nápisem A/C, tedy Air Conditioning nebo hvězdičkou.

Klimatizace je relativně složitý systém, který vám může přinést užitek nejen v létě, ale iv zimě. Podmínkou je, abyste ji uměli správně používat.

1. Spoléhejte na automatický režim

Režim AUTO skrývá pod svým názvem mnohem více než pouze automatickou regulaci rychlosti větráku. V současnosti je automatizovaných hned několik funkcí. Vozidlo je schopno regulovat kromě ventilátorů i intenzitu chlazení a díky spolupráci se solárními senzory určit směr a intenzitu dopadání slunce.

Díky tomu umí lépe dosáhnout na kritičtější místa v interiéru. Pokud se vám náhodou zamlžuje okno, auto to také zjistí a automaticky přesměruje proud vysušeného vzduchu tak, aby kondenzaci páry předešlo. Pokud tedy automatickou klimatizaci máte, určitě ji využívejte.
Reklama

2. Vliv na spotřebu je dnes minimální

Moderní klimatizace spotřebovávají palivo pouze tehdy, když je jejich zásah opravdu nezbytný. Ve srovnání se staršími modely není kompresor klimatizace v pohybu stále, ale pouze tehdy, když auto opravdu temperuje. Díky tomu je klimatizace nejen úsporná, ale i zdravější. Tlačítko A/C tedy už nemusíte nikdy vypínat. Zajistíte si tak maximální komfort, protože budete mít klimatizaci vždy po ruce bez další námahy.

3. Uzavřete okruh

Abyste ze své klimatizace dostali maximum, recirkulujte. Například systémy Climatronic koncernu VW běží v automatickém režimu většinu roku na "vnitřním oběhu." Recirkulace vzduchu má hned několik výhod.

První z nich je menší nákladnost udržování teploty. Přece jen je snazší znovu ochladit už chladný vzduch než chladit nový zvenčí. Další výhodou je čistota. Když je vzduch v recirkulačním cyklu, prochází filtr vícekrát. Dýcháme tak čistší vzduch. Pokud byste se náhodou báli, že po čase se vzduch stane nedýchatelný, nemusíte mít strach. Auta jsou vzduchotěsná pouze v akčních filmech.
Reklama

4. Nezavírejte větráky

Když na nás fouká nepříjemně ledový nebo horký vzduch, zaslepíme větrák. Logické, ne? Logické, ale nevhodné. Musíme stále pamatovat na to, že pokud nedovolíme ventilací dělat si svou práci, vzduch začne v autě stát. To znamená nepříjemné teplo způsobené sluncem dopadajícím přes sklo, případně okamžité mlžení. V případě, že vám vadí proud vzduchu, zkuste jej jednoduše přesměrovat.

Ideální stav je ten, když postranní průduchy směřují na okna a středové do středu mezi řidiče a spolujezdce. Nenechte na sebe dlouhodobě foukat studený vzduch tím spíš, když nastavíte příliš nízkou teplotu vzhledem k teplotě okolí. Takové řešení vám, jak známo, může způsobit vážné zdravotní problémy. 

5. Zkuste ji i v zimě

Klimatizace není pouze o studeném vzduchu. Jak jsme už zmínili, v moderních autech stojí za "klímovaním" velké množství senzorů. Jedním z nich je i čidlo vlhkosti. Není to teď úplně aktuální, ale zkuste si představit (ano, jde to dnes těžko), že po půl hodině odhrnování sněhu nastoupíte do svého auta.

V okamžiku se na vašem oblečení začne tát všechen sníh a v autě se v momentě zamlží všechna okna. Tento scénář nenastane, pokud máte zapnutou klimatizaci. Senzor vlhkosti dokáže předejít zamlžení a vzduch vysuší.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Odpůrce elektromobilů otestoval elektrickou Škodu Citigo e iV. Chválil dojezd, zápasil s klimatizací

Škodovka přišla se svým elektromobilem později, než konkurence, má ale příznivější cenu
04.03.2020 18:15
|
6
Reklama

Klimatizaci využijete i v zimě. Pomůže rychle odmlžit okna a zbaví interiér nadměrné vlhkosti

Spousta řidičů řidičů považuje klimatizaci v autě za "letní záležitost". Není to tak úplně pravda
20.01.2020 11:30
|
1

Motory 1.0 TSI mají problém. Celosvětová svolávací akce se týká i 337 majitelů vozů Škoda v Česku

Servis musí navštívit některé modely Seat, Škoda a Volkswagen vyrobené v letech 2018 až 2020
04.08.2020 10:05
|
14

Do čela automobilky Škoda přichází podle očekávání Thomas Schäfer. Nová výzva se jmenuje Dacia

Spekulace o možném příchodu Martina Jahna se nepotvrdily. Nový šéf bude podle všeho hlavně spořit
03.08.2020 12:46
|
16
Reklama

Poklady českých stodol a garáží: Zastava 1100 alias jugoslávský Fiat 128 přežila i bombardování NATO

Nesmrtelný "stojadin" byl vítaným zpestřením našich silnic. Upaloval jako drak a reznul zrovna tak.
02.08.2020 10:33
|
4

Lada Niva na Západě prakticky skončila. Ruský podnikatel žijící v Německu má plán, jak ji nahradit

Projekt společnosti Partisan motors má ukojit poptávku po schopném laciném teréňáku.
31.07.2020 11:09
|
0
Reklama
Autosalon TV