Reklama
Řidičův chleba

Klimatizaci využijete i v zimě. Pomůže rychle odmlžit okna a zbaví interiér nadměrné vlhkosti

Spousta řidičů řidičů považuje klimatizaci v autě za "letní záležitost". Není to tak úplně pravda
Zdroj: pingi.com

Starší nebo levnější auta bývají vybavena manuálně ovládanými klimatizačními jednotkami, jejichž primární přínos řidiči spatřují především v ochlazovaní interiéru. Zbytečně tím opomíjí klíčovou vlastnost nebo chcete-li dovednost klimatizace, která spočívá ve schopnosti vysušovat vzduch. Tato funkce je nesmírně užitečná v chladných měsících roku, kdy kromě přirozeného pronikání vlhkosti do interiéru zavlhčíte vnitřek vozu snadno také sněhem doneseným na obuvi nebo mokrým oblečením.
Reklama

Se zamlženými skly vůbec nevyjíždějte

To vše má za následek mlžení oken a tím rapidně zhoršený výhled z auta. Bezpečnostní rizika jsou nasnadě, řešení je přitom snadné. Stačí funkční klimatizace, která i s větrákem běžícím na malou rychlost rychle zprůhlední nejen čelní okno. Rychle tak dosáhnete výsledku, ke kterému byste se bez jejího použití dopracovávali zdlouhavě nebo byste jej nedocílili vůbec. Není přitom rozhodující, že na okna v danou chvíli fouká chladný vzduch, důležitá je právě jeho „suchost.“

Auta s automatickými systémy topení vyřeší rozhodování za vás, neboť dokáží sama vyhodnotit, jak okna nejefektivněji odmlžit, stačí aktivovat tlačítko s odmlžovacím symbolem. Také velká část vozů s manuální klimatizací má sepnutí tohoto módu spojené s aktivováním „klimy.“ Nebojte se jej tedy používat, nezapomínejte ani na nutnost mít současně nastavený vnější oběh vzduchu.

Zapnutá klimatizace rychleji ohřeje motor

Zimní využití klimatizace má však i další bonusy. Zejména starší naftové automobily mívají v mrazech problém dosáhnout provozní teploty motoru. Zapnutý kompresor klimatizace zvýší zatížení pohonné jednotky, která díky tomu dříve získá provozní teplotu. Díky tomu bude dříve vyhřátý i interiér vozu.

Rychleji zahřátý motor znamená také nižší emise škodlivin, menší spotřebu a možnost bezpečného využití jeho plného výkonu. Průběžné používání klimatizace je velmi zásadní také pro životnost a správnou funkci celého topného systému. Vzduch z klimatizace, která je zapnutá po delším čase, zpravidla zapáchá. Mohou za to bakterie, které se nahromadí ve výparníku díky jeho vlhkosti. Celoročním používáním klimatizace se však této nepříjemnosti zpravidla zbavíte.

Důležitá je i samotná mechanika. Kompresor klimatizace využívá na své mazání olej, který se při dlouhodobém odstavení nahromadí v jeho nejnižším bodě. Jeho opětovné spuštění může proběhnout bez dostatečného mazání v prvních sekundách jeho činnosti, což má za následek rychlejší opotřebení. Kompresor navíc zajišťuje oběh maziva v systému, čímž zajišťuje jeho těsnost. Chybějící olej může způsobit částečný nebo úplný únik chladící směsi, a tedy menší účinnost klimatizace v době, kdy chlazení budete opravdu potřebovat.
Reklama

Vyšší spotřeba má smysl

Je objektivním faktem, že v zimních měsících mají auta kvůli většímu množství používaných spotřebičů energie vyšší spotřebu paliva. Přestože výrobci se snaží o co nejnižší dopad fungování klimatizace na spotřebu, její používání ji i u nejnovějších modelů stále mírně zvyšuje. Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že vliv na spotřebu výrazně závisí na druhu pohonné jednotky. Zatímco nejslabší tříválcové motory dokáží na spuštění klimatizační jednotky reagovat zvýšením spotřeby o celý litr na 100 km, nehledě na horší dynamiku, u výkonných motorů je vliv často minimální. Buď, jak buď, o pár deci vyšší spotřeba je více než snesitelnou daní za dobrý výhled z auta a tím i obligátní úroveň bezpečnosti.
Reklama

Diskuze

Vojtěch Kočí - 18.01.2021 14:46:40
Také se trochu zapojím, mám automatickou klimu a v zimě a nizkých teplotách se kompresorr vůbec nezapne.
Petr - 23.11.2020 20:28:56
Teplotu hlídá několik snímačů a pokud by na výparníku mělo dojít k námraze systém opět zareaguje vypnutím oběhu chladiva. V minusových teplotách je tedy nemožné aby klimatizace fungovala.

Spotřeba naftové Dacie Logan MCV po 10 000 kilometrech dlouhodobého testu klesla. I v zimě

Prověřili jsme nejlevnější kombi - Dacii Logan MCV. Měřili jsme konzumaci na začátku i konci testu
06.01.2020 20:10
|
19
Reklama

Umýt, přezout, natřít silikonem, vyměnit gumičky stěračů,... 10 rad, jak připravit auto na zimu

Zahřívání vozu před jízdou na volnoběh je proti předpisům a ničí pohonnou jednotku
07.11.2019 14:11
|
4
Reklama

Zimní pneumatiky fungují výrazně lépe než ty letní na sněhu a ledu. Na suchu a mokru jsou horší

Pokud ale na letních nabouráte v zimních podmínkách, pojišťovna nemusí plnit
22.10.2019 21:47
|
0

Také chybujete při používání klimatizace?

Na klimatizaci v automobilu jsme si zcela určitě a rádi zvykli. Léto se pomalu chýlí ke konci a klimatizace určitě dostaly pořádně zabrat. Umíme je ale úplně správně používat? A po náročném létě nesmíme zapomenout také na jejich pravidelnou údržbu.
04.09.2018 06:21
|
0

Retro: Východoněmecký Simson byl vlhkým snem všech puberťáků. Kdo měl verzi enduro, byl králem

Východoněmecké malorážky byly atraktivnější alternativou českých pionýrů a mustangů
06.08.2022 09:19
|
43

Češi mají jedny z nejrychlejších dálnic světa, ukázala data. Počítala i trasu mezi Prahou a Brnem

Data měřil Mezinárodní měnový fond. Existuje souvislost mezi rychlostí a vyspělostí dané země
03.08.2022 08:16
|
2
Reklama

Retro: Jede traktor, je to Zetor Crystal aneb hluboká orba napříč kontinenty a režimy

Hranatý traktor z pera Otakara Diblíka se stal legendou JZD i ikonou československého strojírenství
23.07.2022 07:43
|
15

Vychytávky do auta oblíbené v 90. letech: Lámání obratlů, tygří chlupy i ochrana před bouřkou

Některé pomůcky z devadesátek dnes působí bizarně a úsměvně, jiné byly funkční nezbytností
22.07.2022 10:41
|
2
Reklama
Autosalon TV